1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

بشنو از نی

شروع موضوع توسط *امين* ‏Feb 5, 2013 در انجمن اجتماعی

 1. *امين*

  *امين* *امین*

  8,444
  23,248
  1,251
  بسم الله الرحمن الرحيم
  متن زير يکي از زيبا ترين نوشته هايي بود که تا به حال خوندم و بسيار دوستش دارم ...
  " آنها که هستي و زندگيشان را در رفتن ها ديده اند و ماندن را گنديدن و پوسيدن ، اين ها در اين جريان ، در اين حرکت ، در اين رفتن ، با مانع ها و درگيريهايي روبرو مي شوندو مانع ها و درگيري هايي که در همه جا خانه گرفته اند . در درون آنها ،
  در خانه ي آنها ، در محل و شهر و جامعه و در تمام جبهه ها.
  اين درگيري هاي مستمر ، ناچار بحران ها ، التهاب ها ، اضطراب ها و زلزله هايي به وجود مي آورند و روح ها هر چند به قدرت کوه ها باشند ، با چنين زلزله هايي همراه خواهند شد . اين اضطراب و زلزله ، يک عامل طبيعي است که مي توان در برابر آن چند گونه عکس العمل داشت . اين ها مي توانند ، انسان را بشکنند و هرز کنند و مي توانند او را آماده سازند و او را به قدرت و توانايي بيشتر برسانند .
  اين اضطراب ها و زلزله ها علامت نقص نيست ، اگر انسان بتواند به پيوند هاي محکم تر و قدرت هاي بيش تري برسد و اين است که در آيه 214 سوره بقره ، از زلزله ها زير و رو شدن هايي سخن رفته کهدر رسول و همراهانش به جاي سستي و عقب گرد ، طلبي و حرکت به وجود آورده بود ، طلبي براي پيروزي و حرکتي به سوي نصر . الا انّ نصر الله قريب
  و در اين حرکت و در اين درگيري هاي وسيع و در کنار تحول ها و تغيرهاي مستمر ، آنها که در کنار متغيرها لرزيده اند و زير ورو شده اند ، ناچار به ثابت و حق ، به الله نزديک مي شوند و اوست که آنها را به ثبات مي رساند و به آنها امن را مي بخشد که : انّ المتّقين في مقام امين و يثبّت الله الّذين امنوا بالقول الثّابت
  سرچشمه ي اصلي اين قطره هاي امن و امان دو چيز است : يکي قرآن و ديگري پيوند و دعا .
  شايد اين طرح خيلي ساده و سطحي به نظر بيايد و ما را به ياد خرافات بياندازد و يا بياد قاري هاي کور و جلسه دعاهاي مهجور . اين طرح براي آنها که رسالتشان به وسعت و عمق و روشي ديگر راه يافته ، تنها طرح درمان است .
  هنگامي که رسالت ما ، از مرز خودمان و خانه و شهرمان و حتي نسل معاصرمان فراتر رفت و هدي للنّاس را خواستيم و اين وسعت عظيم را در نظر گرفتيم .
  و هنگامي که رسالت ما براي اين سطح گسترده ، از حد نان و آب و آزادي و عدالت و رفاه و حتي تکامل بالاتر آمد و خواستيم که انسان راهش را بيابد و پس از تکامل در جهت عاليتري راه بيافتد و به رشد برسد و راه و جهتش را ببيند و هدايت شود و رشد بگيرد.
  اين قله هاي بلند ، عبوديت مي خواهد و اين عبوديت چيزي جز عبادت است . عبادتي که مهم ترين کار در لحظه نباشد ، عبوديت نيست و امر ندارد و اطاعت نيست و نور نخواهد داد .
  عبوديت يعني اينکه محرک ها و حرکت هاي تو کنترل شده باشند . محرکي جز الله نباشد ، که ديگران نسيم هاي بي رمقي بيش نيستند و نمي توانند عظمت ما را بچرخانند و به بازي بگيرند . و از اين گذشته با اين که محرک الله است در حرکت هايي که به خاطر اوست ، حرکت ها بدون سنجش و از دم دست نباشد ، که او حرکتي را مي خواهد که مهم ترين است و ضروري ترين . عبوديت يعني اين نظارت بر محرک ها و حرکت ها و چنين عبوديتي است که پايه ي رسالت هاي سنگين است .و اين عبوديت است که به دو چشمه ي سرشار قرآن و پيوند و دعا نياز دارد.
  اين دو چشمه براي آنهايي معنا دارد که تشنه هستند و عطش راه ، آنها را سوزانده است . کساني که به نيازهاي عظيم در هنگام درگيري نرسيده اند ، به چنين عوامل ثباتي هم نيازمند نيستندو حتي از آن چيزي نمي فهمند . همان طور که کودک بي خبر ، از لذت ها و آميزش ها چيزي نمي فهمد و در اوج گفته هاي تو ، سراغ آب نباتش را مي گيرد و دنبال بازيگوشي هايش مي رود .
  آخر کسي که تمام بار روحي و تمام فشارش سه کيلو بيشتر نيست و آن هم فشار نان و آب و مسکن و پوشاک ، چنين باري و چنين فشاري که به جرثقيل ها نياز ندارد و چنين خراششي که اين همه جراحي نمي خواهد .
  سينه هايي که تمام رنج هستي را ، تمام درد هاي انسان و تمام ظلم هاي جامعه را شاهد بوده اند و همراه هر قطره خون که از رگ هاي آسيايي و آفريقايي و و و بر زمين ريخته و همراه هر تازيانه که بر مجاهدي فرود آمده حضور داشته اند ، آنها که شاهد جامعه و شهيد تاريخ و حاضر در حادثه ها هستند و با آن همه درگير و در برابر آن همه ، مسئول آنها که بارشان تا اين حد استو زخمشان تا اين عمق ، اين ها ، چاره اي جز چنين پيوندها و رابطه ها ندارند. "
   
  Seyed Mahdi، SHAPARAK و barfi از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. barfi

  barfi ♡ ftmh ♡ همراه انجمن

  22,450
  61,061
  61,295
  واقعا كه خوش سليفه اي امين....از متنت معلومه....!!!!
   
  ا مین از این پست تشکر کرده است.
 3. *امين*

  *امين* *امین*

  8,444
  23,248
  1,251
  نظره لطفته آبجی گلم
   
  barfi از این پست تشکر کرده است.
 4. SHAPARAK

  SHAPARAK هميشه بيادتونم...

  581
  12,390
  17,080
  خیلی زیبا بود !!!!!
   
  barfi از این پست تشکر کرده است.
 5. barfi

  barfi ♡ ftmh ♡ همراه انجمن

  22,450
  61,061
  61,295
  قربونت ..!!!
   
  ا مین از این پست تشکر کرده است.
 6. barfi

  barfi ♡ ftmh ♡ همراه انجمن

  22,450
  61,061
  61,295
  اوهوووووووووم...!!!!
   
  SHAPARAK و ا مین از این پست تشکر کرده اند.
 7. Seyed Mahdi

  Seyed Mahdi من عاشق محمد (ص )هستم....

  1,859
  5,964
  1,457
  مثل همیشه تک بود...
   
  ا مین از این پست تشکر کرده است.
 8. barfi

  barfi ♡ ftmh ♡ همراه انجمن

  22,450
  61,061
  61,295
  خخخخخخخ
   
  ا مین از این پست تشکر کرده است.