• این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

    مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

    عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

اصطلاحات مهم در بازی بیس بال

Mehdi 3

مستر نون ^-^
ارسال ها
3,853
لایک ها
9,781
#1

بت : در بیس بال بت استوانه‌ای است از جنس‌های متفاوت چوب، آلومینیوم و یا الیاژی از فلزات تا بتر بتواند توپی را که توسط پیچر پرتاب می‌شود توسط آن بزند و ضربه زدن به رانر برای کسب امتیاز تبدیل شود . وزن و اندازه بت برای سنین مختلف متفاوت است .

بت (چوب بیسبال) امضا شده توسط قهرمانان بیسبال از چپ به راست بیب راث ۱۹۲۷،راجر ماریس ۱۹۶۱، مارک مکوایر ۱۹۷۰، سمی سوسا۱۹۹۸

ظاهر بت به چند قسمت تقسیم می‌شود :

-بارل : قسمت ضخیم و محلی که توپ به آن برخورد می‌کند . این قسمت در زدن ضربه نقش اساسی دارد و به نقطه شیرین نیز معروف است .

-هندل : که بعد از قسمت ضخیم و به عنوان قسمت باریک و دسته‌است، از قسمت ضخیم نازکتر است و بتر به راحتی انگشتان خود را دور دسته قرار می‌دهد گاهی اوقات دور دسته را لاستیک یا پارچه می پوشاند تا دست راحتتر باشد .
-نوپ: قسمت پهن انتهایی دسته که باعث می‌شود بت از دست بتر سر نخورد . در بیس بال حرفه‌ای بازیکنان مجاز نیستند با بت‌های غیر چوبی بازی کنند، این بدان علت است که توپ با برخورد به این آلیاژها مسافت بیشتری را می‌پیماید و در بازیهای غیر حرفه‌ای بازی را از هیجان خارج می‌کند و هم می‌تواند آسیب رسان برای ورزشگاه و تماشا چی باشد و خسارت به بار آورد . در داخل بتها آلیاژی به خاطر این که بتها سبک ساخته شوند و نیروی وارده از توپ در آنها گرفته شود و نیروی بتر به خوبی انتقال داده شود از گازی مخصوص و یا از ماده‌هایی نظیر چوب پنبه استفاده می‌شود . در ساخت بتهای چوبی معمولاً از چوبهای رختهای افرا، راش، گردوی آمریکایی و زبان گنجشک استفاده می‌شود.

بری بانز بتر معروف و صاحب نام میجرلیگ از بتی با جنس چوب درخت افرا استفاده می‌کرد، در بازی‌های حرفه‌ای اکثر بازیکنان برای خود بت مخصوص دارند که از نظر اندازه و وزن با فیزیک آنها متناسب است . در گذشته اغلب بتها دست ساز و با اندازه و وزنی ثابت ساخته می شده ولی امروزه با ماشینها و تکنولوژی بالا تهیه می‌شود . اندازه بت در طول و قطر با اینچ مقیاس می‌شود و وزن آن با ( oz )، در مبحث انتخاب بت مناسب در این مورد بیشتر صحبت می‌شود، رنگ بت متفاوت است . متاسفانه در برخی از کشورها تصور ذهنی مردم نسبت به بت مناسب نبوده، و استفاده از آن را در درگیری‌ها و خشونت دیده‌اند .

به شخصی اطلاق می‌شود که با بت در محل بتر باکس نزدیک بیس خانه برای زده توپ پرتاپ شده توسط پیچر می‌ایستد و در این زمان عضو تیم حمله‌است . بتر باید زمانی که در بتر باکس می‌ایستد استرس را از خود دور کند و با تمرکز منتظر پرتاب پیچر و توپ خوب و دلخواهش برای زدن باشد، نه زود بت را بچرخاند و نه دیر و در تمرینات باید قدرت و سرعت خود را برای یک ضربه ایده آل و دلخواه افزایش دهد . هدف بتر باید رساندن خود و یا یارش به امتیاز باشد که این امر با راهبردهای مختلفی همراه‌است که بتر باید در تمرینات انجام دهد . درانتخاب بت دقت کند و بتی را برای چرخاندن مد نظر قرار دهد که درصد موفقیتش برای بهتر ضربه زدن بیشتر باشد.

بتر رانر:

بتر رانر به فردی اطلاق می‌شود که بعد از ضربه زدن به توپ در حال دویدن به بیس باول باشد و تا زمانی که به بیس اول نرسیده بتر رانر است بعد از اینکه به بیس اول رسید در اصطلاح رانر گفته می‌شود تمام تلاش بتر رانر باید این باشد که خود را به بیس اول برساند زیرا د رغیر اینصورت او اوت شده و به رانر برای کسب امتیاز تبدیل نمی‌شود .

بتر باکس:

مکانی است در دو طرف بیس خانه به صورت مستطیل شکل و به طول ۵۲/۱ و عرض ۰۲/۱ که بتر در آنجا می‌ایستد تا توپ پرتاپ شده توسط پیچر را بزند.بتر برای ضربه زدن نباید پایش را از منطقه به بیرون بگذارد و تنها با اجازه داور می‌تواند از این محدوده بیرون برود .

بتینگ:
عملی است که یک بتر بعنوان بازیکن تیم مهاجم به تنهایی در مقابل مدافعان انجام می‌دهد و به معنی ضربه زدن توپ پرتاب شده توسط پیچر است و با این کار به حمله و مبارزه با تیم مهاجم برای کسب امتیاز خودش و یارانش می‌پردازد .

بتینگ اوریج:

میانگین بتینگ د رآمار بیس بال برای شناخت عملکرد بتر بسیار موثر است . این آمار را هنری چاودیک د رورزش کریکت اختراع کرد .

بتینگ گلاو:

دستکش بتر یکی از تجهیزات بتر است که برای سهولت در کار با بت تمرکز بیشتر برای گرفتن و سرنخوردن بت استفاده می‌شود و اکثراً از نوع چرم یا فوم خوب است و نازک و راحت .

بتینگ تی:

وسیله‌ای است از جنس فلز و پلاستیک که در فسمت بالای آن از لاستیک یا فن راستفاده می‌شود برای بازی و یا تمرین تی بال توپ را روی این پایه می‌گذارند و با بت به آن ضربع می‌زنند این وسیله هم د رتمرین برای بتینگ و هم برای بازی تی بال است .

تی بال:

بازی تی بال شکل ساده بازی بیس بال برای دختران و پسران ۶ تا ۱۲ سال است که آنها را قادر به یادگیری و تمرین مهارتهایی نظیر : ضربه زدن – پرتاب کردن – گرفتن توپ و دویدن در یک محیط و بازی دوستانه که متناسب با اندازه و توانایی آنها هست می‌سازد. هدف اصلی در بازی تی بال مشابه بیس بال است .

۱-هر تیم به نوبت به توپ ضربه می‌زند و تیمی که بیشترین امتیاز را کسب می‌کند برنده خواهد بود .

۲- امتیاززمانی کسب می‌شود که یک بازیکن ضربه زننده بدون اینکه آوت شود بتواند تمام ایستگاههای بازی را لمس کند .

در بازی تی بال شخصی به نام پیچر وجود ندارد بلکه وسیله‌ای وجود دارد که توپ را روی آن می‌گذارند و هر بتر با زدن توپ روی آنب ازی را آغاز می‌کند این وسیله تی نام دارد. ابعاد زمین بازی کوچکتر از زمین بیس بال است این بازی از سال ۱۹۴۰ اجرا شده و در سال ۱۹۷۰ توسط دکتر دایتون هوبس ثبت شد. بیشتر قوانین بازی بیس بال بصورت تعدیل شده اجرا می‌شود به طور مثال بیس دزدی وجود ندارد و توپها نیز از توپ بیس بال نرم تر هستند تا آسیبی به بازیکنان نرسد ارتفاع تی بال برای هر بازیکنی با شرایط بدنی اش متفاوت است و تی بال ورزش ایده آلی برای مدارس می‌باشد هدف اصلی آن این است که تمام بچه‌هایی که می‌خواهند بازی کنند بتوانند در این ورزش شرکت دهند. در بیس بال فقط ۹ نفر حق بازی دارند و لی در تی بال تفریحی از بازیکنان بیشتر می‌توان استفاده کرد تی بال بهترین وسیله آشنایی کودکان با ورزشهای بی سبال و سافت بال است در این بازی مکنان با پستهای مختلف ورزش بیس بال آشنا می‌شوند و می‌توانند خود را در پستهای مختلف امتحان کننند و با انواع مهارتها آشنا شوند.

بانت:

در بیس بال بانت ضربه‌ای آهسته و فنی است که بتر‌ها در زدن توپها برای استراتژی بازی به کا رمیبرند در بانت زدن بتر بت را بالای همپلیت در استرایک زون نگه می‌دارد و توپی که توسط پیچر پرتاب شده را به آهستگی و به طور فنی به درون زمین می‌زنند.

سوئینگ:

این اصطلاح به عمل چرخاندن بت توسط بتر اطلاق می‌شود که در صورت چرخاندن بت و نزدن توپ استرایک اعلام می‌شود و در غیر اینصورت اگر توپ را بزنند و توپ در منطقه بازی باشد ادامه بازی باید انجام شود .

هیت:

در بیس بال و به خصوص آمار آن هیت بله ضربه‌ای دلالت می‌شود که بتر با اطمینان توسط آن به بیس اول برساد رسیدن بتر به بیس اول با ارور یا اشتباه مدافعان هیت منصوب نمی‌شود . هیتی که توسط آن بتر به بیس اول برسد یک سینگل محسوب می‌شود لازم به ذکر است که هوم ران نیز یک هیت محسوب می‌شود .

هوم ران:

در بیس بال هوم ران به ضربه‌ای که گفته می‌شود که توسط بتر .زده شده و او بتواند با این ضربه تمام بیس‌ها را بدود و به بیس خانه ودر آمار به اختصار با (hr) نشان داده می‌شود. در تیم‌ها بازیکنانی که هوم ران می‌زنند به ستارگان تیم معروف هستند. این افراد در میجر لیگ مشهور و باآنها قراردادهای مالی کلانی بسته می‌شوند.

بیسبال در آسیا:

ژاپن یکی از اولین کشورهایی بود که بیسبال به آن راه‌یافت. بیسبال خیلی زود مهمترین ورزش گروهی ژاپن شد. در سال ۱۹۳۶ نیپون بیسبال لیگ شروع به‌کار کرد. ۸۶۴ مسابقه این لیگ در سال ۲۰۰۶ بیش از بیست میلیون و چهارصد هزار تماشاگر داشت و چهارمین لیگ پرتماشاگر دنیا بود (پس از ام‌ال‌بی، ان‌بی‌ای و ان‌اف‌ال سه لیگ امریکایی بیسبال، بسکتبال و هاکی روی یخ).

ژاپنی‌ها و آمریکایی‌ها این ورزش را به دیگر کشورهای شرق آسیا هم بردند و بیسبال به‌سرعت ورزش گروهی اول کره‌جنوبی و تایوان شد. لیگ حرفه‌ای بیسبال در کره‌جنوبی از ۱۹۸۲ و در تایوان از ۱۹۹۰ شکل گرفت. چین و اسرائیل هم دو کشور آسیایی دیگری هستند که به ترتیب در ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ لیگ حرفه‌ای بیسبال را تشکیل دادند.

بیسبال در سال ۱۹۹۴ وارد بازی‌های آسیایی هم شد. ژاپنی‌ها این رشته را در تقویم مسابقات هیروشیما قرار دادند، سه دوره اول این مسابقات با قهرمانی تیم ملی ژاپن به پایان رسید، اما در آخرین دوره مسابقات در سال ۲۰۰۶ تیم ملی بیسبال تایوان با شکست پنج تیم دیگر شرکت کننده (ژاپن، کره‌جنوبی، چین، تایلند، فیلیپین) به قهرمانی رسید.

عادل مشیریان:شاید اولین باری که بیس بال به خارج مرزهای آمریکا را پیدا کرد، در سال ۱۸۷۴ زمانی بود که مهمانانی از باشگاه‌های کری کت انگلستان برای دیدن بازی بیس بال به فیلادلفیای آمریکا رفتند . در سال ۱۸۸۸ این بازی به استرالیا و زلاند نو راه پیدا کرد و بعد از آن به اروپا و شمال آفریقا راه یافت . انجمن بین المللی بیس بال تحت عنوان (IBA) در سال ۱۹۳۸ بعد از مسابقات جهانی در لندن تأسیس شد . شش سال بعد به نام انجمن بین المللی بیس بال آماتور (FIBA) تغییر کرد . انجمن بین المللی بیس بال نیز در سال ۱۹۷۲ تحت عنوان (AINBA) تأسیس شد .

در سال ۱۹۸۴ نام فدراسیون بار دیگر به انجمن بیس بال بین الملل تغییر یافت (IBA) و در نهایت تا به امروز در سال ۲۰۰۰ به نام (IBAF) تغییر نام داد که فدراسیون بین المللی بیس بال است . تا پایان سال ۲۰۰۵ میلادی ۳۵ دوره مسابقات جام جهانی بیس بال برگزار شده که سهم کشور کوبا ۲۵ قهرمانی بوده‌است . اولین دوره مسابقات جهانی در سال ۱۹۳۸ بین آمریکا و انگلستان بود و بعداز آن دوره مسابقات قهرمانی جهان تحت عنوان (IBF) برگزار شد که تا پایان ۲۰۰۵ ، ۳۴ دوره برگزار شده‌است . بیس بال در المپیک به طور رسمی از سال ۱۹۹۲ وارد شد . مطالب کلی و اطلاعات بیشتر را در قسمت تاریخچه بیس بال در المپیک مطالع کنید . بیس بال در دنیا: قاره آفریقا : تعداد کمی از کشورهای آفریقایی عضو (IBAF) هستند ، کشور آفریقا جنوبی و کشورهای ساحلی غربی قارة آفریقا بیشتر عضو این فدراسیون هستند . آفریقای جنوبی تنها کشوری است که از این قاره تا پایان سال ۲۰۰۵ در ۳ دوره مسابقات جانی و المپیک ۲۰۰۰ شرکت کرد، لیگ بیس بال در این کشورفعال است . قاره آمریکا: در این قاره کشورهای مطرحی صاحب بیس بال هستند و در مسابقات مختلف جهانی و المپیک شرکت فعال داشته‌اند . آمریکا : برای مطالعه این قسمت به بخش تاریخچه بیس بال در داخل آمریکا مراجعه کنید . کانادا : اولین بار کانادا در ۱۴ ژوئن ۱۸۳۸ شاهد بازی بیس بال بود .

در کانادا در حال حاضر بیس بال به عنوان یک ورزش ملی بازی می‌شود و از طرفداران زیادی برخوردار است . بیس بال در مدارس و دانشگاه‌های کانادا جای خود را پیدا کرده‌است . تیم‌هایی در کانادا افتخار حضور در میجرلیگ بیس بال حرفه‌ای را داشته‌اند که اولین بار در سال ۱۸۷۷ تیم منترال اکس پوس جواز حضور در نشنال لیگ را پیدا کرد . در سال ۱۹۷۷ تیم تورنتو بلوجیز به آمریکن لیگ راه پیدا کرد، لیگ حرفه‌ای جداهنوز در این کشور راه اندازی نشده‌است .

در کشور کانادا در سال ۱۸۷۵ تا ۲۰۰۶ بیش از ۲۰۰ نفر در میجرلیگ بازی کرده‌اند . کوبا: کشوری که از سال ۱۹۳۸ تا ۲۰۰۶ از مجموع ۳۵ دوره مسابقات جهانی برگزار شده توانسته ۲۵ دوره را به نام خود کند و چندین دوره در المپیک حضور داشته‌است . بیس بال در این کشور از پیشرفت مناسبی برخوردار است و با وجود تحریم‌هایی که توسط آمریکا به این کشور در زمینه بیس بال اعمال شد ولی جایگاه خود را در سطح جهان حفظ کرده و رقیب سر سخت و قوی برای بیس بال در سطح ملی است . با وجود تحریم‌ها از این کشور بیش از ۱۴۰ بازیکن در سطح حرفه‌ای میجرلیگ تا پایان ۲۰۰۵ بازی می‌کردند . ونزوئلا : لیگ حرفه‌ای بیس بال از سال ۱۹۴۵ در این کشور فعال است . در این کشور از سال ۱۹۳۹ تا ۲۰۰۶ نزدیک به ۲۰۰ بازیکن در میجرلیگ آمریکا بازی می‌کردند که اولین آنها آلکس کار اسکول به عنوان پیچر در واشنگتون سناتورز به خدمت گرفته شد و تا سال ۲۰۰۶ از این کشور بیش از ۲۰ بازیکن توانسته‌اند در مسابقات آل استار شرکت کنند، این کشور ۳ بار قهرمان جهان شده‌است . پورتوریکو: در کلیه سنین لیگ‌های مختلف بیس بال در این کشور فعال است . از سال ۱۹۴۲ بازیکنان این کشور به میجرلیگ دعوت شدند و تا سال ۲۰۰۶ بیش از ۲۱۰ بازیکن در سطح حرفه‌ای جهان بازی کرده‌اند . این کشور یکبار قهرمان جهان در سال ۱۹۵۱ در مکزیک شد .

جمهوری دومنیکن : از کشورهای مطرح و صاحب نام بیس بال است و در مسابقات جهانی و المپیک حضور فعال داشته‌است . در سال ۱۹۵۶ تا ۲۰۰۶ بیش از ۳۸۰ نفر از این کشور در میجرلیگ بازی کرده‌اند .هم اکنون بیش از ۱۰ درصد بازیکنان میجر لیگ از این کشور هستند. این کشور در سال ۱۹۴۸ در کشور نیکاراگوئه قهرمان جهان شده‌است . مکزیک: لیگ‌های مختلفی در سنین مختلف در کشور مکزیک در ورزش بیس بال فعال هستند، از سال ۱۹۳۳ تا ۲۰۰۶ نزدیک به ۱۰۰ بازیکن از این کشور در میجرلیگ بازی کرده‌اند . کلمبیا : اولین بار در سال ۱۹۰۲ شخصی به نام لویس کاسترو از این کشور به میجرلیگ راه یافت و تا به حال نزدیک به ۱۰ بازیکن از این کشور در سطح حرفه‌ای میجرلیگ بازی کرده‌اند این کشور ۲ بار قهرمان جهان شده‌است . پاناما : از سال ۱۹۵۵ الی ۲۰۰۶ نزدیک به ۵۰ بازیکن از این کشور در میجرلیگ افتخار کسب کرده‌اند .در سطح ملی از رغیب‌های بزرگ و سرسخت برای کشورهای صاحب نام می‌باشد. نیکاراگوئه: از سال ۱۹۶۷ تا ۲۰۰۶ نزدیک به ۱۰ بازیکن از این کشور در میجرلیگ بازی کرده‌اند . قاره آسیا: اکثر کشورهای این قاره عضو فدراسیون بین المللی بیس بال هستند و در اینجا فقط تاریخچه بیس بال را به طور مختصر در چند کشور مطالعه می‌کنیم . ژاپن : بیس بال از سال ۱۸۲۰ به ژاپن راه پیدا کرد و هم اکنون ورزش ملی این کشور محسوب می‌شود . این کشور بارها در مسابقات جهانی و المپیک شرکت کرده و جزء قهرمانان بیس بال در آسیا بوده‌است . از این کشور نزدیک به ۳۰ بازیکن از سال ۱۹۶۴ تا ۲۰۰۶ در میجرلیگ حضور داشته‌اند . ژاپن توانست در مسابقات کلاسیک جهان در سال ۲۰۰۶ قهرمان شود، این تیم در بازی فینال کوبا را مغلوب کرد و افتخار آسیا لقب گرفت.اطلاعات بیشتر را در قسمت بیس بال ژاپن مطالعه کنید . کره جنوبی: بیس بال در سال ۱۸۳۸ توسط یک هیأت اعزامی از آمریکا به کره راه یافت . سازمان بیس بال کره در سال ۱۹۸۲ با ۶ تیم فعالیت خود را شروع کرد . از این کشور نیز بازیکنانی توانستند به سطح حرفه‌ای میجرلیگ راه پیدا کنند که مشهورترین آنها، پارک چان هو ، کیم بیانگ هیام بودند . کره در مسابقات جهانی ، آسیایی و المپیک جزء تیم‌های مطرح و صاحب نام بوده و در سال ۱۹۸۲ قهرمان جهان شده‌است . تایوان : بیس بال به تایوان توسط ژاپنی‌ها معرفی شد، در سال ۱۸۹۵ توسط ژاپنی‌های مقیم در تایوان این بازی انجام می‌شد و در سال ۱۹۲۰ این بازی گسترش پیدا کرد و مردمان بومی تیم‌هایی تشکیل دادند و با ژاپنی‌های مقیم بازی می‌کردند . در سال ۱۹۳۱ این بازی وارد دبیرستانهای تایوان شد . در زمان جنگ جهانی دوم و کنترل چینی‌ها بر تایوان بیس بال در این کشور رو به فراموشی رفت . ولی در دهه ۱۹۵۰ این ورزش در جوانان رشد کرد و تیم‌های غیر حرفه‌ای زیادی بوجود آمدند و در سالهای ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۲ تایوان فاتح مسابقات جوانان جهان بود . در سال ۱۹۸۴ مدال برنز المپیک لوس آنجلس را گرفت و در سال ۱۹۹۲ بارسلون دوم شد،در سال ۱۹۹۰ لیگ حرفه‌ای بیس بال در تایوان تأسیس شد . کشورهای دیگری چون چین، فیلیپین، پاکستان، هندوستان، تایلند و کشورهای عربی و آسیای میانه و بخصوص کشور خودمان ایران نیز در این رشته ورزشی فعالیت‌های خوبی دارند .

بیس بال در ایران از سال ۱۳۶۸ با ایجاد انجمن و بعد از آن در سال ۱۳۷۲ به طور رسمی به عنوان فدراسیون بیس بال جمهوری اسلامی ایران کار خود را آغاز کرد . قاره اروپا : کنفدراسیون بیس بال اروپا (CEB) در سال ۱۹۵۳ تأسیس شد . در اروپا دو جام معتبر به نام‌های جام برنده‌ها و جام CEB برگزار می‌شود . ایتالیا و هلند دو کشور قدرتمند بیس بال اروپا هستند و کشورهای صاحب نام دیگر اسپانیا، بلژیک، روسیه، فرانسه، جمهوری چک، فنلاند ، یونان، سوئیس، سوئد، انگلستان و … هستند که در عرصه ملی و باشگاهی فعالیت‌های زیادی دارند . هلند: بیس بال در سال ۱۹۰۰ به هلند معرفی رشد . فدراسیون بیس بال هلند در سال ۱۹۱۲ تأسیس شد . اولین لیگ این کشور در سال ۱۹۲۲ راه اندازی شد و تیم کویک از آستردام فاتح اولین جام شد، هلند تا پایان سال ۲۰۰۶ ، ۱۵ عنوان قهرمانی اروپا دارد و در بازی‌های المپیک نیز ۲ بار پنجم شده، در مسابقات قهرمانی جهان عنوان بهتر از ششمی کسب نکرده و تا ۲۰۰۶ تعداد ۴ بازیکن از این کشور در میجرلیگ حضور داشته‌اند . این کشور همه ساله مسابقات بین المللی را تحت عنوان (پورت) در روتردام برگزار می‌کند . ایتالیا: لیگ بیس بال ایتالیا از سال ۱۹۴۸ شروع به کار کرد ، ۸ عنوان قهرمانی اروپا را در پرونده ملی خود تا سال ۲۰۰۶ دارد و اکثراً در فینال با تیم هلند رقابت داشته‌است. ایتالیا ۲ بار مقام شمشمی المپیک را در افتخارات خود دارد و بهترین مقام جهانی این کشور در سال ۱۹۹۸ و عنوان چهارمی جهان بوده‌است .

در اروپا از لیگ‌های معتبر در سنین مختلف برخوردار است . قاره اقیانوسیه : غیر از استرالیا و نیوزلند که در ورزش بیس بال صاحب نام هستند کشورهای دیگر این قاره نیز که تحت سلطه ژاپن و اسپانیا هستند دارای فدراسیون بیس بال می‌باشند . استرالیا : اولین بازی بیس بار در استرالیا در سال ۱۸۵۷ برگزار شد . در پایان قرن ۱۹ رقابت‌هایی را آمریکایی‌ها در استرالیا بوجود آوردند که باعث پیشرت این ورزش در استرالیا شد، لیگ استرالیا در سال ۱۹۳۴ شروع شد و تیم ملی استرالیا در سال ۱۹۷۰ وارد مسابقات شد . افتخار استرالیا مدال نقره المپیک در سال ۲۰۰۴ در رشته ورزشی بیس بال و سافت بال است و چند بازیکن از این کشور در لیگ‌های آمریکا و ژاپن بازی می‌کنند .

بیسبال در ایران :

در سال ۱۳۷۴ فدراسیون این رشته در ایران تشکیل شد در سال ۱۳۸۶ اولین دوره لیگ با حضور ۶تیم برگزار شد اما در سال بعد تعداد تیمها به ۱۲ رسید.

این ورزش در بسیاری از نقاط دنیا به‌ویژه آمریکای شمالی و مرکزی و شرق آسیا بسیار پرطرفدار است.

بیسبال ورزش ملی یا پرطرفدارترین ورزش ایالات متحده آمریکا، کوبا، پورتوریکو، دومینیکن، پاناما، نیکاراگوئه، ونزوئلا در قاره آمریکا و همچنین ژاپن، کره جنوبی و تایوان در آسیا است.
 
بالا