1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

اِعمال تبعیض جنسیتی: یکی از مهم‌ترین مصادیق اِعمال خشونت علیه زنان

شروع موضوع توسط Jud/Abbot ‏Apr 17, 2015 در انجمن مطالب جالب

 1. Jud/Abbot

  Jud/Abbot دختر همیشه خندون

  10,718
  18,141
  49,211
  دیدگاه کمیته منع تبعیض، یکی از مهم‌ترین مصادیق منع خشونت علیه زنان، اِعمال تبعیض علیه زنان و دختران است. (19)

  یکی از معضلات جدی حقوق بشری زنان در کشورهای اروپایی، معضل اعمال خشونت خانگی علیه زنان و دختران است. از این‌رو، شاهد آن هستیم که پرونده‌های متعددی از سوی زنان در رابطه با این موضوع در نهادهای حقوق بشری بین‌المللی از جمله کمیته منع تبعیض علیه زنان و دیوان اروپایی حقوق بشر، مطرح شده است. به طور نمونه می‌توان به قضیهA.T. v. Hungary اشاره داشت که در کمیته منع تبعیض علیه زنان مطرح شده است. (20)

  در این قضیه، خواهان در خصوص ارتکاب خشونت مستمر علیه او و فرزندش توسط همسر خود مبادرت به طرح شکایت کرده و دولت متبوع هم طبق ادعای او در عمل مبادرت به اِعمال حمایت‌های لازم از آنها نکرده بود. (21)

  نکته قابل تأمل در رابطه با رویکرد کمیته منع تبعیض علیه زنان این است که کمیته نهادینه شدن نقش‌های کلیشه‌ای زنان و مردان در خانواده (نقش پدری- مادری) را عامل اصلی ارتکاب خشونت خانگی علیه زنان می‌داند، (22) حال آنکه وقایع موجود (بنا به اذعان خود نهادهای حقوق بشری)، حاکی از آن است که در کشورهای اروپایی که بیش از سه دهه، تلاش مستمر برای برچیده شدن نقش‌های کلیشه‌ای زنان و مردان در خانواده را تجربه کرده‌اند، شاهد آن هستیم که یکی از معضلات جدی حقوق بشری زنان و دختران، ارتکاب خشونت خانگی علیه آنان است؛ این موضوع، تا آنجا پیش رفته است که ژ شورای اروپا را به سوی تدوین و تصویب کنوانسیونی با موضوع منع خشونت خانگی علیه زنان سوق داده است.

  شورای اروپا مکرراً بر لزوم پیوستن کشورهای عضو به این کنوانسیون که تحت عنوان، «کنوانسیون استانبول» از آن یاد می‌شود، تأکید می‌کند و فقط چند قدم تا لازم‌الاجرا شدن این کنوانسیون باقی مانده است و با تصویب دو دولت دیگر، لازم‌الاجرا خواهد شد.

  نتیجه‌گیری
  522 موضوع حقوق بشر زنان ایجاب می‌کند که نهادهای نظارتی حقوق بشری از جمله دیوان اروپایی حقوق بشر، در رابطه با پرونده‌های مرتبط با این موضوع، ملاحظات ذیل را مد نظر قرار دهند:

  1. مفهوم تعهدات مثبت دولت‌ها باید با لحظ کردن میزان آسیب‌پذیری و حساسیت موارد نقض، مورد تفسیر موسع واقع شوند. به‌طور نمونه، دامنه تعهدات حقوق بشری دولت‌ها باید در قبال زنان و دختران مهاجر که آسیب‌پذیری آنان در قبال اشتغال به کار اجباری و استثمار اقتصادی بیش از سایر گروه‌ها است، توسعه پیدا کند.

  2. دولت‌ها باید بیش از پیش ارتکاب نقض حقوق بشر زنان توسط افراد، گروه‌ها و به طور کلی بخش خصوصی را تحت نظارت قرار دهند و با آن به مقابله بپردازد، از جمله می‌توان به ارتکاب خشونت خانگی علیه زنان و دختران توسط دیگر اعضای خانواده، کار اجباری زنان و دختران در خانواده‌ها و سایر موارد اشاره کرد.

  3. اکنون زمان آن رسیده است که جایگاه و موقعیت کنونی زنان با توجه به پیشرفت‌های حاصله در عرصه‌های مختلف زندگی بیش از پیش مد نظر قرار گیرد. باید با استناد به تفسیر پویا و دینامیک از مفاد کنواسیون اروپایی حقوق بشر، بتوان معضلات حقوق بشری زنان در این کشورها را رفع کرد.

  4. باید سطح آگاهی‌ها در خصوص تهدیدات خاص علیه حقوق زنان ارتقا یابد؛ که از جمله می‌توان به آثار جسمانی و روانی ناشی از منع سقط جنین پزشکی در مورد زنان در برخی از کشورها اشاره کرد.