1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

برایانت: به جردن نشان دادم با دیگران فرق دارم

شروع موضوع توسط Mehdi 3 ‏Oct 30, 2013 در انجمن توپ و تور

1. Mehdi 3

Mehdi 3 مستر نون ^-^

3,853
    9,773
    4,005
    آغاز شصت‌وهشتمین دوره لیگ بسکتبال حرفه‌ای آمریکا (NBA) و مصدومیت و غیبت کوبی برایانت، بهانه‌ای شد تا خبرنگار شبکه ESPN به سراغ فوق ستاره 35 ساله تیم لس آنجلس لیکرز برود و گفت‌و‌گوی مفصل و جالبی با او انجام دهد. متن این مصاحبه را می‌خوانید:
    * تو با بقیه متفاوت وخیلی آرام هستی...
    چون واقعاً هستم و به اصطلاح بالغ شده‌ام. من در 17 سال گذشته که در NBA بازی کرده‌ام هر اتفافی را که ممکن بود بیفتد، تجربه کرده و قبلاً دیده‌‌ام. بنابراین لازم نیست که دیوانه شوم یا از پا دربیایم. هر روز شرایط تغییر می‌کند ولی من هنوز هم از این اوضاع لذت می‌برم. من برای بازی بسکتبال به دنیا آمده‌ام و هنوز عاشق آن هستم.

* پس تو یک بمب ساعتی نیستی؟
    نه، اصلاً. من می‌دانم که زمان زیادی در بسکتبال نخواهم بود بنابراین سعی می‌کنم از آن لذت ببرم با این حال همچنان به دنبال چالش جدید هستم.

* آیا نکته‌ای برای یادگیری و پیشرفت بسکتبالت باقی مانده است؟
    بازی من در پایان سال 2003 کامل شد. شوت زدن، دفاع، استفاده از دریبل، جابه‌جایی و خلاصه جایی برای پیشرفت نبود. بعد از آن نوبت بهینه‌سازی رسید. بعضی‌ها فکر می‌کنند که حرکات پای من، جدید است اما من همیشه حرکات پای فوق‌العاده‌ای داشته‌ام. اگر فیلم‌های 19 سال پیش من را نگاه کنید به درستی حرف من پی می‌برید. من همیشه به تنوع و یادگیری حرکات پا علاقه داشته و از 8 یا 9 سالگی می‌دانستم که چه سودی برای یک بسکتبالیست دارد. مسائل فنی بسکتبال همیشه مورد توجه من بوده است.

* فکر می‌کنی باز هم بتوانی در یک بازی 50 امتیاز بگیری؟
    البته، حتماً.

* چرا در طول 17 سال بازی در NBA فقط یک بار عنوان باارزش‌ترین بازیکن (MVP) را به دست آوردی؟
    چون با شکیل اونیل همبازی بودم، به همین سادگی. من در بازی با او خیلی فداکاری کردم. این کار را واقعاً انجام دادم چون موفقیت تیم برایم مهم بود. اگر هیچوقت با او بازی نمی‌کردم، تعداد عناوین MVP من خیلی بیشتر از این حرف‌ها بود.
    آیا پیش آمده که به گذشته نگاه کنی و از کارهایی که انجام داده‌ای شگفت زده شوی، مثل دیداری که در آن 81 امتیاز گرفتی؟
    تا الان آن بازی را ندیده‌ام، چون احساس نمی‌کردم به دیدن آن نیاز دارم. چه چیزی از آن بازی یاد می‌گیرم؟ من وقتی فیلمی را نگاه می‌کنم که بخواهم در بازی بعدی از آن استفاده کنم و در واقع فیلم بازی حریفم باشد.
    * آخرین بار چه زمانی فیلم بازی‌های مایکل جردن را دیدی؟
    خیلی وقت پیش، شاید قبل از سال 1999. من عادت دارم فیلم‌ها را با هم نگاه کنم ولی زمان زیادی است که این کار را نکرده‌ام.

* چه حسی داشتی وقتی به عنوان یک بازیکن 19 ساله در دومین سال حضورت در NBA مقابل مایکل جردن 33 ساله قرار گرفتی؟
    اصلاً عصبی یا هراسان نبودم. جردن طوری به من نگاه می‌کرد که انگار حق صحبت کردن مقابل او را هم ندارم ولی به او نشان دادم که من با بقیه حریفانش که تا به حال با آنها روبه‌رو شده فرق دارم! البته من برای این مقابل جردن بازی نکردم، هدف من فقط رقابت و مسابقه بود.
    * آیا این مطلب را به او گفتی؟
    من با بازی خودم نشان دادم که چه هدف و توانایی‌هایی دارم.
    * وقتی جردن اعلام بازنشستگی کرد، خیلی‌ها تو را با او مقایسه می‌کردند. چنین مقایسه‌ای درست بود؟
    آنها به من لطف داشتند اما این حرف‌ها به تدریج کمتر شد، چون من روش خاص خودم را برای بازی نشان دادم. من هرگز چیزهایی را که از مایکل یاد گرفتم فراموش نمی‌کنم. من نکات زیادی از او آموختم و می‌دانم چه کارهایی در بسکتبال انجام داد اما مقایسه در مورد ما جواب نمی‌دهد، چون شرایط من و مایکل کاملاً متفاوت است.

من بلافاصله بعد از پایان دبیرستان به NBA آمدم و در کنار بازیکن بزرگی مثل شکیل اونیل قرار گرفتم، من خیلی جوان بودم. یک جوان 17 ساله چه چیزی برای ارائه در لیگ می‌تواند داشته باشد؟! از این دست حرف‌ها زیاد زده می‌شد اما من به آنها اهمیت ندادم.

* به نظر می‌رسد با نزدیک شدن تو به پایان دوران بازی حرفه‌ای باز هم این مقایسه‌ها شروع شده است.
    الان دیگر به آن اهمیت نمی‌دهم. هواداران همیشه دوست دارند بدانند چه کسی بهتر است و بازیکنان را با هم مقایسه کنند، من هم این کار را خیلی دوست دارم. خودم هم این مقایسه را انجام می‌دادم. به همین دلیل است که بازیکنان بسکتبال بازی می‌کنند. بحث کردن در مورد این مسائل همیشه جالب است.

* راجع به این جمله چیزی بگو. بازیکن 17 ساله‌ای که با عنوان سیزدهمی درفت کارش را در NBA شروع کرد به عنوان یکی از 10 بازیکن برتر تاریخ کارش را پایان خواهد داد.
    دیوانه شدی؟ باورکردنی نیست!
    * آیا خودت را جزو 5 بازیکن برتر تاریخ NBA می‌دانی؟
    امیدوارم که باشم. من زمان کمی تا پایان دوران بازیم دارم ولی تا به حال به این موضوع فکر نکرده بودم. به نظرم بعد از بازنشستگی زمان زیادی برای فکر کردن به این موضوعات خواهم داشت.
    * تا به حال پیش آمده که در زمین بسکتبال ترسیده باشی؟
    هرگز، اصلاً. در ذهن من چنین قسمتی وجود ندارد. ترسیدن هرگز در جریان فکری من وارد نشده است. آخرین باری که ترسیدم 6 ساله بودم و کاراته کار می‌کردم. من کمربند نارنجی داشتم و مربی مرا مجبور کرد با یک با یک کمربند سیاه که خیلی بزرگ‌تر از من بود مبارزه کنم. خیلی ترسیده بودم و ضربات زیادی از او خوردم. ولی یادم می‌آید حسی ترسی که داشتم از ضرباتی که از او خوردم به مراتب بدتر بود. بعدها متوجه شدم که اگر ذهنیت مناسبی داشته باشم، ترسی وجود نخواهد داشت.

* وقتی اروین مجیک جانسون (اسطوره تیم لیکرز) تو را بزرگ‌ترین بازیکن تاریخ لیکرز خواند، چه احساسی داشتی؟
    کلمات نمی‌توانند حسی را که من در آن لحظه داشتم توصیف کنند. او بازیکن مورد علاقه من از دوران کودکی‌ام بود و همیشه دوست داشتم دقیقاً هم قد مجیک باشم تا بتوانم مثل او بازی کنم اما این طور نشد و من متوجه شدم که شبیه او بازی نمی‌کنم. من همیشه مجیک را تحسین کرده‌ام و از این تعریف او واقعاً به خودم افتخار می‌کنم.
    * آیا حس نمی‌کنی 17 سال گذشته به سرعت سپری شده است؟
    مثل یک چشم به هم زدن بود. من فقط به این فکر می‌کنم که در این 17 سال چقدر متفاوت شده‌ام. روزهای خاص زیادی است که من آنها را به خاطر دارم و انگار همین دیروز بود که اتفاق افتاد. وقتی به عنوان یک بازیکن تازه‌کار در اولین اردوی تمرینی در هاوایی بودم یک ظرف خوردنی انرژی‌زای معمولی که با شیر مخلوط می‌شود و در همه سوپرمارکت‌ها وجود دارد، سفارش دادم. قیمت این غذا 80 دلار بود که در سال 1996 خیلی، خیلی زیاد بود. به همین خاطر به گارسون هتل گفتم که آن را برگرداند. سپس خودم لباس پوشیدم و به فروشگاه رفتم و همان خوراکی را با حجمی بیشتر و قیمت 10 دلار خریدم. * تو بازیکن جوان و شجاعی بودی. آیا کسی در آن موقع قصد رقابت و کری خواندن با تو را نداشت؟
    البته که داشت. یک بار در پورتلند مشغول بازی بودیم و من قصد داشتم راه کوچکی برای دریبل خودم باز کنم که «رشید والاس» من را محکم به زمین زد. او می‌خواست من را بترساند ولی من اصلاً اهل ترسیدن نبودم. من به زمین برگشتم و محکم‌تر از قبل بازی کردم. من خیلی زود به همه نشان دادم که حریف ساده‌ای نیستم.
    * با کوین گارنت هم رقابت داشتی؟
    نه، ما از همان اول روابط خوبی با هم داشتیم. من و کوین جزو اولین بازیکنانی بودیم که مستقیم از دبیرستان به NBA آمدیم. من وقتی در سال آخر دبیرستان بودم معمولاً با کوین مشورت می‌کردم که چه کاری انجام دهم. او در تصمیم گیری‌های ورزشی من، کمک بزرگی بود.
    * آیا هم تیمی تو بودن خیلی سخت است؟
    نه. اگر آماده تمرین وبازی باشی، مشکلی پیش نمی‌آید.
    * بهترین دوستت در لیگ که با تو هم‌تیمی هم نباشد کیست؟
    (بعد از مدتی فکر) چنین دوستی که بیشتر وقتم را با او بگذرانم ندارم ولی با «کارملو آنتونی» رفاقت صمیمانه‌ای دارم و خیلی به هم نزدیک هستیم. من با بازیکنان تیم ملی آمریکا هم روابط نزدیکی دارم و به همه آنها احترام می‌گذارم.
    * القابی که بازیکنان به خودشان می‌دهند معمولاً زیاد فراگیر نمی‌شود ولی لقب «بلک مامبا» در این سال‌ها با قدرت در کنار تو بوده است.
    یادم می‌آید که در پارک مشغول بازی بودم و کسانی که بازی‌ام را تماشا می‌کردند مرا با این عنوان صدا کردند.
    * این موضوع را نمی‌دانستم.
    بعد از این بود که متوجه شدم بلک مامبا (نوعی مار سمی سیاه) چه قدرت و سرعتی در حمله دارد. در فیلم «بیل را بکش» هم اشاره جالبی به قدرت حمله این مار شده است.

* دوست داری با چه بازیکنی مسابقه تک به تک بدهی؟
    بدون شک مایکل جردن.
    * چه کسی برنده می‌شود؟
    مطمئن نیستم. در یک سری 7 تایی هر 2 می‌توانیم چند بازی را ببریم و ببازیم ولی برنده نهایی را شوت‌های پایانی تعیین می‌کنند. * اگر با لبران جیمز بازی کنی چه کسی پیروز می‌شود؟
    معلوم است که من. در بازی تک به تک کسی بهتر از من نیست.
    * خیلی اعتماد به نفس داری!
    لبران در یک رقابت تیمی، ترسناک‌ترین حریفی است که ممکن است وجود داشته باشد ولی در بازی تک به تک به من می‌بازد. * چه کسی ممکن است تو را شکست دهد؟
    کوین دورانت ممکن است من را به دردسر بیندازد. او قد بلند و توانایی زیادی در دریبل کردن دارد، کوین حریف سختی است.
    * خیلی دوست داشتم که بازی تو مقابل «تریسی مک گریدی» را ببینم.
    من با او بازی کردم. می‌توانم بگویم که تریسی را پختم و سرخش کردم! او حتی نتوانست به من نزدیک شود، از خودش بپرسید به شما می‌گوید. وقتی 20 ساله بودم به همراه تریسی برای تبلیغ یک کفش ورزشی در آلمان بودیم. ما تمام وقت‌مان را در سالن بدنسازی و بسکتبال می‌گذراندیم و 3 بار هم مسابقه تک به تک 11 امتیازی دادیم. بازی اول را 11-2 بردم اما بعد از بازی سوم او به من گفت که دچار اسپاسم عضلات کمر شده و نمی‌تواند دیگر بازی کند.
    * این درد در تمام دوران بازی همراه او بود.
    پس حالا دلیل مصدومیت مزمنش را فهمیدی!
    * آخرین باری که خودت به ماشینت بنزین زدی، چه زمانی بود؟
    دیروز. من تمام کارهای روزانه‌ام را خودم انجام می‌دهم. یک روز با همسرم به پمپ بنزین رفتیم و من مثل همیشه پیاده شدم تا بنزین بزنم. «ونسا» هم به فروشگاه رفت تا چیزی بخرد. پسری که در فروشگاه از دیدن من خیلی تعجب کرده بود به همسرم گفت: نگاه کن، کوبی برایانت خودش بنزین می‌زند. ونسا هم به او گفته بود که این که چیزی نیست، او می‌تواند خودش به تنهایی حمام هم برود! وقتی ونسا به درون ماشین برگشت به این قضیه خیلی خندیدیم.

* هنوز هم به موتورسواری علاقه داری؟
    البته. من دوره‌های مختلفی را در موتورسواری گذراندم. دوره‌های ایمنی که نحوه رفتار در شرایط بحرانی را به ما آموزش می‌داد. یادگیری این مسائل خیلی مهم است، چون ممکن است هر لحظه دچار مشکل شویم.

* تا حالا با موتور زمین خوردی؟
    اصلاً.

*در اینترنت معمولا دنبال چه چیزی می‌گردی؟
    راه حل معادلات درجه چهارم ریاضی وقتی به دخترم در درس خواندن کمک می‌کنم. در غیر اینصورت دنبال چیزی نمی‌گردم.

* آیا تا به حال در اینترنت خودت را جستجو کرده‌ای؟
    نه، چرا باید این کار را بکنم؟ من همه چیز را در مورد خودم می‌دانم.

* وقتی خوابت نمی‌برد چه کار می‌کنی؟
    ممکن است قرص بخورم ولی اگر ذهنم درگیر باشد، بیدار می‌شوم و کاری انجام می‌دهم. یک شب که در هتل خوابم نمی‌برد به سینما رفتم و فیلم «جانگو» را دیدم.

* چطور بود؟
    عالی بود. همه فیلم‌های «کویینتین تارنتینو» خوب هستند ولی این فیلم چیز دیگری بود و داستان خیلی قدرتمندی داشت. «دسپرادو» یکی از فیلم‌های مورد علاقه من است.

* دوست داری با او کار کنی؟
    ساختن یک فیلم تبلیغاتی با او برای من باورنکردنی است.

★ سونامی ★ از این پست تشکر کرده است.
  2. ★ سونامی ★

★ سونامی ★ منم یکی از اون 1000 تام

3,071
    9,231
    1,845
    بیریخت :tongue:

Mehdi 3 از این پست تشکر کرده است.
  3. Mehdi 3

Mehdi 3 مستر نون ^-^

3,853
    9,773