1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

بوئینگ نوعی سپر دفاعیِ میدان نیروی پلاسما را به نام خود ثبت اختراع کرده است

شروع موضوع توسط Admin ‏Apr 6, 2015 در انجمن علمی و فرهنگی

 1. Admin

  Admin ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ... عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  13,104
  26,948
  74,049
  c3115626750e67da777a653452be99cc.
  با پیچیده تر شدن سلاح ها، دانشمندان نیز بر روی سیستم های دفاعی کار می کنند که تاب مقاومت در برابر اسلاح های جدید را داشته باشند. در این شرایط چه چیز می تواند بهتر از یک میدان نیرو باشد؟

  بوئینگ که یکی از بزرگترین شرکت ها در زمینه های هوافضا و دفاع است نوعی سیستم میدان نیرو مانند را به نام خود ثبت اختراع کرده است که می تواند از خودروهای نظامی در برابر موج ضربات انفجاری موشک ها و سایر وسایل انفجاری، محافظت کند.

  سیستمی که بوئینگ پیشنهاد کرده است ترکیبی از لیزرها، الکتریسیته و امواج ماکروویو است که دمای هوای بین انفجار و خودرو را به صورت پیوسته بالا می برد. این گرما نوعی سپر پلاسمایی ایجاد می کند که از هوای اطراف چگال تر است و می تواند انرژی موج انفجار را منحرف یا جذب کند.

  برخلاف فیلم های علمی-تخیلی، میدان نیروی بوئینگ جوری طراحی نشده است که از برخوردهای مستقیم یا گلوله های انفجاری جلوگیری کند. درواقع این سپر دفاعی بدین گونه طراحی شده است که از یک هدف دربرابر اثرات بعد از انفجار محافظت کند. این هدف می تواند یک ساختمان یا یک خودروی حمل نیروهای نظامی باشد.

  این سیستم که احتمالا بر روی یک خودرو یا هر هدف دیگری نصب می شود با استفاده از سنسورهایش، شکل و سرعت تهدیدات احتمالی را تشخیص می دهد. علاوه بر این، سیستم ذکر شده می تواند اندازه و نیروی انفجار احتمالی را تعیین کند.

  سنسورها و کامپیوترهای این سیستم دفاعی توانایی محاسبه زمانی که طول می کشد تا موج ضربه انفجار به هدف برسد و این که از کدام جهت خواهد بود را دارند. دلیل اهمیت این موضوع این است که میدان نیرو فقط از یک منطقه تعیین شده کوچکمحافظت می کند نه این که کل عملیات را پوشش بدهد.

  پس از اینکه زمان موج ضربه انفجار محاسبه شد، سیستم دفاعی شروع به گرم کردن هوای اطراف هدف می کند تا همانگونه کهبوئینگ آن را یک واسطه آنی توصیف می کند تشکیل شود. این واسطه آنی از موج ضربه انفجار بازداری خواهد کرد و همچنین از چگالی انرژی خواهد کاست.

  725a148175fa0fb26e99e4f793cf621e.
  به گفته اوان اکرمن (Evan Ackerman): ایده کلی این است که از قوس الکترومغناطیس استفاده شود تا واسطه مداخله کننده ای در زمان بسیار کوتاهی توسط مقدار انرژی حیرت آوری برای گرم کردن هوا و رسیدن به پلاسما ایجاد شود.

  این پلاسما که از هوای اطراف بسیار گرم تر است، چگالی و ترکیب متفاوتی نیز دارد. بوئینگ معتقد است که این پلاسما برای کمانه کردن و بازتاب کردن و یا جذب انرژی موج انفجاری کافی باشد.

  در مدل پیشنهادی بوئینگ، سیتم دفاعی میدان نیرو، دارای گزینه ها و روش های مختلف برای شناسایی تهدید ها و یا ساختن سریع میدان نیرو هست.

  یکی از این گزینه ها، همگرا کردن موج های ماکرویوو و پرتوهای لیزر برای ایجاد یک منطقه با سپر میدان نیروی کروی است. از گزینه های دیگر می توان به ایجاد میدان نیرو با استفاده از تاباندن لیزرهایی که کانال های پلاسما در هوا می سازند می باشد که راهی برای تخلیه بارهای الکتریکی برای به وجود آمدن سپر محافظ پلاسمایی است. متقابلا، ساخت این سپر پلاسمایی با شلیک گلوله های فلزی که از خود دنباله ای هادی به جای می گذارند پیشنهاد شده است.

  باید ببینیم که نمونه اولیه این سپر دفاعی کی و چگونه خواهد بود و این که میدان نیروهایی که در فیلم ها دیده ایم تا چه اندازه به واقعیت عملی نزدیک اند.
   
  Sαяαb و amircj از این پست تشکر کرده اند.

کلمات جستجو شده:

 1. سپر پلاسمایی بویینگ