1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

استان سمنان

شروع موضوع توسط μ~¤@ฯmit@¤~μ ‏Dec 23, 2013 در انجمن سمنان

 1. μ~¤@ฯmit@¤~μ

  μ~¤@ฯmit@¤~μ hastye eshgh Im lovable lovable for loveer

  9,041
  24,831
  2,771
  منابع طبیعی به عنوان بستر حیات و توسعه کشور، متعادل کننده اکوسیستم ، پشتوانه بخش کشاورزی و دارای ارزشهای تجاری و غیر تجاری فراوانی است و نقش آن در مساعد کردن محیط زیست، کنترل هرز آبهای سطحی، تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی، حفظ و تولید خاک نباتی، تولید اکسیژن، تلطیف هوا، پالایش گازهای سمی، تأمین غذا و پروتئین، تولید مواد دارویی و صنعتی، پناهگاه حیات وحش، تولید علوفه و چوب و…. بر کسی پوشیده نیست.
  استان سمنان با مساحتی بالغ بر ۹.۷ میلیون هکتار در جنوب رشته کوه های البرز و بخش شمالی دشت کویر قرار دارد. اغلب اراضی این استان به دلیل دوری از منابع رطوبتی دارای اقلیم خشک و نیمه خشک است، به نحوی که حدود نیمی از اراضی این استان فاقد پوشش گیاهی است و از طرف دیگر در شمال استان رشته کوههای ستبر البرز و جنگلهای ناحیه خزری قرار دارد که از این لحاظ استان را در کشور منحصر به فرد می‌کند. حدود ۹۶.۶ درصد سطح استان سمنان را عرصه‌های منابع ملی در بر گرفته است که از سطح مذکور عرصه‌های بیابانی با ۵۴ درصد بیشترین سطح و بعد از آن مرتع با ۳۹ درصد و جنگل ۳.۶ درصد است.
  همچنین از نظر تقسیمات حوضه‌ای به شکل کلان به سه حوضه آبریز بزرگ و ۲۲ حوضه اصلی تقسیم بندی می‌شود.
  تاریخچه منابع طبیعی و آبخیزداری در استان سمنان
  شروع تشکیلات منابع طبیعی در استان سمنان به سال‌های ۱۳۲۸ و با گماردن مأمورین وصول عواید محصولان جنگلی در شهر دامغان برمی‌گردد، ولی ایجاد تشکیلات اداری خاص در این زمینه در استان به سال ۱۳۴۲ باز می‌گردد که در ادارات کشاورزی آن زمان، بخشی جهت انجام امورات و حفاظت از منابع طبیعی شکل گرفت.
  در سال ۱۳۴۶ همزمان با تشکیل وزارت منابع طبیعی این بخش با اجاره یک ساختمان در خیابان سعدی و بصورت مستقل تحت عنوان اداره سرپرستی منابع طبیعی فرمانداری کل سمنان افتتاح شد. این اداره در سال ۱۳۵۱ به سرجنگلداری مستقل فرمانداری کل سمنان و سپس با تشکیل استان سمنان به سرجنگلداری کل استان سمنان ارتقاء یافت.
  این تشکیلات در سال ۱۳۶۶ همراه با سایر ادارات کشور به اداره کل منابع طبیعی و در سال ۱۳۸۵ با الحاق بخش آبخیزداری، به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تغییر نام پیدا کرد و در حال حاضر این اداره کل، دارای ۵ اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان‌های تابعه و ۷ منابع طبیعی و آبخیزداری بخش در سایر مناطق استان است.
  جنگل‌های استان سمنان:
  وسعت جنگل‌های استان ۳۵۲ هزار و ۲۴۰ هکتار است که از نظر استقرار در شرایط اکولوژی خاص خود به سه ناحیه‌ی جنگل‌های پهن برگ‌(هیر کانی) سوزنی برگ و جنگل‌های کویری و بیابانی‌(ایران تورانی) تقسیم می‌شود. مساحتی حدود ۵۷ هزار و ۹۳۷ هکتار آن در ناحیه رویشی خزری است که عناصر مهم درختی و درختچه‌ای آن را بلوط، افراکرکو، افراشیر دار، افرا پلت، راش، ون، ممرز، کچف،توسکا، ملج، بارانک،ولیک، ازگیل، داغداغان و … تشکیل می‌دهد.
  جنگل‌های سوزنی برگ در حاشیه جنوبی رشته کوه البرز قرار گرفته که سطحی معادل ۱۴۸ هزار و ۴۰۹ هکتار را به خود اختصاص داده است که گونه شاخص آن ارس است. گونه‌های پیرو، مای مرز، زرشک، بادام وحشی و … از گونه‌های همراه هستند.
  جنگل‌های کویری با سطحی معادل ۱۵۳ هزار و ۸۳۱ هکتار در قسمت جنوبی استان قرار گرفته و عمده گونه‌های درختی و درختچه‌ای تشکیل دهنده آن شامل تاغزارهای طبیعی و دست کاشت، گز، پسته وحشی و بادام کوهی است. همچنین در مجموع ۱۵ پارک جنگلی با مساحت ۵۹۲ هکتار در سطح استان احداث شده است، که ۲۱۷ هزار و ۸۶۳ اصله درخت از گونه های مهم کاج تهران، اقاقیا، نارون، کبوده، سنجد، ون، ارغوان، اکالیپتوس، زیتون و غیره … در آن وجود دارد.
  مرتع‌های استان سمنان:
  مراتع استان، شامل مراتع متراکم، نیمه متراکم و کم تراکم با مساحت ۳ میلیون و ۷۴۱ هزار و ۲۹۱ هکتار که از این میزان ۷۹۶ هزار و ۹۷۵ هکتار جزء مراتع ییلاقی و میان‌بند و ۲ میلیون و ۹۴۴ هزار و ۴۱۰ هکتار جزء مراتع قشلاقی است.
  مهمترین ویژگی مراتع استان تفاوت چشمگیر آنها در دو بخش شمالی و جنوبی است. تنها حدود ۱۴ درصد مراتع استان دارای وضعیت خوب و متوسط بوده و بیش از ۸۶ درصد آن دارای وضعیت فقیر و خیلی فقیر است. بیش از ۸۰ درصد از مراتع استان، در مناطق خشک و بیابانی واقع شده‌اند که تحت تأثیر شدید خشکسالی و کمبود بارش هستند.
  بیابان‌های استان سمنان:
  مساحت بیابان‌های استان سمنان حدود ۵.۲ میلیون هکتار است که بیش از نیمی از سطح استان را پوشانده است. این اراضی بیشتر در بخش‌های جنوب شرق استان قرار داشته و شامل شوره‌زار، کفه‌های رسی و نمکی، اراضی بدلند، سنگلاخ، ناهمواری‌های ماسه‌ی و… هستند. همچنین سطح بسیار زیادی از اراضی استان(به خصوص در نواحی مرکزی) دارای پوشش بسیار کم و ضعیف است. از طرفی به دلیل بهره برداری‌های بی‌رویه از منابع زیستی نظیر مراتع، جنگل و ذخایر آب زیر زمینی و همچنین تبدیل غیر اصولی اراضی مرتعی و جنگل به زمینهای کشاورزی، اغلب این مناطق، حتی اراضی شمالی استان تحت تأثیر شدید پدیده بیابان‌زایی قرار گرفته‌اند. همچنین حدود یک میلیون و ۲۰ هزار هکتار از اراضی استان تحت تأثیر فرسایش بادی قرار دارد که حدود ۳۰۰ هزار هکتار آن بعنوان کانون‌های بحرانی فرسایش بادی شناخته شده و در راستای بیابان‌زدایی و کنترل فرسایش بادی در سطح استان نزدیک به ۹۰ هزار هکتار جنگل‌های تاغ دست کاشت ایجاد شده است.
  بهره برداری از محصولات فرعی جنگلی و مرتع
  استان سمنان دارای تنوع گیاهی فراوان با ارزش صنعتی دارویی و خوراکی است. طوری که از ۸۵۰ گونه گیاهی موجود ۱۲۶ گونه آن داروئی و صنعتی محسوب می‌شوند و علاوه بر اهمیت ونقش این گونه‌ها در صادرات غیرنفتی، جاذبه‌های فراونی نیز در گستره جنگل‌ها و مراتع استان پدید آورده است. لذا با شناخت پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل آنها می‌تواند نقش مؤثری در شکوفایی اقتصاد کشور ایفاء کرد. از مهمترین این گونه‌های قابل بهره‌برداری در استان می‌توان به باریجه‌، کتیرا، وشاء، آنغوزه اشاره کرد که سالیانه بطور متوسط بین ۱۵ الی ۲۰ تن از این محصولات در استان برداشت و به کشورهای اروپایی صادر می‌شود.
  آبخیزداری در استان سمنان:
  هنر مدیریت صحیح، بهره برداری بهینه و پایدار از منابع آب و خاک است، به عبارت دیگر آبخیزداری مدیریت منابع زیست محیطی در یک حوزه آبخیز است به نحوی که به بهترین وجه اهداف مدیریت طرح و بهره برداری مداوم از این منابع را برآورده کند. در این راستا اهداف کلی آبخیزداری عبارتند از حفاظت آب و خاک به منظور پایدار کردن این دو منبع حیاتی و مبارزه با فرسایش جهت کاهش رسوبات وارده به مخازن سدها، کنترل و کاهش خسارات سیل و به تبع آن کاهش تبعات خشکسالی، تغذیه منابع آب و افزایش پوشش گیاهی، افزایش در آمد بهره‌برداران و تثبیت شغل و احیاء حوضه‌های آبخیز با تأکید بر مشارکت مردم است.
  به منظور بهره برداری پایدار از منابع موجود در حوزه های آبخیز از مجموع مساحت استان حدود ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار آن حوضه‌های آبخیز و قابل برنامه ریزی است که تاکنون ۵۰۰ هزار هکتار آن( ۲۴.۴ درصد)تحت پوشش اقدامات آبخیزداری قرار گرفته است و بقیه آن جزء مناطق کویری به حساب می‌آید. استان سمنان از نظر تقسیمات هیدرولوژیکی به سه حوزه آبخیز بزرگ تقسیم شده است که حوزه آبخیز کویر حاج علیقلی از نظر هیدرولوژیکی و هیدرو ژئولوژیکی یک حوزه مستقل بوده که تمام محدوده آن در استان واقع است، ولی بقیه حوضه‌های آبخیز با استان‌های همجوار مشترک هستند.
  مساحت کل حوضه‌های آبخیز اصلی استان سمنان نیز ۹ میلیون و ۷۵۷ هزار و ۸۳۵ هکتار است‌ که از این مقدار، یک میلیون و ۸۰۹ هزار و ۷۷۰ هکتار(۱۸.۵ درصد)، از حوضه آبخیز کویر حاج علیقلی، ۷ میلیون و ۷۱۶ هزار و ۹۱۰ هکتار(۷۹.۱ درصد) از حوضه کویر مرکزی و ۲۳۱ هزار و ۱۵۵ هکتار نیز از حوضه آبخیز دریای خزر تأمین می‌شود.  مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان همچنین با اشاره به اینکه موزه مهر و سکه سمنان نیز ۲۸ اردیبهشت ماه جاری همزمان با روز جهانی موزه در تیمچه پهنه سمنان گشایش می یابد، گفت: در این موزه خصوصی، ۲۰۰ قطعه مهر و سکه متعلق به دوره های مختلف تاریخی به نمایش گذاشته می شود.
  یزدانی ضمن بیان اینکه در این موزه از اولین کالاهای مبادلاتی مانند سنگ نمک تا سکه های دوران ساسانی و عصر حاضر در معرض دید عموم قرار می گیرد، افزود: برای اولین بار در این موزه، سکه های ضرب شده در استان (ضرابخانه های کومش) به نمایش گذاشته می شود و نشانگر ضرب سکه در دوره های قبل از اسلام در این استان است.
  وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هفت موزه فعال و مرتبط با میراث فرهنگی از جمله موزه پهنه شهر سمنان، مردم شناسی شاهرود، اقوام گرمسار، عرفان شرق بسطام، مردم شناسی میامی، موزه آب شاهرود و موزه عشایر ایل سنگسر، در استان سمنان فعالیت دارند اظهار داشت: با افتتاح این موزه، تعداد موزه های فعال مرتبط با میراث فرهنگی استان سمنان به هشت موزه افزایش می یابد.
  مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان ، اظهار داشت: با هدف ترغیب و تشویق مردم برای بازدید از موزه ها، بازدید از تمام موزه ها و اماکن تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی در روزهای ۲۸ و ۲۹ اردیبهشت ماه جاری رایگان است.
  یزدانی در پایان گفت: بازدید رایگان، مختص موزه های غیرخصوصی است.
  ۲۵ تا ۳۱ اردیبهشت به عنوان هفته میراث فرهنگی نامگذاری شده است و ۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه است.

  استاد ریاضی دانشگاه سمنان در فهرست ۱۰۰ دانشمند ریاضی برتر جهان در سال ۲۰۱۳ قرار گرفت.
  ‘مجید اسحاقیˈ استاد ریاضی دانشگاه سمنان امسال موفق به کشف و ارائه کوتاهترین راه حل معمای ریاضی شده است.
  خبرگزاری علمی تامسون رویترز وابسته به موسسه آی اس آی هر سه ماه فهرست دانشمندان برتر ریاضی جهان را اعلام می کند که نام ˈمجید اسحاقیˈ در سال ۲۰۱۳ در همه فهرست های منتشر شده این خبرگزاری وجود دارد.
  این استاد ریاضی گفت: ریاضیات را از دوران دبیرستان پیگیری کرده و با اثبات یک قضیه ریاضی در این دوران استعداد در این عرصه را بروز داده است.
  اسحاقی هم اکنون ۴۱ ساله است و از سال ۸۳ به عنوان استاد تمام دانشگاه سمنان فعالیت می کند و ۱۰ دانشجوی دکتری تحت پوشش وی قرار دارند.
  رییس دانشگاه سمنان نیز گفت: گروه ریاضیات ایران پس از ۴۱ سال توانست کوتاهترین راه حل معمای ریاضی را کشف و با تایید استادان ریاضی جهان آن را در مجله بین المللی ˈ Advances in Mathematicsˈ به چاپ برسانند.
  ˈعلی خیرالدینˈ با بیان اینکه این دانشگاه سرپرستی این گروه تحقیقاتی را بر عهده داشته است گفت: اعضای گروه حل این مساله ˈمجید اسحاقیˈ از دانشگاه سمنان ، ˈاسماعیل نیکوفرˈ از دانشگاه پیام نور تهران و ˈعلی عبادیانˈ از دانشگاه ارومیه بودند.
  ˈمجید اسحاقیˈ سرپرست گروه محققان نیز اظهار داشت: قضیه کانتیویتی لیب نخستین معمای ریاضی در زمینه توابع محدب است که مهمترین توابع در آنالیز کاربردی است و در مکانیک کوآنتوم ، صنایع نظامی و فضایی کاربرد دارد.
  مقاله استاد دانشگاه سمنان کوتاهترین و جدیدترین اثبات برای قضیه ˈLiebˈ است.
  Advances in Mathematics یکی از مهمترین مجلات در ریاضیات محض است و بسیاری از مقالاتی که در این مجله چاپ می شوند راه جدیدی در ریاضیات باز می کنند.
  چاپ مقاله در این مجله نشان دهنده پیشرفت سطح علمی کشور در رشته ریاضیات است.
  پروفسور لیب استاد برجسته ریاضی فیزیک جهان در سال ۱۹۷۲، قضیه کانتیویتی را مطرح و آن را در مجله ادونس مت به چاپ رساند  استان سمنان قدیمی‌ترین کانون تمدن در فلات ایران
  کاوش های باستان شناسی در سطح استان سمنان نشان می دهد که محدوده کنونی این استان یکی از قدیمی ترین کانون های استقرار تمدن در فلات ایران است و پیشینه این استقرار به هزاره ششم قبل از میلاد بر می گردد.
  استان سمنان دارای ۸ شهرستان، ۱۷شهر، ۱۱ بخش، ۲۹ دهستان و ۷۸۹ آبادی دارای سکنه است. همسایه های استان سمنان عبارتند از مازندران، گلستان، اصفهان، خراسان، تهران و قم قرار دارد.
  شهرستان های آن عبارتند از: سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، میامی، سرخه و آرادان و شهرهای تابعه آن نیز عبارت از سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، سرخه، ایوانکی، شهمیرزاد، بسطام، مجن، کلاته خیج، آرادان، درجزین، میامی، دیباج، بیارجمند و امیریه است.
  ارتفاعات البرز در شمال و کویر مرکزی در جنوب، تمامی عوارض طبیعی استان سمنان را تحت تاثیر قرار داده و مناظر بسیار چشم گیری را به وجود آورده است.
  از مهمترین عوارض طبیعی می توان به قله های متعدد اشاره کرد که مهترین آنها عبارتند از: نیزوا، خوش ییلاق، چناشک، شاهوار، سرلک و کلرز است.
  کاوش های باستان شناسی در سطح استان نشان می دهد که محدوده کنونی استان سمنان یکی از قدیمی ترین کانون های استقرار تمدن در فلات ایران است و پیشینه این استقرار به هزاره ششم قبل از میلاد بر می گردد.
  چنین قدمت تاریخی ای باعث شده که بسیاری از ویژگی های زبان ایران باستان در گویش مردم این خطه از کویر وجود داشته و حفظ شود.
  اهمیت ویژه استان سمنان در مبادلات اقتصادی ایران قدیم
  استان سمنان از نظر تاریخی دارای قدمتی طولانی است و وجود آثار تمدنی قدیمی در نقاط مختلف استان گواه بر این مدعا است. گذر جاده ابریشم از این استان که آثار آن نیز در شهرستان گرمسار باقی مانده نشانگر موقعیت مهم استان در کشور و جایگاه منحصر به فردش در مبادلات اقتصادی ایران قدیم است.
  آثار باقیمانده از ادوار گوناگون تاریخی و وجود طبیعت منحصر به فرد و بکر در هر یک از شهرستان های این استان باعث شده که هر ساله گردشگران زیادی برای دین جاذبه ها تاریخی و طبیعی به استان سمنان سفر کنند.
  سمنان شهری با سابقه تاریخی چند هزار ساله
  سمنان یکی از شهرهای ایران، مرکز استان سمنان است. این شهر در جنوب رشته کوه البرز و شمال دشت کویر در راه تهران به خراسان قرار گرفته، آب و هوای آن خشک و معتدل است.
  این شهر در حد فاصل سه شهر دامغان، سرخه و مهدیشهر در طول جغرافیایی ۵۳ درجه و ۲۳دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۳۴ دقیقه واقع شده و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا یک هزار ۱۳۱ متر است.
  سمنان شهری با سابقه تاریخی چند هزار ساله است که به دلیل واقع شدن در گذر حوادث ناشی از لشکرکشی‌ها و مهاجرت‌های بین شرق و غرب و مهم تر از همه داشتن تاریخ تمدن دیرینه دارای آثار باستانی متعدد دیدنی مربوط به دوره‌های مختلف تاریخ است.
  آبگرم سمنان
  چشمه های آبگرم در ۲۱ کیلومتری شمال غرب سمنان و ۱۸ کیلومتری غرب شهرستان مهدیشهر قرار دارند.
  مردم از گذشته برای استفاده های درمانی و تفریحی به این چشمه ها می آمده اند و برای استفاده های درمانی استخرهایی از گذشته با عمق و ظرفیت کم در محل چشمه ها ساخته شده است.
  آهوان سمنان
  آهوان در حدود ۳۰ کیلومتری سمنان و ۷۸ کیلومتری غرب دامغان واقع شده است.
  در اطراف آهوان چند روستای پایکوهی معروف به “کلاته” وجود دارد که با باغها، کشتزارهای مختلف و استخرهای آبیاری مناظر زیبایی را خلق می کند.
  در کنار جاذبه های طبیعی، وجود دو کاروانسرا یا رباط تاریخی به نام “رباط سنگی انوشیروانی” و “کاروانسرای شاه عباسی” بر اهمیت این منطقه افزوده است.
  زمان ساخت کاروانسرای سنگی (رباط انوشیروانی) به سالهای ۴۲۰ تا ۴۲۱ هجری قمری و ساخت کاروانسرای شاه عباسی به سال ۱۰۹۷ هجری قمری در دوره صفویه بر می گردد.
  پیغمبران، جنگل رودبارک، غار دربند، منطقه نمونه گردشگری پرو و روستای چاشم از دیگر جاذبه های گردشگری سمنان است.
  سوغات هدیه ای دلچسب برای بستگان
  بهترین چیزی که بعد از سفر به استان سمنان می توانید به دوستان و بستگان خود هدیه داده و آنها را شاد و خندان کنید نان شیرمال، کماچ، گل نرگس و یاس(البته خوشبوترین گونه این گل ها به شمار می روند که طبیعی است در فصل رویش باید سراغی از آن ها گرفت.) به عنوان سوغات سمنان است.
  اما صنایع دستی، گلیم و جاجیم، سفال، سرامیک و نمد سوغات مشترک همه شهرهای استان سمنان است که می توانید بعد برای دوستان و آشنایان خود تهیه و ببرید.
   

  موضوعات مشابه

  میلاد 1 از این پست تشکر کرده است.