1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

تئوری گزارش کارهای شیمی فیزیک 2

شروع موضوع توسط H@M!N ‏Dec 6, 2013 در انجمن رشته های علوم پایه و انسانی

 1. H@M!N

  H@M!N

  577
  915
  244
  تعیین درجه ی واکنش یدورپتاسیم با پرسلفات پتاسیم در محیط اسیدی

  یکی از روش های تعیین درجه ی واکنش ها روش های سرعت های ابتدایی است در این روش تغییر سرعت یک واکنش را موقعی که غلظت هر یک از اجسام عمل کننده (Reaction) تغییر می کند مورد بررسی قرار می دهند. و از آنجا درجه ی واکنش مربوط به هر سازنده را محاسبه و از مجموع آنها درجه ی واکنش فعل و انفعال (مواد حاصل <-------- A+B+C ) را در نظر می گیریم و در آن غلظت های اجسام A,B,C را به ترتیب a,b,c فرض می کنیم اگر غلظت جسم A راتغییر دهیم می توان با ثابت فرض کردن سایر غلظت ها در لحظات اول تغییر سرعت مربوط به تغییر غلظت a را با استفاده از روابط سرعت بررسی کرد. بطوری که از تقسیم روابط سرعت مربوط به دو حالت (c,b,a) و (c,b,a/2) خواهیم داشت :

  [​IMG]

  به همین ترتیب اگر غلظت جسم B و دفعه ی دیگر غلظت جسم C را نصف کنیم روابط نظیر (3) را بدست خواهیم آورد.

  [​IMG]

  اگر قدرت زمان فعل و انفعال را موقعی که غلظت اجسام عمل کننده را به ترتیب (a,b,c) , (a/2,b,c) , (a,b/2,c) , (a,b,c/2) انتخاب می کنیم از روی آزمایش و این مقادیر را برای 4 وضعیت بالا به ترتیب با T3,T2,T1,To نشان دهیم روابط 3و4و5 را با توجه به مفهوم سرعت فعل و انفعال ومتناسب بودن آن با عکس زمان میتوان به شکل زیر نوشت :

  [​IMG]

  از راهتجربه با تغییر غلظت اجسام عمل کننده می توان زمان های اجرای یک فعل و انفعال را پیدا کرد و از ارتباط آنها با درجه ی واکنش مربوط به هر یک از اجسام موثر و با توجه به این که درجه ی فعل و انفعال از مجموع درجات واکنش اجسام موثر (n=n1+n2+n3) نتیجه می شود درجه ی فعل و انفعال به سهولت قابل محاسبه است .

  معادله ی فعل و انفعال اثر یدورپتاسیم در مجاورت اسید استیک بصورت زیر است

  [​IMG]

  با توجه به این که واکنش بالا کند است، اضافه کردن مقدار کمی تیوسلفات پتاسیم به مخلوط واکنش، ید حاصل را طبق واکنش زیر به خود می گیرد :

  [​IMG]

  بدین ترتیب اگر همراه اجسام واکنشگر واکنش اول چند قطره چسب نشاسته و مقدار کمی تیوسلفات به محیط عمل بیافزاییم تا مدت زمان معینی که آن بستگی به غلظت هر یک از اجسام عمل کننده دارد، ید حاصل از واکنش اول توسط تیوسلفات معلوم العیار جذب می گردد و رنگ محلول سفید باقی می ماند و این عمل تا تمام شدن تیوسلفات در محیط ادامه میابد و پس از آن ید حاصل از واکنش اول در مجاورت چسب نشاسته به رنگ قهوه ای در خواهد آمد .
   
 2. H@M!N

  H@M!N

  577
  915
  244
  دیاگرام حلالیت سیستم های سه جزئی


  هدف : هدف از انجام این آزمایش ، تعیین و ترسیم دیاگرام فاز برای سیستم مایع سه جزئی که شامل آب ، تولوئن و اسید استیک است ، می باشد .
  این مواد در فاصله تغییرات قابل توجهی از غلظت سیستم مایع تولید یک فاز می کنند ( در مواردی که غلظت اسید استیک کم باشد ، سیستم تولید دو فاز می کند )

  تئوری :
  ترکیب مخلوط های دو جزئی را می توان روی یکی از محور های مختصات رسم کرد و محور دیگر را برای نشان دادن یک متغیر دیگری مانند درجه حرارت اختصاص داد. در مورد سیستم های سه جزئی خواهیم دید که بکاربردن دیاگرام مثلثی متساوی الاضلاع وسیله بسیار خوبی برای نشان دادن غلظت ها خواهد بود . باید دانست که این نوع دیاگرام ها فقط دو دیمانسیون لازم دارند و اگر بخواهیم متغییر دیگری مانند درجه ی حرارت را اضافه کنیم ، باید یک دیمانسیون دیگر هم بکار ببریم .
  اکنون طریقه ی رسم نتایج بدست آمده از آزمایش را بر روی یک مثلث متساوی الاضلاع بررسی می کنیم . هر ضلع مثلث برای نشان دادن درجه ی یکی از اجزائ بکار میرود و می توان آنرا به فاصله های مناسب دل خواه تقسیم کرد که برای مثال در شکل زیر نشان داده شده است و می توان مشاهده نمود که هر راس مثلث نشان دهنده ی غلظت صد در صد یکی از اجزائ می باشد .
  اکنون اگر بخواهیم نقطه ای را که نماینده یک مخلوط با 25% از دو ترکیب A,B و 50% از C باشد ،پیدا کنیم . باید ابتدا نقطه ی a را در روی ضلع AB تعیین کرده بطوری که نشانه غلظت 25% از A باشد و از نقطه ی a یک خط چین به موازات BC رسم می کنیم تا ضلع مقابل را در c قطع کند .
  تمام مخلوط هایی که دارای 25% از A هستند در روی این خط قرار دارند . حال نقطه b را که نشانه 50%C است در روی ضلع AC معین می کنیم و از b یک خط نقطه چین بموازات AB رسم تا ضلع مقابل را قطع کند . به همین ترتیب روی B نقطه نشانه 25% از B را معین می کنیم و خط نقطه چین مربوطه را رسم می کنیم . محل تقاطع این سه خط چین نقطه ای است که نشان دهنده ترکیب مخلوط است و این نقطه با حرف d در شکل زیر نشان داده شده است .

  [​IMG]

  البته واضح است که فقط دو تا از خطوط نقطه چین مزکور برای بدست آوردن نقطه d کافی میباشد و بدین ترتیب ملاحظه می گردد که مخلوطی که فقط دارای دو جزئ باشد روی یکی از اضلاع قرار دارد . مثلا نقطه a نشان می دهد که ترکیب مخلوطی می باشد که شامل 30% از A و 70% از B است .
  روشی که در بالا ذکر شد ، روش ترسیم بر اضلاع نام دارد . البته به روش هندسی هم می توان نشان دادکه مجموع پاره خط های fd,dh,dg برابر 100 است ، به همین ترتیب مجموع پاره خط های مشابه در مورد هر نقطه ای در داخل مثلث برابر با 100 می باشد .
  یک روش دیگر نیز که گاهی به کار می رود ، روش ترسیم بر عمودها نام دارد . در این روش ارتفاع مثلث نشانه ی مقدار 100 درصد است و درصد های سه جزئ مخلوط توسط طول عمود هایی که از نقاط نمانده مخلوطها بر اضلاع رسم مس شوند تعیین می گردد .
  در مورد سیستم تولوئن و استیک اسید و آب این نوع دیاگرام را می توان بکار برد . دو تا از اجزائ یعنی آب و تولوئن در هم مخلوط نمیشوند . تولوئن و استیک اسید و از طرف دیگر آب و استیک اسید در هم به هر نسبتی مخلوط می شوند . ابتذا مخلوطی از آب و تولوئن را در نظر می گیریم . این مخلوط شامل دو لایه است . یک لایه از آب که در پایین و یک لایه از تولوئن که در بالا قرار دارد.

  [​IMG]


  حال اگر مقدار بیشتری استیک اسید اضافه کنیم ، ترکیب دو لایه تغییر خواهد کرد که بوسیله نقاط c و d نشان داده شده است ، خطی که این دو نقطه را به هم وصل می کند ، باز هم خط رابط نامیده می شود . اگر به اضافه کردن استیک اسید ادامه دهیم ، ترکیب دو لایه تغییر کرده و بهم نزدیک می شوند ولی نکته ی مهم آن است که مقدار یک فاز مرتبا زیاد و دیگری مرتبا کم می شود . به طوری که بالاخره فقط یک لایه باقی می ماند .
  این لایه در صورت اضافه کردن مقدار بیشتری از اسید همچنان باقی خواهد ماند اضافه کردن استیک اسید به مخلوط های مختلف تولوئن و آب بالاخره به تشکیل یک لایه منجر می شود . ترکیب درصد ها را در روی یک منحنی که بنام منحنی حلالیت معروف است ،رسم می کنند .
  ملاحظه می شود که این منحنی از تولوئن خالص به سمت آب خالص ادامه می یابد . هر مخلوطی که در خارج این سطح باشد ، فقط یک لایه تشکیل خواهد داد و باید دانست که مسیر منحنی با تغییر دادن درجه حرارت تغییر خواهد کرد و اکنون به مطالعه محلول های a وb که در شکل زیر نشان داده شده و خطی که آنها را بهم وصل می کند ، می پردازیم .
  هر ترکیب کلی که روی این خط باشد ، تشکیل سیستمی با دو فاز زا خواهد داد که دارای ترکیب a و b می باشد و مقادیر نسبی دو فاز بستگی به ترکیب کلی دارد . اگر مخلوط کلی دارای آب زیاد باشد ، ترکیب حاصله روی نقطه ای نزدیک bمیافتد و در این حالت مقدار فاز b از فاز a خیلی بیشتر خواهد بود . برعکس اگر مخلوط کل دارای مقدار زیادی از تولوئن باشد ، ترکیب حاصل در روی خط رابط نزدیک نقطه a خواهد بود وفاز تولوئن بیشتر خواهد بود .
  برای سیستم استیک اسید و تولوئن و آب مقداری خطوط رابط در شکل بالا رسم شده است . این خطوط نه به قائده ی تولوئن و آب موازی هستند و نه با یکدیگر . وقتی که درصد استیک اسید زیاد تر شود ، ترکیب دو فاز به هم دیگر نزدیک می شوند و خطوط رابط کوتاهتر می گردند و بالاخره در نقطه ای بنام plait با هم برابر می شوند . در این آزمایش باید منحنی حلالیت را برای درجه معینی رسم کرده و تعدادی از خطوط رابط را مشخص کرد. آزمایش را می توان در درجه ی حرارت اتاق انجام داد . اگر احتیاج به نتایج دقیق تری باشد . باید از یک حمام که می توان درجه حرارت آنرا کنترل استفاده نمود .
   
 3. H@M!N

  H@M!N

  577
  915
  244
  موارد استعمال ترمودینامیکی پیل ها - تعیین ضرایب فعالیت
  هدف : ارائه کاربرد پیل های الکترو شیمیایی می باشد .

  یک پیل وسیله ایست که از تغییر شیمیایی یا فیزیکی ، انرژی الکتریکی تولید می کند ، یک پیل از فرو بردن دو الکترود فلزی در یک محلول یا محلول های مختلف متصل به هم توسط یک پیل حاصل می گردد .
  در آزمایش مورد نظر از الکترود کین هیدرون استفاده خواهیم کرد .
  کین هیدرون مخلوط 1:1 کینون (Q) و فرم احیا شده ی آن هیدرو کینون (H2Q) است که در حضور الکترود پلاتین در واکنش زیر شرکت می کند .
  Q + 2H + 2e- ---------> H2Q
  الکترود دیگر مورد استفاده الکترود نقره _ کلرور نقره می باشد ::
  AgCL (s) + e- -------> Ag (s) + -Cl
  پیل زیر را در نظر می گیریم :: Pt | Q , H2Q | HCL | AgCL , Ag


  با فرض رفتار ایده آل ، به سادگی می توان نشان داد که emf پیل از رابطه ی زیر بدست می آید :
  [​IMG]
  که در آن m مولاریته ی HCl در الکترولیت می باشد پس در حالت ایده آل بایستی E با emf متناسب باشد . فرض ایده آل بودن لازم می دارد که مولکول ها به هیچ وجه اثر متقابل با هم نداشته باشند . موقعی که در مورد یون ها صحبت می کنیم ، به علت نیرو های شدید الکترو استاتیک جذبی و هم دفعی ، موضوع فوق صادق نبوده و در نتیجه نمی توان انتظار داشت که معادله ی (2) به طور کامل قابل اطلاق باشد . برای حفظ فرم معادله به جای غلظت ها ، فعالیت ، a را قرار می دهیم ::

  [​IMG]

  از طرف دیگر ، ضریب فعالیت به صورت زیر تعریف می شود ::

  [​IMG]
  که در آن با در نظر گرفتن ::

  [​IMG]

  روشی وجود ندارد که بتوان [​IMG] و [​IMG] را به صورت تکی تعیین نمود زیرا آنها همواره با همدیگر و یا با یون دیگری همواره می باشند ، بدین جهت ضریب فعالیت یونی متوسط [​IMG] به صورت زیر تعیین می شود ::

  [​IMG]
  ولی از آنجایی که در چنین نموداری محاسبه ی شیب توام با خطای زیاد می باشد لذا با استفاده از معادله (6) [​IMG] بدست آمده می توان [​IMG] را برای هر غلظتی محاسبه نمود پس منظور از این آزمایش بدست آوردن از راه تجربه و سپس محاسبه [​IMG] ها از رابطه (6) می باشد .


  الکترود کین هیدرون با افزودن کین هیدرون (0.7 g/mL) محلول به طوری که [​IMG] عموما تغییرات [​IMG] نسبت بهm به یون های ورد مطالعه بستگی دارد ولی برای محلول های رقیق تئوری دبای _ هوکل در مورد فعالیت های یونی چندین سال قبل جهت مهم نتایج تجربی ارائه گردید این تئوری از الگوی ساده ی الکترواستاتیکی اثرات متقابل یونی استفاده کرده و هر چند طولانی به راحتی توسعه یافته است .
  برای محلول های رقیق تئوری پیش بینی می کند که ::

  [​IMG]
  که در آن A ثابت (مثبت) و I نیروی یونی است که به صورت زیر تعریف میگردد

  [​IMG]
  که در آن مجموعه بر روی تمام یونها در محلول با غلظت Ci و Zi می باشد .
  برای HCL با مولاریته ی m ، I=m میباشد ، بنا بر این ::

  [​IMG]
  و یا

  [​IMG]
  با توجه به معادله ی (5) نمودار [​IMG] بر حسب [​IMG] بایستی خط راستی با شیب [​IMG] و عرض از مبدا [​IMG] باشد . بدین ترتیب می توان [​IMG] را بدست آورد .
   
 4. H@M!N

  H@M!N

  577
  915
  244
  بررسی اثر کاتالیزور در سرعت فعل و انفعالهدف : در این آزمایش اثر کاتالیزور + Mn2 در سرعت واکنش ها و اکسید و احیای پرمنگنات واسید اگزالیک بررسی می شود .
  2MnO4- + 5C2O4H2 + 6H+ --------> 2Mn2+ + 10CO2 + 8H2O
  بدین منظور دو آزمایش مقایسه ای زیر انجام می گیرد . در یکی با افزودن + Mn2 در ابتدا ی آزمایش ، واکنش در حضور ( جوار) کاتالیزور شروع می شود در صورتیکه در آزمایش دیگر که نقش کاتالیزور فقط بر عهده ی + Mn2 حاصل از واکنشی است ، شروع واکنش بدون حضور کاتالیزور خواهد بود ، واضح است که با پیشرفت زمان تدریجا غلظت کاتالیزور در هر دو آزمایش بالا می رود .

  تئوری : اگر در دو آزمایش مقایسه ای یاد شده در زمان های مختلف ، مقدار پرمنگنات باقی مانده در محیط را به روشی تعیین کنیم و منحنی های نمایش تغییرات غلظت مربوط به آزمایش _1_ یعنی در محلول شامل + Mn2 اضافی و مربوط به آزمایش _2_ یعنی در محلول بدون + Mn2 اضافی را برحسب زمان در یک مختصات رسم کنیم با بررسی منحنی های بدست آمده خواهیم توانست نقش کاتالیتیکی + Mn2 را در واکنش مورد نظر بفهمیم .

  با توجه به نمودار ها و اثر کاتالیزور باید شیب نمودار ها برابر باشند یعنی با هم موازی باشند چون کاتالیزور تاثیری بر مرتبه ی واکنش ندارد و فقط با کاهش انرژی قعال سازی به واکنش سرعت می بخشد .
   
 5. H@M!N

  H@M!N

  577
  915
  244
  محاسبه ثابت تفکیک اسید استیک بروش هدایت سنجیبنابه تجربه ی کلروش " kohlreush " هدایت اکی والان با غلظت الکترولیت ارتباط دارد . در محلول رقیق ، الکترولیت های قوی این وابستگی با رابطه زیر بیان می گردد ::
  [​IMG]

  [​IMG] و b مقدار ثابتی هستند در غلظت های پایین تغییرات [​IMG] بر حسب[​IMG] خطی است مستقیم به ازای C= 0 مقدار [​IMG] که محل تلاقی خط با محور [​IMG] می باشد بدست می آید که هدایت اکی والان در غلظت های بی نهایت کم است . هدایت اکی والان الکترولیت های ضعیف نسبت به تغییرات [​IMG] بسرعت نزول می کند و تعیین [​IMG] با خطای زیادی همراه خواهد بود ، منحنی نمایش تغییرات [​IMG] بر حسب [​IMG] برای Kcl و HAC ( اسید کلریدریک ) برای مقایسه از نظر می گذرد .
  [​IMG]

  آرنیوس "Arrlenius " به تجربه دریافت که درجه تفکیک الکترولیت های ضعیف برابر است با
  [​IMG]
  اسوالد " oswald " با استفاده از این رابطه و قانون تاثیر جرم ، معادله ای بین ثابت تفکیک الکترولیت های ضعیف (K) ، [​IMG] ، [​IMG] بدست آورد .
  استیک اسید بصورت زیر جابجه می شود .
  -HAC <------> H+ + AC
  اگر آلفا درجه ی تفکیک باشد و ثابت تفکیک عبارت است از ::
  [​IMG]
  [​IMG]

  از ادغام روابط 2 و 4 خواهیم داشت ::
  [​IMG]
  با استفاده از معادله فوق در این آزمایش ثابت تفکیک اسید استیک را حساب می کنیم برای تعیین K [​IMG] مقدار باید معلوم باشد روش ترسیمی در مورد الکترولیت های ضعیف از قانون مهاجرت مستقل یونی استفاده می کنیم
  [​IMG]
  به دو طرف معادله ی فوق [​IMG] ملح یک اسید قوی و یک باز قوی را اضافه می کنیم
  [​IMG]

  [​IMG]

  چون اجسام سمت راست معادله فوق همه الکترولیت های قوی هستند می توان [​IMG] آنها را از رابطه ی تجزیه ی کلوروش بدست آورد در نتیجه بدین ترتیب مشخص می گردد .
  از طرفی اسید استیک در غلظت های مختلف از رابطه ی [​IMG] مشخص گردیده و K الکترولیت بدست می آید .

  نکته : چون هدایت محلول ها با تغییر دما تفاوت می کند باید سعی کنیم دمای همه محلول ها یکسان باشد .
  دقت :: با ضرب مقادیر قرائت شده از دستگاه هدایت سنج دو ثابت سل مقدار هدایت مخصوص الکترولیت را بدست آورید و با قرار دادن این مقادیر در رابطه مقادیر هدایت اکی والان محاسبه می شود .
   
 6. H@M!N

  H@M!N

  577
  915
  244
  بررسی هیدرولیز استات اتیل در محیط قلیایی به روش کنداکتیومتریهدف : در این آزمایش می خواهیم استفاده از روش هدایت سنجی را در اندازه گیری پیشرفت یک فعل و انفعال ( که در محیط قلیایی اجرا می شود ) در تعیین درجه ی واکنشو ثابت سرعت K را انرژی اکتیواسیون فعل و انفعال مورد مطالعه قرار دهیم .

  تئوری : مطالعه ی واکنش مورد مطالعه چنین است :

  CH3COOC2H5 + OH- -----> CH3COO- + C2H5OH -1

  این واکنش مورد مطالعه قرار گرفته و ثابت گردیده است که از معادله ی درجه ی دوم تبعیت می کند و از این رو معادله ی سرعت آن به شکل زیر است :

  dX / dt = K2 (a-X)(b-X) -2
  که در آن :
  t : مدت زمانی که از شروع واکنش گذشته است .
  X : مقدار مول بر لیتری که در زمان t ترکیب شده است .
  a : غلظت اولیه ی CH3COOC2H5 بر حسب مولار .
  b : غلظت اولیه ی -OH بر حسب مولار .

  در صورتیکه a=b باشد معادله ی 2 به شکل زیر در می آید

  dX / dt = K2 (a-X)2 -3
  از انتگرال گیری در معادله ی 2 و 3 خواهیم داشت :

  Ln { b( a-X )/a ( b-X ) = K2 ( a-b )t a =/= b -4

  X/ ( a-X ) = K2 at a == b -5
  در بررسی سینتیک این واکنش مسئله ی مهم این است که مقادیر X در زمان های مختلف و در دما های ثابت اندازه گیری شود و چون با پیشرفت واکنش و جابجا شدن یون -OH با یون -CH3COO در محیط ، بر مقاومت الکتریکی محلول افزوده می شود می توانیم هدایت الکتریکی محلول را در زمان های مختلف با استفاده از یک کنداکتیو متر اندازه گیری کنیم و از آنجا پیشرفت واکنش را مورد بررسی قرار دهیم ، پس در این مورد X تابعی از هدایت الکتریکی است که باید آنرا پیدا کرد .

  در حالت a=b ، برای محاسبه ی X از داده های هدایت الکتریکی می توان از روابط زیر استفاده کرد :

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  که در آن :
  Go : هدایت الکتریکی NaOH رقیق شده به غلظتی که معادل مقدار آن در مخلوط اجسام موثر در آغاز آزمایش (هدایت الکتریکی استات اتیل خالص ناچیز است )
  Gt : هدایت الکتریکی مخلوط واکنش (1) پس از گذشت زمان t
  Gc : هدایت الکتریکی مخاوط واکنش موقعی که به حالت کامل رسیده است .
  C : غلظت اولیه ی اجسام حاصل a=b=c و [​IMG] ، [​IMG] به ترتیب هدایت های اکی والان یونی -OH و -CH3COO می باشند .

  از تقسیم دو رابطه ی 6 و 7 به همدیگر خواهیم داشت :

  X/C = ( Go - Gt ) / ( Gt - Gc) -8
  و از تلفیق رابطه ی اخیر با رابطه ی 5 بدست می آوریم :

  Go - Gt ) / ( Gt - Gc ) = K2at -9
  و یا

  Go - Gt ) / t = K2 (Gt - Gc) -10)

  طبق رابطه ی 10 از رسم تغییرات Go - Gt ) / t ) در مقابل تغییرات Gt می توان خطی بدست آورد و از روی شیب آن که K2a است K2 را محاسبه نمود .
  از طرفی با اندازه گیری K2 در دو دما و بکار بردن معاله ی زیر

  [​IMG]

  می توان دلتا H استار ( تغییرات آنتالپی استاندارد تشکیل کمپلکس فعال که از مواد موثر حاصل می شود ) را تعیین نمود ، رابطه ی اخیر با فرض ثابت بودن دلتا H* در دما های نزدیک بهم نوشته شده است . در این آزمایش K2 را در دماهای 25C و 35C تعیین می کنیم .
   

کلمات جستجو شده:

 1. کنداکتومتری طبق قانون کلروش

  ,
 2. تعیین ثابت سرعت هیدرولیزاستات اتیل درمحیط اسیدی

  ,
 3. تعیین ثابت هیدرولیز اتیل استات در محیط اسیدی

  ,
 4. تعیین ثابت سرعت واکنش به روش هدایت سنجی,
 5. گزارشکار شیمی فیزیک اثر کاتالیزور بر سرعت واکنش ,
 6. تعیین ثابت سرعت هیدرولیز اتیل استات در محیط اسیدی,
 7. هدایت سنجی در شیمی فیزیک,
 8. تعیین ثابت تفکیک اسید استیک به روش هدایت سنجی,
 9. تعیین ثابت سرعت هیدرولیز استات اتیل در محیط اسیدی,
 10. تعیین ثابت سرعت هیدرولیز استات اتیل درمحیط اسیدی,
 11. تعیین ثابت سرعت هیدرولیز اتیل استات,
 12. اندازه گیری ثابت سرعت یک واکنش درجه یک,
 13. سینتیک واکنش درجه صفر,
 14. گزارش کارشیمی فیزیک2,
 15. گزارش کار تعیین درجه واکنش,
 16. گزارش کار سینتیک هیدرولیز اتیل استات در محیط اسیدی,
 17. بررسی اثر کاتالیزور در سرعت فعل و انفعال,
 18. بررسی سینتیک هیدرولیز متیل استات,
 19. تاثیر دما روی,
 20. بررسی سینتیک واکنش درجه صفر,
 21. هیدرولیز اتیل استات,
 22. سینتیک شیمیایی واکنش درجه صفر,
 23. سیستم سه تایی مایع تعادل غلظت ها,
 24. تئوری آز فیزیک 2,
 25. تعیین ثابت تفکیک استیک اسید به روش هدایت سنجی,
 26. تعیین ثابت تفکیک به روش هدایت سنجی,
 27. گزارشکارشیمی فیزیک2,
 28. تعیین ثابت تفکیک الکترولیت به روش هدایت سنجی,
 29. رسم نمودار Hcl در استیک اسید به روش هدایت سنجی,
 30. گزارش کار تعیین معادله سرعت,
 31. تئوری سیستم سه جزیی,
 32. تعیین ثابت تفکیک وحاصلضرب حلالیت به روش هدایت سنجی,
 33. گزارشکار تعیین ثابت هیدرولیز اتیل استات در محیط اسیدی,
 34. تئوری ازمایش تعیین ثابت سرعت ,
 35. تعیین ثابت تفکیک اسیدهای ضعیف به روش هدایت سنجی,
 36. ثابت تفکیک اسید استیک,
 37. تعیین ثابت سل هدایت سنج ازمایشگاه شیمی فیزیک2,
 38. تعیین ثابت تفکیک اسید استیک,
 39. تئوری بررسی اثر کاتالیزور در سرعت فعل و انفعال آزمایشگاه شیمی فیزیک 2,
 40. تعیین درجه واکنش,
 41. گزارش کار کنداکتومتری طبق قانون کلروش,
 42. تعیین مرتبه واکنش پرسولفات یدید باروش سرعت اولیه,
 43. بررسی تاثیر قدرت یونی در سرعت حمل و انفعالات شیمیایی,
 44. واکنش های مرتبه صفر,
 45. تعیین ثابت سرعت هیدرولیز,
 46. گزارش کار تعیین ثابت سرعت واکنش به روش هدایت سنجی,
 47. واکنش پرسولفات یدید_درحضور وعدم حضور کاتالیزور,
 48. گزارش کار سرعت واکنش پر سولفات یدید در حضور و عدم حضور کاتالیزور,
 49. هدف دیاگرام فازسه تایی,
 50. آزمایش تعیین مرتبه واکنش پرسولفات یدید,
 51. تعیین مرتبه واکنش پرسولفات یدید با روش سرعت اولیه,
 52. سیستم سه جزیی اب کلروفرم اسید استیک,
 53. چرا واکنش هیدرولیز استات اتیل از درجه اول است؟,
 54. گزارش کار تعیین ثابت هیدرولیز اتیل استات در محیط اسیدی,
 55. تعیین ثابت هیدرولیزاتیل استات درمحیط اسیدی,
 56. سینتیک واکنش های یونی,
 57. گزارش کار ازمایش اندازه گیری ثابت سرعت واکنش درجه ۲,
 58. گزارشکار شیمی فیزیک2 تعیین درجه واکنش پر سولفات درحضور یون یدید,
 59. ازمایش سیستم سه تایی,
 60. اثر قدرت یونی بر سرعت واکنش,
 61. واکنش پرسولفات یدید در حضور کاتالیزور,
 62. گزارشکار محاسبه ثابت سرعت واکنش پرسولفات یدید ,
 63. بررسی تاثیر قدرت یونی محیط در سرعت واکنش های یونی,
 64. ثابت هیدرولیز اسید استیک,
 65. تعیین ثابت هیدرولیز اسید استیک,
 66. خطوط مربوط کننده در سیستم سه تایی,
 67. تعیین ثابت تفکیک با کاربرد دبای هوکل,
 68. رسم نمودار فاز سه تایی اب واستیک اسید وتولوین,
 69. ثابت هیدرولیز,
 70. تعیین ثابت تفکیک اسید استیک در محیط اسیدی,
 71. گزارش کار اندازه گیری هدایت اکی والان حد الکترولیت ها,
 72. سرعت نسبی هیدرولیز اتیل استات به چه عواملی بستگی دارد؟؟؟,
 73. بررسی اثر قدرت یونی بر روی سرعت واکنشهای شیمیایی,
 74. تعیین ثابت هیدرولیز,
 75. گزارش‏ ‏کار‏ ‏اثر‏ ‏دما‏ ‏بر‏ ‏روی‏ ‏واکنش‏ ‏پرسولفات‏ ‏یدید,
 76. اثر کاتالیزور داخلی در واکنش میان پرمنگنات و اسید اگزالیک,
 77. تعیین درجه واکنش(از شیمی فیزیک),
 78. اندازگيري ثابت تفكيك اسيد استيك در شيمي فيزيك2,
 79. تعیین ثابت تفکیک یک الکترولیت ضعیف به روش هدایت سنجی,
 80. گزارشکار شیمی فیزیک2هدایت سنجی,
 81. تعیین ثابت استیک اسید با هدایت سنجی شیمی فیزیک,
 82. نتیجه گیری کنداکتومتری طبق قانون کلروش ,
 83. واکنش استات سرب و استیک اسید در ازمایشگاه,
 84. آزمایشگاه شیمی فیزیک اثر کاتالیزور بر سرعت فعل وانفعالات شیمیایی,
 85. تعیین ثابت سرعت واکنش با استفاده از داده های هدایت سنجی,
 86. گزارشکار تعیین ثابت سرعت هیدرولیز اتیل استات در محیط اسیدی,
 87. بررسی تاثیر قدرت یونی در سرعت واکنش های یونی,
 88. هدایت اکی والان تعیین درجه تفکیک یک الکترولیت ضعیف به طریق هدایت سنجی,
 89. هدایت اکی والان تعیین درجه تفکیک یک الکترولیت ضعیف تعیین حلالیت یک نمک کم محلول به طریق هدایت سنجی,
 90. تعیین سرعت واکنش به روش هدایت سنجی,
 91. تعیین سرعت هیدرولیز اتیل استات در محیط اسیدی,
 92. تعین مرتبه واکنش با استفاده از سرعت واکنش از شیمی فیزیک,
 93. تعیین ثابت تفکیک استیک اسیدبه روش هدایت سنجی,
 94. گزارش کار تعین مرتبه واکنش پرسولفات یدید با روش سرعت اولیه,
 95. تعیین حاصلضرب حلالیت به روش هدایت سنجی,
 96. تعیین ثابت تفکیک و حاصلضرب حلالیت به روش هدایت سنجی,
 97. سرعت هیدرولیز استر د,
 98. گزارشکار شیمی فیزیک 2 واکنش بین پرمنگنات پتاسیم واسیداگزالیک,
 99. اثردرجه حرارت وبررسی معادله آرنیوس ,
 100. گزارش كار شيمي فيزيك سنيتيك درجه صفرم,
 101. دیاگرام فاز سیستم مایع سه جزعی,
 102. گزارش کار ازمایشگاه شیمی فیزیک 2,
 103. تعیین ثابت سرعت واکنش صابونی شدن,
 104. ثابت سرعت هیدرولیز استات اتیلدر محیط اسیدی ,
 105. توضیح کامل نمودار سه گوش,
 106. روشهای تجربی تعیین سرعت وسنتیک واکنش,
 107. تعیین مهادله ی سرعت گزارش کار شیمی فیزیک 2,
 108. مقدمه برای ثابت سرعت هیدرولیز اتیل استات در محیط اسیدی,
 109. آزمایش هیدرولیزمتیل استات2,
 110. واکنش درجه صفر,
 111. سینیتیک درجه صفر,
 112. معادله کلروش,
 113. قوانین کلروش در شیمی,
 114. تعيين ثابت تفکيک با هدايت سنجى,
 115. تعیین ثابت هیدرولیز هیدروکلرید انیلین ,
 116. تعیین ثابت هیدرولیز هیدروکلرید آنیلین,
 117. كزارش كار ازمایش تعیین درجه حرارت,
 118. آز شیمی فیزیک اندازه گیری انرژی فعال سازی ,
 119. گزارشکار تعیین مرتبه واکنش,
 120. تعوری ازمایشگاه شیمی فیزیک 2 تعیین ضریب تقسیم,
 121. اندازه گیری ثابت سرعت یک واکنش دذجه یک بررسی سینتیکی واکنش آب اکسیژنه و یون یدید,
 122. ازمايش تولوءن و استيك اسيد,
 123. ازمیش مربوط به نقطه اکی والان بارسم نمودار,
 124. تعیین مرتبه واکنش بین اسیدیدیدریک واب اکسیژنه,
 125. چرا غلظت را نصف میكنیم در تعیین درجه,
 126. ثابت سرعت اسیداستیک,
 127. نتیجه گیری های گزارش کارازمایش فیزیک2,
 128. عوامل خطا درازمایش تعیین ثابت تفکیک اسیدهای خیلی ضعیف طبق قانون کلروش ,
 129. روش های تجربی تعیین درجه واکنش,
 130. آزمایش ثابت سرعت واکنش درجه1,
 131. روش ترسیمی واکنش مرتبه اول,
 132. اثر تیوسلفات سدیم روی سفید کننده,
 133. گزارش کار شیمی فیزیک 2 به نام بررسی اثر کاتالیزور بر سرعت واکنش واکنش اگزالیک اسید و پتاسیم پر منگنات,
 134. تعیین درجه واکنش از روی نمودار,
 135. علت استفاده از استات سریم در واکنش سنیتیک درجه صفر,
 136. گزارش کار تعیین مرتبه واکنش اثر پتاسیم یدید بر سدیم پر سولفات در مجاورت استیک اسید,
 137. آزمایش تعیین انرژی فعالسازی آز شیمی فیزیک 2,
 138. سرعت دهنده انفعال شیمیایی,
 139. نتیجه گیری و عوامل خطا در آزمایش تعیین مرتبه واکنش پرسولفات یدید ,
 140. تعیین هدایت اکی والان حد الکترولیت ها,
 141. سولفات سرب هدایت اکی والان حد,
 142. گزارش کار آز شیمی فیزیک هدایت اکی والانی حد,
 143. بررسی اثر قدرت یونی بر سرعت واکنش شیمی فیزیک 2,
 144. تئوری دیاگرام فاز سه تایی,
 145. تعریف plait point,
 146. تعیین نمودار حلالیت سیستم مایع سه جزی,
 147. تاثیر قدرت یونی روی واکنش ها در سینتیک ,
 148. هدایت الکتریکی در شیمی فیزیک 2,
 149. اثر کاتالیزور بر واکنش مرتبه دوم ,
 150. تعیین معادله سرعت اب اکسیژنه