1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

اطلاعات جالب در مورد منظومه شمسی

شروع موضوع توسط M.G.Captain ‏Aug 30, 2014 در انجمن علمی و فرهنگی

 1. منظومه شمسی سامانه‌ای متشکل از خورشید و آن دسته از اجرام آسمانی است که براثر جاذبه خورشید در مدارهایی پیرامون آن به دام افتاده‌ و می‌گردند. بیشتر جرم این سامانه در خورشید متمرکز شده‌است.  ۸ سیاره و چند سیاره کوچک دور خورشید می‌چرخند که همه آن‌ها روی یک دیسک تقریباً مسطح به نام دایرةالبروج قرار دارند. چهار سیاره داخلی (عطارد، زهره ، زمین و مریخ ) توپ هایی از سنگ و آهن هستند و از سیارات گازی کوچک ترند.  چهار سیاره دیگر که به غول‌های گازی معروف اند شامل مشتری، زحل، اورانوس، و نپتون می‌شوند. مشتری و زحل به طورعمده از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده‌اند در حالی که اورانوس و نپتون تا حد زیادی از یخ، آب، آمونیاک، و متان تشکیل شده‌اند و به "غول‌های یخی" معروف اند.

  منظومه شمسی دارای اجرام بسیار کوچکتر از سیارات است. کمربند سیارکی که بین مریخ و مشتری نهفته‌است، به طور عمده از سنگ و فلز تشکیل شده‌است. فراتر از مدار نپتون، کمربند کویپر قرار داد که شامل اجسام فرا نپتونی است و عمدتاً از آب، آمونیاک و متان تشکیل شده‌است.  در این میان، پنج سیاره کوچک قرار دارد که به بزرگی سیارات نمی‌رسند و شامل سرس، پلوتو، هائومیا، ماکی‌ماکی، و اریس می‌شوند. علاوه بر این، هزاران اجرام کوچک آسمانی در منظومه شمسی قرار دارند. در این میان می‌توان به دنباله‌دار، شهاب‌سنگ، و قمر اشاره کرد. هر یک از سیارات بیرونی توسط حلقه سیاره‌ای شامل گرد و غبار و ذرات دیگر محاصره شده‌اند.  به مدت زمانی که طول می کشد تا سیاره ای به دور خورشید بچرخد ، دوره مداری (سال آن سیاره ) گفته می شود.

  سیاره ها در حال حرکت به دور خود نیز می چرخند. به مدت زمانی که طول می کشد تا سیاره یک بار به دور خودش بچرخد، دوره چرخش (روزآن سیاره ) گفته می شود.

  سیاره ها از لحاظ اندازه با هم بسیار متفاوتند. زمین یکی از کوچکترین سیاره هاست که ۱۲۰۷۵۶کیلومتر قطر دارد. بیش از ۱۳۰۰زمین را می توان در بزرگترین سیاره که مشتری است، جای داد.  سیارات با فاصله های مختلف نسبت به خورشید در مسیرهایی به نام مدار در حرکت اند. مدارها حلقوی نیستند، بلکه بیضوی شکل هستند. تمامی سیارات به یک سو می چرخند. (در جهت خلاف عقربه های ساعت )  سیاره ها نسبت به مدار گردش خود به دور خورشید حالت ایستاده ندارند. محور هر سیاره (خطی که حول آن می چرخد ) با زاویه ای مختلف کج شده است.

  قمر ها جسم هایی هستند که به دور سیارات می چرخند. زمین یک قمر به نام ماه دارد و مشتری دارای بیشترین قمر یعنی ۶۳قمر می باشد.
   
 2. آیا می‌دونستید که هر زمان به قرص کامل ماه نگاه می‌کنید، تنها یک طرف ماه هست که می‌بینید؟ به عبارت دیگر بشر از روی زمین همیشه تنها یک سمت ماه را می‌تواند نظاره کند سمت دیگر ماه از دید ناظر زمینی قابل مشاهده نیست.
   
  fatemeh99 و ︻╦̵̵͇̿̿̿̿ AnDiYa TeH╤─── از این پست تشکر کرده اند.
 3. آیا می‌دانستید که زمان طولانی‌ترین خورشیدگرفتگی که تا کنون رخ داده برابر هفت دقیقه و سی و یک ثانیه بوده است؟
   
 4. آیا می‌دانستید که ستاره دنباله‌دار هالی تقریبا هر هفتاد و شش سال یکبار از سیاره زمین عبور می‌کند؟ زمان بعدی که این ستاره دنباله‌دار از سیاره زمین عبور خواهد کرد سال دو هزار و بیست و شش میلادی خواهد بود.
   
  fatemeh99 و ︻╦̵̵͇̿̿̿̿ AnDiYa TeH╤─── از این پست تشکر کرده اند.
 5. آیا می‌دانستید که اگر DNA شما باز شود و در یک مسیر مستقیم امتداد پیدا کند تا کره ماه خواهد رسید؟
   
 6. آیا می‌دانستید در خلال یک خورشید گرفتگی کامل دمای هوا می‌تواند تا شش درجه سانتیگراد کاهش پیدا کند؟
   
 7. آیا می‌دانستید درخشش قرص کامل ماه نه برابر درخشش قرص نیمه ماه است؟
   
  fatemeh99 و ︻╦̵̵͇̿̿̿̿ AnDiYa TeH╤─── از این پست تشکر کرده اند.