1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

اشتباهات خانوادگی که پسران را به رفتارهای دخترانه سوق می دهد ...

شروع موضوع توسط $$h@mid$$ ‏Sep 9, 2014 در انجمن مطالب جالب

 1. $$h@mid$$

  $$h@mid$$ id line: hamid.hb.313

  1,954
  10,757
  4,708
  [​IMG]

  یکی از معضلات اجتماعی و فرهنگی که در این چند سال اخیر جامعه با آن روبرو شده که اگر به موقع جلوی آن گرفته نشود شاید چند سال آینده دیگر نتوان راه جبرانی برای آن پیدا کرد گرایش پسران به رفتارهای دخترانه از جمله آرایش صورت، اصلاح ابرو و پوشش های دخترانه است.​

  در جامعه ایرانی و اسلامی رفتار دخترانی که از الگوهای پسرانه تقلید می کنند به اندازه رفتارهای پسرانی که از الگوهای دخترانه تقلید می کنند زشت و زننده نیست تا جایی که اکثریت مردم اعم از زن و مرد و دختر و پسر قیافه مردانه ای که به شکل زنانه آرایش و اصلاح شده است را نمی پسندندو برایشان چندش آور است.

  مهمترین سوالی که پیش می آید این است که چطور می شود یک مرد با همه توانمندی هایی که دارد بخواهد مانند دخترکان خود را بیارآید و به نمایش بگذارد؟

  در این خصوص حجت الاسلام و المسلمین دکتر جعفر جدیری روانشناس و استاد دانشگاه در گفتگو با

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  بیان داشت: عوامل گرایش پسران به رفتارهای زنانه و دخترانه دارای دو بخش است.

  1)دوران کودکی

  2)دوران نوجوانی و جوانی

  در کودکی؛ باید گفت مفهومی درروانشانی به عنوان هویت جنسی وجود دارد، به این معنی که افراد از همان دوران کودکی باید هویت جنسیتی خود را پیدا کنند، برای اینکه افراد به این هویت جنسی برسند سه عامل اصلی وجود دارد که نقش اصلی را در پیدا کردن هویت جنسی دارد-عامل ژنتیک-خانواده-جامعه، از این عوامل نقش خانواده پر رنگ تر است.

  نقش خانواده در رشد هویت جنسی کودکان

  دکتر جدیری با تاکید به نقش خانواده در هویت یابی کودکان گفت: رفتارهای نادرست پدر و مادر باعث می شوند که پسران به رفتارهای دخترانه سوق پیدا کنند، خانوادهایی که دارای پسران متعدد هستند اما دارای فرزند دختری نیستند این نیاز عاطفی خود را معمولا با پوشاندن لباس های دخترانه به پسران خود دچار یک اشتباه شده و پسر خود را ناخوداگاه دختر بار می آورند.

  وی بیان داشت: برخی خانواده ها هم برای پسران خود لوازم بازی دخترانه مانند عروسک و لوازم آشپزخانه تهیه می کنند و برای اینکه آرامش و سکوت در منزل حاکم باشد به پسران اجازه بازی های پسرانه که داری سرو صدا است مانند بازی با تفنگ و توپ و غیره را نمی دهند.

  این روانشناس تاکید کرد: اظهار علاقه فراوان والدین به دختران خانواده و یا فامیل به دلیل آرام بودن و یا مودب بودن و حرف گوش کن بودن دختران نیز زمینه ای برای تقلید پسران از دختران است زیرا آنها برای بدست آوردن محبت پدر و مادر می خواهند دختر باشند، زمانی که پسران به دلیل ذات پر جنب و جوش خود شیطنت های خاص خود را دارند والدین با مقایسه آنها با دختران و با گفتن از خواهرت یاد بگیر و مثل او باش یعنی اینکه تو هم دختر باش تا از منظر ما خوب باشی.

  حجت الاسلام جدیری افزود: در دوران کودکی مفهوم رفتاری وجود دارد به نام همانند سازی، همانند سازی حدودا از سن 3ساگی شروع می شود به این معنی که فرزند نقش های والد همنجنس خود را تقلید می کند پسران دوست دارند رفتار پپدران و دختران هم رفتارهای مادران خود را درونی کرده وهمانند سازی می کنند، اگر این همانند سازی به درستی اتفاق بیفتد هویت جنسی خوب شکل می گیرد اما مشکلی که متاسفانه گریبان جامعه را گرفته این است که پدر و مادرها نقش های جنسیتی خود را خوب اجرا نمی کنند.

  وی ادامه داد: پسرانی که گرایش به رفتارهای دخترانه دارند معمولا رفتار پدرانشان مردانه نبوده از پدران انتظار می رود صمیمیت و قاطعیت را یک جا داشته باشد، اگر پدر یدر خانواده باشد ه همواره از مادر خانه می ترسید و و جرات اظهار نظر ندارد پس مرد در خانه تبدیل به کی مادر دوم می شود پسران هم دیگر الگوی برای همانند سازی برای انجام رفتارهای خود ندارد که در آینده مشکلات زیادی گریبان چنین پسرانی را خواهد گرفت اگر بین پدر و مادر رابطه عاطفی مناسبی وجو نداشته باشد هنگام همانند سازی پسر از رفتار پدر همواره با این جمله مادر که مانند پدرت نباش مواجه می شود و او الگوی خود را از پدر به مادر تغییر می دهد.

  حجت الاسلام جدیری اظهار داشت: درست است که مادران نماد مهربانی هستند اما اگر مادران بیش از حد به پسران مهربانی کنند این تصور در ذهن پسران به وجود می آید که تنها نماد خوبی و مهربانی مادر است پس او نسبت به جنس خود اظهار ناخوشایندی دارد و میخواهد که او هم نماد خوبیو مهربانی همچون مادر باشد.

  دکتر جدیری با تاکید بر نقش مهم همبازی ها در رفتار کودکان تاکید کرد: همبازی پسر باید پسر باشد البته نه همواره ، اما اینکه همیشه هم بازی پسران دختر های خانه و یا فامیل و همسایه ها باشند ضعف عمده ای برای خانواده محسوب می شوند.
   
  MahdiyarMJD و meshkat1371 از این پست تشکر کرده اند.
 2. جان ما این پسر بود؟؟این که خیییییلی شبیه دختراس!!!جلل خالق...
   
  Faranak.M و $$h@mid$$ از این پست تشکر کرده اند.
 3. $$h@mid$$

  $$h@mid$$ id line: hamid.hb.313

  1,954
  10,757
  4,708
  خوندنه متن هم خالی از لطف نیست....
   
  meshkat1371 از این پست تشکر کرده است.
 4. آره...راس گفتی جالب بود
   
  $$h@mid$$ از این پست تشکر کرده است.