1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

ایا خدا ترسی باعث حجاب زن میشود

شروع موضوع توسط Jud/Abbot ‏Apr 17, 2015 در انجمن مطالب جالب

 1. Jud/Abbot

  Jud/Abbot دختر همیشه خندون

  10,718
  18,141
  49,211
  پژوهشی سعی شد تأثیر روحیه خداترسی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نشانه‌های معنویت دینی در اصلاح مناسبات جنسی و جنسیتی در خانواده و اجتماع نشان داده شده و از این رهگذر، به ارائه راهکارهایی در جهت تقویت و گسترش این روحیه در سطح خانواده و اجتماع به‌منظور کاهش مشکلات و آسیب‌های مربوط به روابط ز
  کی از کاستی‌های اساسی در مطالعات آسیب‌شناسی و مهندسی اجتماعی و فرهنگی به‌طور عام، بی‌توجهی یا کم‌توجهی به نقش بسیار مهم معنویت در بهبود اوضاع نابسامان جامعه است که در شکل غفلت کامل از طرح این موضوع یا بسنده‌کردن به اشاره‌های کلی و گذرا بدون پرداختن به‌جزئیات، نمود می‌یابد. این در حالی است که اصل اثربخشی این عامل بر کسی پوشیده نیست و دست‌کم تجربه‌های زیسته افراد، پشتوانه محکمی برای این ادعا فراهم می‌کند.

  در این پژوهش ضمن آن‌که کوشش می‌شود تحلیلی عمیق‌تر درباره این موضوع ارائه گردد، تضییق و محدودسازی آن از دو جنبه مدنظر قرارگرفته است: نخست آن‌که از میان مؤلفه‌های گوناگون مفهوم معنویت، فقط بر عامل خداترسی تمرکز شده است. دوم آن‌که این بحث کلی بر یک حوزه مطالعاتی خاص؛ یعنی حوزه مطالعات زنان و خانواده، و یک موضوع خاص؛ یعنی اصلاح مناسبات جنسی و جنسیتی، تطبیق شده است. بر این اساس، پژوهش پیش رو درصدد پاسخ‌گویی به این پرسش است که خداترسی چگونه و در چه زمینه‌هایی می‌تواند در کاهش مشکلات اجتماعی به‌ویژه مشکلات و آسیب‌های مربوط به روابط زنان و مردان اثر داشته باشد؟

  مبانی نظری
  تأمل در تعالیم اخلاقی اسلام از جایگاه والای خداترسی در نظام تربیتی و فرهنگی این دین، پرده برمی‌دارد. صرف‌نظر از احادیث بی‌شماری که به این موضوع توجه کرده‌اند، در قرآن کریم راجع به ترس از پروردگار یا روز رستاخیز یا عذاب الهی، تنها از دو واژه خوف و خشیت و مشتقات آن‌ها بیش از هفتاد بار استفاده ‌شده ست و این، به‌جز آیات فراوانی است که در آن‌ها واژه‌های دیگری مانند مشتقات انذار، اشفاق، حذر، وجل، رهبت، هیبت و اتقاء به کار رفته‌اند و نیز به‌جز صدها آیه‌ای است که به‌منظور تهدید گناهکاران و به هدف تقویت آخرت‌هراسی در عموم انسان‌ها به توصیف دشواری و عذاب‌های جهان آخرت پرداخته‌اند. عالمان دینی به پیروی ازاین‌رویکرد، اهتمام خاصی به این موضوع مبذول داشته‌اند. برای نمونه کم‌تر می‌توان کتابی اخلاقی یافت که فصلی را به بحث خوف و رجاء اختصاص نداده باشد.

  آنچه این پژوهش به آن توجه دارد و می‌تواند تا حدی نوآوری آن قلمداد شود، تأکید بر آثار اجتماعی خداترسی و نه آثار فردی آن است، به این معنا که کوشش می‌شود خداترسی به‌عنوان عاملی دارای آثار اجتماعی گسترده و به‌طور خاص در ارتباط با زندگی زنان مورد تحلیل قرار گیرد. بدین منظور، ابتدا به‌عنوان ترسیم چارچوب نظری بحث، باید تبیینی اجمالی در خصوص منشأ و موانع خداترسی، و سپس چشم‌اندازی کلی از آثار مثبت اجتماعی خداترسی ارائه گردد.

  ن و مرد پرداخته شود.