1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

اینجا از سیاست خبری نیست...!

شروع موضوع توسط MahD!ye ‏Jan 21, 2014 در انجمن درد دل

 1. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,482
  6/8/1392 جوان 24ساله ناجي جان ديگران شد :
  كليه ها و كبد و نسوج زنده ياد مجتبي خادمي ناجي جان بيماران نيازمند به عضو شد

  به گزارش خانم پيريايي هماهنگ كننده پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ؛ زنده ياد مجتبي خادمي جوان 24 ساله اي كه بر اثر تصادف در تاريخ 28 مهر به بيمارستان شهداي هفت تير منتقل شده بود، در تاريخ 4ابان با پايين ترين سطح هوشياري به مركز پيوند اعضا جهت بررسي اوليه معرفي شد.

  وي افزود: پس از تائيد اوليه مرگ مغزي توسط يكي از پزشكان هماهنگ كننده و اخذ رضايت انتقال از خانواده ايثارگرش به بيمارستان مسيح دانشوري منتقل شد.

  پيريايي در پايان : بعد از تائيد نهايي مرگ مغزي وي و اخذ رضايت قانوني از خانواده بزرگوار زنده ياد خادمي امروز كليه ها و كبد و نسوج اين جوان به بيماران نيازمند پيوند زده خواهد شد.
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 2. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,482
  7/8/1392 اهداي عضو نوجوان 15 ساله نمونه اي ديگر از ايثار... :
  كبد و كليه ها و دريچه قلب زنده ياد امين سخايي به بيماران نيازمند اهدا خواهد شد.

  به گزارش دكتر درگاهي هماهنگ كننده پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي؛ زنده ياد امين سخايي نوجوان 15ساله بر اثر تصادف در تاريخ 28 مهر به بيمارستان الغدير منتقل شد و 29 مهر با پايين ترين سطح هوشياري مواجه شد
  وي افزود: ششم آبان ماه با رضايت خانواده ايثارگرش وي به مركز اهداي عضو منتقل شد و بعد از تائيدات نهايي خانواده بزرگوار اين نوجوان رضايت به اهداي عضو او دادند كه كبد ، كليه ها و دريچه قلب وي به بيماران نيازمند پيوند زده خواهد شد


  [​IMG]  روابط عمومي واحد فراهم آوري اعضاي پيوندي
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 3. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,482
  7/8/1392 عروج مادر جوان... :
  قلب؛ كبد و كليه هاي زنده ياد ماجده كهن ترابي ناجي جان 4 بيمار شد

  به گزارش خانم پيريايي هماهنگ كننده پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي؛ زنده ياد ماجده كهن ترابي مادر 29ساله اي كه 28مهر با علائم سردرد شديد به بيمارستان ميلاد مراجعه كرده بود بر اثر انسداد عروق مغزي دچار كاهش سطح هوشياري ميگردد.
  وي افزود: عليرغم تلاش پزشكان آن مركز سطح هوشياري وي به پايين ترين حد ممكن رسيد و با تابلوي مرگ مغزي به بيمارستان مسيح دانشوري معرفي شد كه پس از بررسي هاي اوليه مرگ مغزي وي مسجل گشت.

  پيريايي در ادامه گفت: 6 آبان ماه با رضايت خانواده بزرگوارش به مركز اهداي عضو منتقل شد و بعد از تائيدات نهايي پزشكان وزارت بهداشت و اخذ رضايت از خانواده ايثارگرش كه با رضايت به اهداي عضو مادر جوان كودك 4ساله ناجي جان بيماران نيازمند به عضو شدند؛ در نهايت قلب و كبد و كليه هاي او امروز به بيماران نيازمند پيوند زده خواهد شد


  روابط عمومي واحد فراهم آوري اعضاي پيوندي
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 4. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,482
  20/8/1392 عروج مادري جوان و نجان جان 4 بيمار :
  زنده ياد مرضيه تازيكي نژاد، مادر 30ساله ناجي جان 3بيمار شد .

  به گزارش دكتر درگاهي هماهنگ كننده پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي؛ زنده ياد مرضيه تازيكي نژاد كه بر اثر توده ي مغزي در تاريخ 17 آبان به بيمارستان فياض بخش منتقل شده بود، با كاهش سطح هوشياري روبرو شد و 19 آبان ماه به مركز اهدا معرفي و با تابلوي مرگ مغزي با رضايت خانواده ايثارگرش به بيمارستان دكتر مسيح دانشوري منتقل شد.

  دكتر درگاهي افزود: پزشكان معتمد وزارت بهداشت مرگ مغزي ايشان را تائيد كردند و با رضايت خانواده وي كبد و كليه هاي وي به بيماران نيازمند اهدا خواهد شد

  روابط عمومي واحد فراهم آوري اعضاي پيوندي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 5. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,482
  20/8/1392 جوان 19 ساله؛ ناجي جان بيماران ليست انتظار :
  كبد و كليه هاي زنده ياد اسماعيل حاجيوند به 3بيمار ليست انتظار جاني دوباره بخشيد.

  به گزارش دكتر جمالي هماهنگ كننده پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي؛ زنده ياد اسماعيل حاجيوند جوان 19 ساله اي بود كه به دليل ايست قلبي تنفسي در تاريخ 14 آبان ماه به بيمارستان شهداي هفتم تير منتقل شد. وي افزود: از بدو ورود با كاهش سطح هوشياري روبرو بود و 16آبان ماه به مركز اهدا جهت بررسي معرفي شد كه بعد از تشخيص اوليه مرگ مغزي و اخذ رضايت از خانواده بزرگوار ايشان 19 آبان ماه به مركز اهداي عضو دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي منتقل شد.

  دكتر جمالي در پايان افزود: متخصصان اين امر مرگ مغزي اين جوان را تائيد كردند و با رضايت قانوني كه از خانواده ايثارگر اين زنده ياد گرفته شده است كبد و كليه هاي وي اهدا خواهد شد


  روابط عمومي واحد فراهم آوري اعضاي پيوندي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 6. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,482
  22/8/1392 مشاجرات بر سر اهدای عضو توجهات را معطوف به تعریف مرگ نمود :  مرگ الیجا اسمیت 21 ساله در مرکز پزشکی گرانت در ماه جاری و جدال خانواده وی بر سر اهدای عضو او با لایف لاین اوهایو منجر به ایجاد سؤالاتی در مورد علل مرگ وی شد.
  اکثر دکترها بر سر این موضوع اتفاق نظر دارند که فرد وقتی می میرد که مغزش قادر به انجام حیاتی ترین عملکرد های خود نباشد، حتی اگر دستگاه ها و داروها باعث تپش قلب شده و یا ریه ها اکسیژن را انتقال دهند.
  پزشکان فهرستی دارند که شامل آزمایشاتی است که باید قبل از اعلام مرگ انجام بگیرد. این فرآیند عمدتاً ساعتها به طول می انجامد. آنها به طرق مختلف علائم حیاتی را بررسی می کنند، از جمله ریختن آب یخ در گوش، نیشگون گرفتن بدن، تاباندن نور به مردمک چشم ها و چک کردن واکنش دهان.
  آنها کاملاً اطمینان حاصل می کنند که هیچ علت دیگری مثل درجه حرارت پایین، فشار خون پایین، دارو یا مسمومیت وجود نداشته باشد.
  در مرحله آخر، تست آپنه انجام می شود، آنها دستگاه اکسیژن را خاموش می کنند تا ببینند آیا فرد می تواند نفس بکشد یا نه، و نمونه خون می گیرند تا تأیید شود که خون اسیدی شده و دارای دی اکسیدکربن بالا می باشد.
  چنانچه هیچ گونه علائم حیاتی در ساقه مغز دیده نشود، دکترها آماده می شوند تا سخت ترین موضوعی که خانواده ممکن است بشنود را با آنها در میان بگذارند.
  برای پم اسمیت، مادر الیجا، مرگ زمانی محقق می شد که تمامی اندام ها از کار افتاده باشد. وی گفت دیدن اینکه دیگر هیچ امیدی برای زنده ماندن الیجا نبوده به وی آرامش خاطر داده است، الیجا که تازه پدر شده بود در تاریخ 3 جولای حین دوچرخه سواری با یک ماشین تصادف کرده بود و روز بعد پزشکان او را مرگ مغزی اعلام نمودند.
  او گفت این بدین معنی نیست که به دکترهایی که آزمایشات را انجام داده اند اعتماد ندارد، اتفاقاً آنها خیلی دقیق بوده و همه چیز را شفاف توضیح دادند.
  خانم اسمیت گفت: " ما خواستیم دستگاه ها را از او جدا کنند تا ببینیم آیا او کاملاً مرده است یا نه، شاید در این صورت می توانستیم قبول کنیم هر کاری از دستمان برآمده انجام داده ایم. ما هنوز هم امید داشتیم او نفس بکشد. اما می دانستیم که احتمال آن خیلی کم است." وقتی خانواده اسمیت متوجه شدند که پسرشان قبلاً فرم رضایت اهدای عضو را پر کرده است و این بدبن معنی بود که تا زمان جراحی پیوند باید در پشتیبانی قرار می گرفت، به صورت ناموفقی بر علیه اهدا به جدال پرداختند.
  در تاریخ 7 جولای، خانم اسمیت، از کناره شرقی، به گرانت و لایف لاین نامه نوشت و گفت خانواده او رضایت ندارند که اعضای الیجا از بدنش خارج شود چراکه الیجا درک کاملی از انتخابی که انجام داده نداشته است.
  مقامات رسمی گرانت تسلیم خانواده الیجا شده و به لایف لاین اعلام کردند که جهت ادامه فرآیند برداشت اعضا حکم دادگاه مورد نیاز است. در تاریخ 10 جولای، لایف لاین در دادگاه گواهی وصیت بخش فرانکلین شکایتی تنظیم کرد تا جهت ادامه فرآیند اهدا احقاق حق نماید. روز بعد قاضی حکم دادگاه را امضاء نمود.
  در پزشکی، توافق گسترده ای بر سر این که آزمایشات مربوط به مرگ مغزی بی عیب و نقص هستند و این که عدم وجود فعالیت مغزی مساوی با مرگ است، وجود دارد. قانون اوهایو همانند سایر ایالات، این مسأله را به رسمیت می شناسد. همچنین به خوبی قابل درک است که اندام هایی که دارای خونی با اکسیژن غنی هستند بهترین شانس برای نجات زندگی دیگری می باشند. اما برای آن دسته از افرادی که در اثر از دست دادن ناگهانی فردی دچار شوک شده اند این مسأله همانند سرزمینی ناآشنا، گیج کننده و نارحت کننده می باشد.
  دکتر دایانا گریس- کاندوس، رئیس بخش مراقبت های حیاتی علوم اعصاب آموزش و پروش، کیفیت و توسعه در مرکز پزشکی وکسنر دانشگاه ایالت اوهایو، اظهار داشت: " عزیز آنها بسیار زنده به نظر می رسد چرا که ما آنها را به این صورت نگه می داریم."
  وی گفت: " برخی افراد هستند که بین تاری مرگ و زندگی دست و پا می زنند، و برخی از فرقه های مذهبی به مرگ مغزی اعتقاد ندارند. گاهی اوقات داستانهایی وجود دارد درباره افرادی که خانواده هایشان فکر میکردند مرگ مغزی شده اند اما زنده مانده اند.
  جی. جاویر پروونسیو، متخصص اعصاب در کلینیک کلیولند، اظهار داشت: " روی هم رفته مباحثات کمی در مورد مرگ کسی که مغزش هیچ گونه علائم حیاتی نشان نمی دهد وجود دارد". وی گفت: " در بیمارانی که طبق استانداردهای پزشکی پذیرفته شده مرگ مغزی اعلام می شوند، تا کنون هیچ موردی نبوده که زنده مانده باشد."
  پروونسیو هم مثل گرین-کاندوس واژه مرگ از لحاظ معیارهای عصبی را به مرگ مغزی ترجیح می دهد.
  دکتر مارکو بونتا، رئیس بخش پزشکی خدمات تروما در بیمارستان متودیست ریورساید گفت: اعلام کردن فردی به عنوان مرگ مغزی مسأله ای است که دکترها در مورد آن جدی و مطمئن هستند. وی گفت در بیمارستان های سلامت اوهایو اعلام مرگ مغزی همیشه نیازمند نظر شخص دومی می باشد.
  پروونسیو گفت مرگ مغزی مثل کما نیست که در آن بیمار بهبود می یابد. این مسأله ای است که خانواده ها زمان سختی را جهت درک آن سپری می کنند.
  وی گفت: " این مسأله غالباً زمان بر بوده و به مکالمات بسیاری نیاز دارد. این بدترین روز زندگی برخی افراد است."
  گرین- کاندوس گفت برای بعضی از اعضای خانواده ها بودن در اتاق در طول انجام آزمایشات عصبی می تواند مفید باشد، اما اکثر آنها با ارزیابی و توضیحات دکتر راحت ترند.
  به گفته متخصصین دکترهایی که در مورد مرگ مغزی تصمیم گیری می کنند معمولاً هیچ اطلاعاتی در مورد اینکه آیا فرد اهداکننده است یا نه ندارند و این مسأله نباید بر زمان اعلام مرگ مغزی تأثیر بگذارد.
  گرین- کاندوس گفت: " قلب ها و سوگند ما و تمام دلایل ما برای پزشک بودن به ما می گوید هر کاری از دستمان برمی آید برای نجات بیماران انجام دهیم."
  به گفته دوری دیلز کمتر از 1 درصد از مرگ ها، مرگ مغزی هستند و اکثر اعضای اهدایی از این افراد تأمین می شود.
  بدن اهدا کننده گان به مدت متوسط 24 ساعت تحت پشتیبانی قرار می گیرد تا زمانیکه بتوان اندامها را برای پیوند خارج نمود.
  به گفته سخنگوی زنی به نام ماریلین پانگونیس، افراد لایف لاین اوهایو شنیده بودند که مردم در خصوص مورد خانواده اسمیت سؤالاتی دارند و برخی می خواستند بدانند که چگونه می توانند اسمشان را از لیست ثبت نام اهدای عضو خارج نمایند.
  برخی از مردم در مورد تصمیم گیری سازمان جهت انجام اقدام قانونی ناراحت بودند. طبق اطلاعات به دست آمده لایف لاین از طریق دفتر امور وسائل نقلیه موتوری، از تاریخ 12 جولای ( زمانی که داستان ارسالی در مورد این مسأله آشکار شد) تا تاریخ 17 جولای، 281 نفر به عضویت پیوند اعضا درآمده و 154 نفر از لیست خارج شدند.
  در مدت مشابه شش روزه در هفته قبل، 280 نفر ثبت نام کرده و 125 نفر از لیست خارج شدند.
  از تاریخ 30 ژوئن، اوهایو حدود 3 تا 5 میلیون نفر را در لیست متقاضیان اهدا ثبت نام کرد.
  خانم اسمیت گفت هدف او این بوده که مردم درک بهتری نسبت به این امر داشته باشند که اهدای عضو مستلزم چه چیزهایی است و این مسأله را با اعضای خانواده در میان بگذارند.

  " این بدین معنی نیست که ما با اهدای عضو مخالفیم. ما فقط شیوه انجام آن را نپسندیدیم."
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 7. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,482
  اعضای مرد 57 ساله اهدا شد


  قدس آنلاین: اعضای یک فرد شیروانی 57 ساله دچار مرگ مغزی شده در بجنورد اهدا شد.
  به گزارش خبرنگار قدس آنلاین از بجنورد، مسئول واحد فراهم آوری اعضاء در دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: اعضای یک فرد شیروانی به نام مهدی ممشی حسن آباد" اهدا شد.
  مهری فرشاد" در ادامه با بیان اینکه این بیمار بر اثر سانحه تصادف دچار مرگ مغزی شده، افزود: کلیه ها، قرنیه ها ، پوست و کبد وی به بیماران نیازمند اهدا شد.
  وی در ادامه اضافه کرد:یک کلیه وی به مرد58 ساله مشهدی،کبد وی به مرد 55 ساله مازندارانی، قرنیه وی به خانم 46 ساله شیروانی و قرنیه دیگر وی به مرد 26 ساله مشهدی و قسمتی از پوست وی به پسر 7 ساله مشهدی اهدا شد.
  وی بیان کرد: هدف ما در واحد فراهم آوری ترویج و توسعه فرهنگ اهدای عضو و نجات جان بیماران نیازمند است.
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 8. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,482
  4/9/1392 اهدای اعضای بدن یکی از کارکنان ارتش به تعدادی از هموطنان نیازمند :

  ه گزارش حوزه دفاعی- امنیتی باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی ستاد ارتش، طی یک اقدام خدا پسندانه و انسان‌دوستانه اعضای بدن یکی از کارکنان بنیاد تعاون ارتش که در یک حادثه رانندگی دچار مرگ مغزی شده بود توسط خانواده‌اش به بیماران نیازمند اهدا شد.

  مرحوم سروان "حامد یعقوبی" به همراه جمعی از اعضای بنیاد تعاون آجا از تهران عازم مشهد مقدس بود که در حوالی شهرستان سبزوار تصادف و به بیمارستان منتصریه مشهد انتقال داده شد اما متاسفانه بر اثر شدت جراحت زیاد دچار مرگ مغزی گردیده و با رضایت خانواده‌اش اعضاء بدن وی به بیماران نیازمند اهداء شد.

  خانواده وی انگیزه خود را از این اقدام رضای الهی و نجات جان همنوعان عنوان کرده و افزودند: با این کار نه تنها جان چند نفر از مرگ نجات پیدا کرد بلکه یاد و نام نیک فرزندمان نیز ماندگار شد و امیدوارم این حادثه ناگوار برای کسی اتفاق نیفتد اما در صورت بروز، اهدا عضو، مرحمی بر دردها بوده و باعث می‌شود این فرهنگ در بین مردم فرهنگ دوست ما بیش از پیش جا بیافتد و خانواده‌هایی را از نگرانی درآورده و خوشحال سازد.

  روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن تسلیت به بازماندگان مرحوم سروان یعقوبی؛ از خانوده محترم ایشان که با اهدای اعضاء آن مرحوم به تعدادی از هموطنان نیازمند کمک کردند، تقدیر و تشکر کرد و علو درجات آن تازه درگذشته را از خداوند منان خواستار شد.
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 9. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,482
  5/9/1392 بانوي جانباز الگوي ايثار شد... :

  به گزارش دكتر جمالي هماهنگ كننده پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، زنده ياد نجات برهي طرفي جانباز 60% كه بر اثر عدم اكسيژن رساني به مغز از تاريخ 1 آذرماه در بيمارستان ساسان دچار كاهش سطح هوشياري شده بود؛ سوم آذر ماه با تابلوي مرگ مغزي به مركز اهدا معرفي شد كه بعد از معاينات اوليه و اخذ رضايت انتقال از خانواده ايثارگرش 4آذر به بيمارستان مسيح دانشوري منتقل شد.

  دكتر جمالي افزود: بانو برهي طرفي كه از جانبازان دوره جنگ تحميلي بودند، با واژه ايثار مدت ها آشنا بودند و در نهايت با عروجي مقدس كوچ كردند.

  دكتر جمالي در پايان گفت: خانواده ي بزرگوار اين زنده ياد با اعلام رضايت قلبي و قانوني خود اجازه برداشت قلب، ريه، كبد و كليه هاي اين عزيز از دست رفته را دادند تا ناجي جان هموطنان ليست انتظار پيوند عضو باشند.


  روابط عمومي مركز اهداي عضو
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 10. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,482
  9/9/1392 مرگ مغزی، توقف پایدار همه‌ی اعمال مغز :

  پیوند اعضا تنها راه ادامه‌ی حیات برای بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته قلب و کبد و بهترین درمان برای بیماران مبتلا به نارسایی پیشرفته‌ی کلیه است.

  به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه‌ی خراسان، در حالی که تعداد زیادی از افراد دچار مرگ‌ مغزی بدون استفاده از اعضا مدفون می‌شوند، بیماران زیادی در شرایطی منتظر دریافت اعضای پیوندی هستند که انجام ندادن این پیوند به مرگ آنها منجر می‌شود.

  مرگ مغزی، توقف پایدار همه‌ی اعمال مغز

  دکتر «علی‌اصغر یارمحمدی»، رییس مرکزدیالیز و پیوند اعضای بیمارستان منتصریه، گفت: مرگ مغزی توقف پایدار و برگشت‌ناپذیر همه‌ی اعمال مغز است و در این وضعیت، هیچ‌ امیدی برای بازگشت فعالیت مغز آسیب‌دیده وجود ندارد و فرد دچار مرگ ‌مغزی هرگز قادر به زندگی دوباره نیستند.

  وی می‌افزاید: فرد دچار مرگ ‌مغزی بدون کمک دستگاه نمی‌تواند نفس بکشد، مردمک‌هایش پاسخ به نور ندارند، به تحریک دردناک عکس‌العمل نشان نمی‌دهد، دستگاه گیرنده‌ی امواج مغزی هیچ‌ موجی را از مغز وی ثبت نمی‌کند و خط صاف رسم می‌کند.

  یارمحمدی با اشاره به این‌که «مرگ مغزی نشانه‌های متعدد دیگری نیز دارد که از طریق آنها و معاینات تکمیلی به تشخیص قطعی می‌رسند»، گفت: مرگ مغزی به‌طور معمول پس از صدمه‌ی شدید به سر، خونریزی مغزی، سکته‌ی مغزی یا نرسیدن طولانی‌مدت اکسیژن به مغز اتفاق می‌افتد.

  آیا بیماران مرگ مغزی به زندگی بازمی‌گردند؟

  رییس مرکزدیالیز وپیوند اعضای بیمارستان منتصریه گفت: اگر شنیدید فردی دچار مرگ مغزی بوده و مجدد بهبود یافته است، مسلم است که آن فرد دچار مرگ مغزی نبوده و بلکه در کمای عمیق بوده و واژه‌ی مرگ مغزی به اشتباه درباره‌ی وی استفاده شده است.

  یارمحمدی ادامه داد: تشخیص این دو حالت از یکدیگر به‌وسیله‌ی معاینه، نوار مغز و دیگر اقدامات تشخیصی به‌‍طور کامل امکان‌پذیر است که این معاینات به‌صورت دقیق و در چند مرحله از سوی حداقل 5 متخصص بررسی و تأیید می‌شود.

  تفاوت مرگ مغزی با اغما(کما)

  وی درباره‌ی تفاوت مرگ مغزی و اغما، اظهار کرد: اغما کاهش اعمال مغز است و احتمال برگشت هوشیاری وجود دارد اما مرگ مغزی، فقدان برگشت‌ناپذیر همه‌ی فعالیت‌های مغز است و شانسی برای بهبودی پس از مرگ مغزی وجود ندارد.

  یارمحمدی افزود: در حالت اغما، شخص ممکن است برای مدت طولانی زنده بماند و زندگی نباتی پیدا کند، اما در مرگ مغزی، فرد به‌طور حتم پس از چند ساعت یا در نهایت چند روز فوت می‌کند.

  چرا فرد دچار مرگ‌مغزی هنوز قلبش می‌تپد؟

  یارمحمدی در این‌باره با بیان این‌که «قلب به علت خودکار بودن در صورت داشتن اکسیژن تا مدتی به کار خود ادامه می‌دهد»، اظهار کرد: این درحالی است که یک دستگاه تنفس مصنوعی باید اکسیژن کافی را برای ادامه ضربان قلب فراهم کند و باید توجه داشت که قلب بدون این کمک‌های مصنوعی از حرکت می‌ایستد.

  به‌گفته‌ی وی، حتی با وجود همه‌ی این تجهیزات نیز قلب فقط برای مدت کوتاهی ضربان دارد که این مدت از چند ساعت تا چند روز ممکن است طول بکشد.

  تأثیر مرگ مغزی بر اعضای دیگر بدن

  وی ادامه داد: مرگ مغزی یعنی نرسیدن اکسیژن یا جریان خون به مغز اما اعضای دیگر بدن مانند قلب، کلیه‌ها یا کبد تا مدتی به‌کار خود ادامه می‌دهند و قابل پیوند هستند.

  یارمحمدی افزود: این ارگان‌ها در صورت اقدام به موقع می‌توانند در بدن شخص دیگری به‌وسیله‌ی پیوند اعضا استفاده شوند. با این حال تخریب اعضای بدن به فاصله کمی پس از مرگ مغزی آغاز می‌شود و از همین‌رو فرآیند اهدا و پیوند عضو باید هر چه زودتر انجام شود.

  همه می‌توانند پس از مرگ مغزی اهداکننده‌ی عضو باشند

  یارمحمدی گفت: هرکسی می‌تواند در صورت بروز مرگ مغزی با رضایت بستگانش در زمان مرگ، اهداکننده‌ی عضو باشد و شرایط پزشکی فرد در زمان مرگ ‌مغزی، تعیین‌کننده‌ی قابلیت وی برای اهدای عضو است.

  رییس مرکزدیالیز و پیوند اعضای بیمارستان منتصریه تصریح می‌کند: اهدای عضو تنها در صورتی انجام می‌شود که اقدامات حیات‌بخش برای نجات جان وی موفقیت‌آمیز نباشد، یعنی دچار مرگ‌ مغزی شده باشد.

  وی افزود: پس از هر حادثه، همه‌ی تلاش‌ها و اقدامات طبی برای حفظ سلامت و احیای فرد انجام می‌شود و تنها پس از بررسی‌های همه‌جانبه و موشکافانه از سوی گروه‌های پزشکی، مرگ مغزی اعلام می‌شود و برای جلوگیری از هر خدشه، پزشکان معالج بیمار و پزشکان تأییدکننده مرگ‌ مغزی و پزشکان گروه‌ پیوند به‌طور کامل متفاوتند.

  چرا از خانواده‌ها درباره‌ی اهدای عضو درخواست می‌شود؟

  یارمحمدی اظهار کرد: اخلاق حکم می‌کند که به خانواده‌ی فرد دچار مرگ‌ مغزی امکان انتخاب گزینه اهدای عضو داده می‌شود و این در حالی است که پیوند اعضا و نسوج، به فرد دیگری زندگی می‌بخشد یا کیفیت زندگی او را بهتر می‌کند.

  وی گفت: این موقعیت، فرصتی است برای خانواده دهنده تا جان فرد دیگری را نجات بخشند و از آنجا که مدت نگهداری فرد دچار مرگ‌ مغزی محدود است، باید در این‌باره هرچه سریع‌تر تصمیم گرفته شود.

  تایید مرگ‌ مغزی توسط 5 پزشک

  رییس مرکزدیالیز و پیوند اعضای بیمارستان منتصریه با بیان این‌که «از زمان اعلام مرگ‌مغزی از سوی پزشک معالج، حداقل 24ساعت طول می‌کشد تا عمل پیوند انجام شود»، گفت: در این مدت، فرد دچار مرگ‌مغزی از سوی 5 پزشک متخصص که از سوی وزیر بهداشت برای این کار حکم دارند و عضو هیئت علمی دانشگاه هستند، شامل یک جراح مغز و اعصاب، متخصص داخلی مغز و اعصاب، متخصص داخلی و متخصص بیهوشی و نماینده‌ی پزشکی‌قانونی ویزیت می‌شود.

  وی افزود: پزشکان تأییدکننده، هر یک مستقل از یکدیگر، فرد را در دو نوبت معاینه و مرگ مغزی وی را تأیید می‌کنند. هم‌چنین آزمایش‌هایی انجام می‌شود تا مشخص شود کدام‌ یک از اعضای بدن برای پیوند مناسب است و اعضا از سوی تیمی از پزشکان متخصص برداشته و به گیرندگان پیوند می‌شوند.

  یارمحمدی تصریح کرد: پس از برداشت اعضا از بیمار مرگ‌مغزی، محل جراحی به دقت ترمیم می‌شود تا تغییری در ظاهر بدن فرد اهداکننده عضو مشاهده نشود و سپس پیکر وی به خانواده‌اش تحویل داده می‌شود.

  آیا به خانواده گفته می‌شود چه اعضایی پیوند می‌شود؟

  یارمحمدی گفت: اعضای اهدایی برای پیوند از سوی خانواده اهداکننده یا بر اساس وصیت خودش تعیین می‌شوند و پس از انجام عمل پیوند هم مرکز مدیریت پیوند به خانواده دهنده اعلام می‌کند که از میان اعضایی که آنها اهدا کرده‌اند، کدامیک‌ به پیوند رسیده است.

  به خانواده‌ی اهداکننده‌ی پولی داده نمی‌شود

  رییس مرکز دیالیز و پیوند اعضای بیمارستان منتصریه در این‌باره خاطرنشان کرد: هیچ مبلغی به خانواده دهنده تعلق نمی‌گیرد و اهدای عضو فقط با قصد رضایت حق تعالی و کمک به هم‌نوعان انجام می‌شود، از این‌رو اهداکنندگان عضو و خانواده‌هایشان مورد احترام و تکریم جامعه قرار می‌گیرند
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.