1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

اینجا از سیاست خبری نیست...!

شروع موضوع توسط MahD!ye ‏Jan 21, 2014 در انجمن درد دل

 1. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  16/6/1392 فرصت محدود 14 روزه برای اهدای اعضای افراد دچار مرگ مغزی 20 هزار بیمار در کشور، نیازمند اهدا عضو هستند :

  معاون مرکز اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مدت محدود 14 روزه برای اهدای اعضای بدن افراد دچار مرگ مغزی شده، اظهار کرد: ارگان های حیاتی بدن پس از وقوع مرگ مغزی ساعت به ساعت از دست می روند لذا رضایت زودهنگام خانواده به اهدای اعضا بسیار حائز اهمیت است. دکتر امید قبادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در علم پزشکی با دو نوع مرگ مغزی و قلبی مواجه هستیم، بیان داشت: مرگ مغزی در 90 درصد موارد به علت وارد آمدن ضربه به سر بویژه در اثر تصادف و سقوط از ارتفاع اتفاق افتاده و در 10درصد باقیمانده از تومورهای مغزی یا خونریزی در مغز ناشی می شود، بطوری که سلول های این ناحیه منهدم شده و شروع به از بین رفتن می کنند.
  وی با اشاره به اینکه 90 درصد موارد فوت، به از کار افتادن قلب افراد مربوط می شود؛ ادامه داد: به صورت طبیعی یک گره خودکار در قلب انسان وجود دارد که تنها به حجم مشخصی از اکسیژن برای تغذیه نیاز دارد. تولید جریان الکتریسیته برای ایجاد ضربان قلب و ذخیره این الکتریسیته به مدت شش تا هشت دقیقه از جمله وظایفی است که این قسمت از قلب برعهده دارد. پس از مرگ مغزی تا زمانی که توسط دستگاه به این عضو اکسیژن رسانی مصنوعی صورت گیرد؛ این گره به فعالیت خود ادامه داده، با ایجاد ضربان قلب موجب می شود که سایر ارگان ها به حیات خود ادامه دهند. اما باید توجه داشت این زندگی 14روز بیشتر به طول نمی انجامد.
  این استاد اهدای عضو افزود: با گذشت زمان از وقوع مرگ مغزی، سلول های مغز در جمجمه فاسد می شود، سم تولید کرده و با رسیدن این سموم به به قلب در نهایت ایست قلبی نیز صورت می گیرد .
  وی توضیح داد: کسی که به مرگ مغزی دچار شده در واقع یک انسان فوت شده ای است که به وسیله اکسیژن رسانی مصنوعی، ضربان قلبی وی نیز به صورت مصنوعی به مدت 14 روز حفظ می شود. در این شرایط چنانچه خون رسانی قلب به درستی انجام شود، می توان هفت عضو حیاتی بدن یعنی قلب، دوکلیه، دو ریه، کبد و لوزالمعده را حفظ کرد، به طوری که درصورت اجازه خانواده فرد دچار مرگ مغزی شده، می توان از این ارگان های اصلی برای نجات جان بیماران دیگر استفاده کرد.
  دکتر قبادی درخصوص چگونگی اهدای اعضای بدن شخص مبتلا به مرگ مغزی خاطرنشان کرد: آنچه در این میان توجه به آن ضرورت دارد این است که ارگان های حیاتی ساعت به ساعت پس از لحظه وقوع مرگ مغزی از دست می روند. ریه فرد اولین عضوی است که به علت ارتباط مستقیم با هوا و ضربات وارد شده از بین می رود. چنانچه در 24ساعت اولیه رضایت خانواده فرد نسبت به اهدای اعضای وی اخذ شود، می توان بین یک تا هفت ارگان را پیوند زد و بیماران نیازمند به آنها را از مرگ نجات داد، همچنین با استفاده از 1 تا 43 نسج مختلف بدن وی همچون قرنیه، تاندون، استخوان، پوست و غیره بسیاری از افراد را از معلولیت رهایی بخشید.
  هفته ای شش تا ده نفر، از نیازمندان به پیوند اعضا فوت می شوند
  وی با بیان اینکه در حال حاضر 20 هزار بیمار نیازمند به عضو و ارگان های اصلی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: به طور میانگین هفته ای شش تا ده نفر از این افراد فوت می کنند و در حال حاضر تنها منبع نجات این افراد در ایران استفاده از اعضای اشخاصی است که دچار مرگ مغزی شده اند.
  این متخصص اهدای عضو درخصوص تفاوت میان کما و مرگ مغزی بیان داشت: در وضعیت کما، آناتومی و ظاهر بافت مغز به طور کامل حفظ می شود و تنها در عملکرد آن اختلال وجود دارد . کما ممکن است چند روز تا چند سال به طول انجامد و احتمال بازگشت بیمار به وضعیت طبیعی وجود دارد. نکته بسیار مهم این است که تایید و تصویب مرگ مغزی برعهده چهار گروه معتمد وزارت بهداشت قرار دارد از جمله متخصصان مغز و اعصاب، داخلی اعصاب، داخلی و بیهوشی؛لازم به ذکر است تعداد محدودی از این افراد در کشور وجود دارد بطوری که با گذراندن دوره های تخصصی تأیید مرگ مغزی، واجد شرایط برای این مقوله به شمار می روند.
  معاون مرکز اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان خاطرنشان کرد: باید توجه داشت اگر گاهی شنیده می شود که در بیمارستانی یک فرد دچار مرگ مغزی شده و سپس به زندگی بازگشته ، ناشی از تشخیص اشتباه پزشک معالج وی بوده است در حالی که تشخیص قطعی مرگ مغزی باید تنها توسط متخصص همان رشته و افراد مورد تایید وزارتخانه انجام شود و بروز اینگونه موارد به عدم بکارگیری صحیح از افراد متخصص در این حوزه برمی گردد، ولی حتی در این صورت هم تا در نهایت مهر تأیید این پزشکان وجود نداشته باشد، هیچ فرد مرگ مغزی جهت برداشت عضو به اتاق عمل منتقل نمی شود.
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 2. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  27/6/1392 نجات جان 3بيمار ليست انتظار :
  كبد و كليه هاي زنده ياد عليرضا جباري ناجي جان سه بيمار شد
  به گزارش خانم پيريايي هماهنگ كننده پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي؛ آقاي عليرضا جباري آقاي 47 ساله اي بود كه 26شهريور به دنبال تشنج و در منزل و ضربه به سر دچار خونريزي مغزي ميشود كه در بيمارستان امام حسين با سطح هوشياري پائين پذيرش ميشود.
  پيريايي افزود: زنده ياد جباري به كمترين سطح هوشياري به مركز پيوند اعضا معرفي شد و پزشكان جهت بررسي اوليه بر بالين وي حضور يافتند و پس از معاينات اوليه و تشخيص مرگ مغزي با رضايت خانواده بزرگوارش به بيمارستان مسيح دانشوري منتقل شد.
  پيريايي در پايان افزود: امروز كبد و كليه هاي اين زنده ياد نجات بخش جان 3 نفر از بيماران ليست انتظار خواهد شد
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 3. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  اهدای اعضای بیمار مرگ مغزی در مشهد به 6 نیازمند پیوند


  مسئول واحد فراهم آوری اعضاء بیمارستان منتصریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد از اهدای اعضاء بیمار مرگ مغزی در مشهد به 6 نیازمند پیوند خبر داد.

  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ابراهیم خالقی افزود: چهارصدودهمین عمل اهدای عضو از اهداکننده مرگ مغزی سیدمهدی قلعه‌نوئی 30 ساله ساکن روستای آزاد منجیر از توابع سبزوار که از بیمارستان امدادی شهید بهشتی به واحد فراهم آوری اعضای پیوندی در مرکز پیوند اعضای دانشگاه مشهد معرفی شده بود، پس از انجام مراحل تأیید مرگ مغزی و رضایت خانواده وی در بیمارستان منتصریه تحت خالقی اظهار داشت:‌ کلیه‌های زنده یاد قلعه نوئی به خانم 18 ساله ساکن درگز و آقای 21 ساله ساکن مشهد که سالها از نارسایی کلیه رنج می‌بردند و با دیالیز تحت درمان بودند به صورت رایگان پیوند شد.
  وی گفت :‌ کبد مرحوم قلعه‌نویی نیز در مرکز پیوند اعضای منتصریه به آقای 38 ساله ساکن فریمان پیوند شد.
  مسئول واحد فراهم آوری اعضا بیمارستان منتصریه دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار داشت:‌ قرنیه‌های وی نیز جهت پیوند به بیمارستان خاتم‌الانبیا مشهد ارسال شد.
  خالقی افزود: همچنین قسمتی از پوست زنده یاد جهت اهدا به بیماران دچار سوختگی به بیمارستان امام رضا (ع) ارسال شد.
  انتهاي خبر/ قدس آنلاين / کد خبر: 156067
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 4. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 5. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  10/7/1392 اهدا اعضای بیمار مرگ مغزی به بیماران زندگی دوباره بخشید :
  به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وب دا؛ زهرا سیاح اظهار داشت: ابراهیم اکبری 53 ساله از اهالی روستای جعفرآباد از توابع شهرستان سامان در تاریخ ششم مهرماه جاری به دنبال حادثه تصادف با موتور سیکلت دچار عارضه مغزی شد.


  هماهنگ کننده تیم پیوند اعضای چهارمحال و بختیاری افزود: بیمار به مدت 3 روز در بخش ای سی یو بیمارستان آیت الله کاشانی شهرکرد تحت مراقبت ویژه بود که متاسفانه به علت شدت جراحات وارده مرگ مغزی وی توسط پزشکان تیم پیوند تایید شد.
  وی گفت: به دنبال اعلام رضایت خانواده بیمار کبد، کلیه ها، پانکراس و بخشی از عروق وی جهت پیوند به بیماران نیازمند پیوند جدا سازی و به استان های اصفهان و فارس منتقل شد.
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 6. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  10/7/1392 اعضای بیمار مرگ مغزی در شهرکرد جان سه بیمار نیازمند را نجات داد :

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهرکرد امروز گفت : صبح امروز اعضاء یک بیمار 53 ساله جداسازی شد و در این عمل جداسازی پزشکان 2 کلیه و کبد این بیمار را جداسازی و برای پیوند به اصفهان و شیراز منتقل کردند.
  دکتر ایمانی افزود : آقای اکبری 53 ساله چندی پیش بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود .
  از ابتدای امسال تاکنون 14 عمل جداسازی اعضاء در بیمارستان آیت الله کاشانی شهرکرد انجام شده است .
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 7. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  11/7/1392 اهداي عضو جوان افغان :
  كليه هاي زنده ياد ناصر تاجيك ناجي جان دو بيمار ليست انتظار شد

  به گزارش خانم پيريايي هماهنگ كننده پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي زنده ياد ناصر تاجيك جوان 25 ساله بود كه بر اثر حادثه تصادف دچار مرگ مغزي ميشود

  پيريايي افزود: نهم مهرماه با تابلوي مرگ مغزي از بيمارستان 15 خرداد ورامين با رضايت خانواده بزرگوارش به مركز پيوند اعضا منتقل شد و پس از تائيدات پزشكان متخصص اين امر و اخذ رضايت قانوني از ولي دم اين زنده ياد، كليه هاي اين جوان جهت پيوند به دو بيمار ليست انتظار برداشت شد
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 8. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  28/7/1392 اهداي عضو جوان 27 ساله :
  كبد و كليه ها و ريه زنده ياد راحله (لاله) عسكري به 4 بيمار زندگي دوباره بخشيد

  به گزارش خانم حضرتي هماهنگ كننده پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي زنده ياد لاله عسكري كه بعلت خونريزي مغزي در بيمارستان آتيه بستري بود، با كمترين سطح هوشياري به مركز اهداي عضو معرفي شد.
  پس از بررسي هاي اوليه و اخذ رضايت انتقال از خانواده بزرگوار ايشان جهت تائيدات نهايي در روز 26مهرماه به بيمارستان مسيح دانشوري منتقل شد.

  وي افزود: به گفته خواهر و برادرهاي اين زنده ياد وي فردي مهربان و نيكوكار بوده كه در طول حيات خويش محبت خود را از اطرافيانش دريغ نميكرده. و در آخر با رضايت خانواده ايثارگرش در تاريخ 27مهرماه با اهداي كبد و كليه و ريه به جمع جاودانان ابدي پيوست.
  روابط عمومي واحد فراهم آوري اعضاي پيوندي
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 9. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  4/8/1392 افزايش يك سومي اهداي عضو در استراليا :


  استرالیا در شش ماه اول امسال (2013) با افزايش 33 درصدي تعداد اعضاي اهدایی در مقایسه با سال قبل مواجه گرديد .
  وزیر پارلمانی فدرال بهداشت، شاين نيومان ، نسبت به افزایش تلاش و مبارزه( کمپین ) برای ترویج اهدای عضو و نیز کار سخت پرستاران و متخصصان بهداشت و سلامتی خبر داد .  "او گفت : ما در مسیر دستيابي به هدف ملی يعني 17.8 اهدا کننده به ازای هر میلیون نفر جمعیت مي باشيم .تنها در همين سال اهدا کننده گان عضو به 414 نفر خواهد رسيد .."


  آقاي نيومان مي گويد : به منظور ترویج اهدای عضو در استرالیا 460 هزار دلار هزينه شده است .


  او گفت : "با بكارگيري برخی از روش های بسیار نوآورانه و خلاق، پيام اهداي عضو به گروه هايي كه قبلا آمادگي اين كار(اهداي عضو) را نداشته اند رسانده شد كه اين افراد شامل گروه های بومی، جوانان، افراد با پیشینه های متفاوت فرهنگی و زبانی بودند . ما دقيقا اين مناطق را هدفگذاري كرديم. "


  آخرین آمار در گزارش سازمان ارگان وبافت استرالیا آمده است  بر اساس این گزارش، در حدود یک درصد از مردمی که در بیمارستان فوت می کنند در شرایط خاصی، اهدای اعضای آنان ممکن می شود که با توجه به این موضوع افراد بیشتری از مردم بیشتر به اهداکنندگان عضو تبدیل می شوند .

  در سال 2012، 94 درصد از اهدای بافت توسط اهدا کنندگان زنده عملی شده بودند، در مقابل تنها 6 درصد از اهداکنندگان متوفی بودند.  مذاکره با خانواده متوفی در خصوص اهدای عضو و بافت یکی از عوامل مؤثر بر میزان رضایت برای اهدای اعضای مرحوم می باشد.
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.
 10. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  6/8/1392 خزاني كه بهار آفريد... :
  اهداي اعضاي زنده ياد علي اكبر عظيمي و نجان جان 3بيمار نيازمند عضو


  به گزارش خانم ساجدي هماهنگ كننده پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ؛ زنده ياد علي اكبر عظيمي جوان 24 ساله اي كه بر اثر تصادف در تاريخ 29 مهر به بيمارستان امام حسين منتقل شده بود؛ 4 ابان ماه با پايين ترين سطح هوشياري مواجهه ميشود.
  وي افزود: 5 ابان ماه با رضايت خانواده بزرگوارش وي به واحد پيوند بيمارستان مسيح دانشوري منتقل شد و پس از بررسي پزشكان معتمد وزارت بهداشت مرگ مغزي او تائيد شد.

  ساجدي در پايان گفت: امروز (6 ابان) كبد و كليه هاي اين زنده ياد ناجي جان سه بيمار خواهد شد

  روابط عمومي مركز اهداي عضو
   
  μ~¤@ฯmit@¤~μ از این پست تشکر کرده است.