1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

استانبول

شروع موضوع توسط Admin ‏Jul 11, 2012 در انجمن کشورهای قاره آسیا

 1. Admin

  Admin ديوانگى ها از آمدنِ تو شروع شد ... عضو کادر مدیریت مدیر کل سایت

  13,104
  26,961
  74,095
  اين شهر که در قديم به نام بيزانتيوم و سپس قسطنطنيه (Constantinopole) خوانده مي‌شده اکنون بزرگترين شهر در اروپا و چهارمين مادر شهر (متروپوليس) در اين قاره محسوب مي‌شود.
  استانبول هم چنين چهارمين مادر شهر دنيا با جمعيتي معادل 12.6 ميليون نفر است از اين رو اين در تقسيم بندي‌هاي شهري استانبول هم اکنون يک ابر شهر به حساب مي‌آيد.
  استانبول مرکز فرهنگي و تجاري ترکيه است و 27 منطقه از استاني به همين نام را پوشش داده است. اين شهر در تنگه بوسفر قرار گرفته و داراي يک بندرگاه طبيعي به نام شاخ طلايي است. اين شهر در دو طرف اروپايي و آسيايي تنگه بسفر گسترش يافته است. از همين رو استانبول تنها ابر شهري محسوب مي‌شود که در دو قاره واقع شده است.
  استانبول با يک پيشينه تاريخي طولاني زماني در فطله سال‌هاي 330 تا 395 پايتخت امپراطوري روم و در سال‌هاي 395 تا 1204 و 1261 تا 1453 و در سال‌هاي 1453 تا 1922 به ترتيب پايتخت امپراطوري‌هاي روم شرقي و عثماني بوده است.
  استانبول در سال 2010 به عنوان پايتخت فرهنگي اروپا برگزيده شد.
  ريشه اسامي استانبول
  واژه استانبول پيش از تصرف قسطنطنيه در سال 1453 نيز در محاورات ترک‌ها به کار مي‌رفت. استانبول از واژه يوناني استينبولي که به معناي در شهر به سمت شهر و يا مرکز شهر است گرفته شده است.
  البته اولين نام شناخته شده استانبول بيزانتيوم است.در سال 667 پيش از ميلاد مهاجرنشينان دوريک پس از مهاجرت از دولت شهر مگارا به منطقه امروزي استانبول، يک شهر مهاجرنشين بنا کردند. دوريک‌ها نام پادشاه خود بيزاس را بر اين مهاجر نشين گذاشتند.
  [Broken External Image]:

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید


  پس از آنکه کنستانتين اول در 11 مه 330 پس از ميلاد بيزاس را پايتخت شرقي روم قرار داد، نام روم جديد را بر اين شهر اطلاق کرد. اما در آن زمان و دوره‌هاي بعدي نام کنستانتينوپول(شهر کنستانتين) بيشتر بر اين شهر اطلاق مي‌شد. نام کنستانتينوپول از زمان امپراطور تئدوسيوس دوم(408-450) رسما مورد استفاده قرار گرفت. اين نام در تمام دوران حيات امپراطوري روم شرقي بيزانس به عنوان نام رسمي شهر شناخته مي‌شد. اروپايي‌ها حتي در دهه‌هاي اوائل قرن بيستم نيز اين شهر را کنستانتينوپول مي‌ناميدند. استانبول را همچنين شهر هفت تپه نيز لقب داده بودند زيرا اين شهر نيز مانند رم بر هفت تپه بنا شده بود، که هريک مسجدي تاريخي را در خود جاي داده است.نماد استانبول نيز هفت مثلث به نشانه هفت تپه است که بر فراز هر يک از اين مثلث‌ها چهار مناره به نشانه مساجد استانبول قرار داده شده است.
  طبق قانون خدمات پستي ترکيه مصوب 28 مارس، مقامات ترک رسما از خارجيان درخواست کردند که استانبول را به عنوان نام رسمي اين شهر بپذيرند و حتي در زبان‌هاي خود نيز از اين نام استفاده کنند.
  تاريخ
  در سال 2008 طي حفاري‌هايي که در جريان فعاليت‌هاي عمراني ساخت متروي ينيکاپي در مرمره در شبه جزيره تاريخي استانبول در بخش اروپايي اين شهر انجام گرفت، بازمانده‌هاي يک مهاجرنشيني که تاريخ آن به 6500 سال قبل از ميلاد بازمي‌گردد کشف شد.
  اولين نشانه‌هاي سکونت انسان در استانبول متعلق به عصر مفرغ است نشانه‌هايي از سکونت انسان عهد مفرغ در فکرتپه واقع در بخش آسيايي استانبول پيدا شده‌است. همچنين نشانه‌هايي از سکونت فنيقي‌ها در کاديکوي موجود است.در نزديکي کاديکوي(کالسدون) در شبه جزيره آناتولي و در نزديکي استانبول يک بندرگاه متعلق به عصر فنيقي‌ها کشف شده است. دماغه مودا در کالسدون اولين منطقه‌اي است که مهاجرنشينان يوناني اهل مگارا در سال 685 آن را براي سکونت انتخاب کردند.
  در سال 667 نيز اين اقوام يوناني تحت فرمان پادشاهشان بيزاس مهاجر نشين بيزانتيون که امروزه در بخش اروپايي استانبول قرار دارد را تبديل به سکونتگاه جديد خود کردند. بيزانتيون در محل يک بندرگاه قديمي به نام ليگوس بنا شده بود. ليگوس توسط قبايل تراسيان در قرن‌هاي 13 تا 11 قبل از ميلاد مسيح بنا شده بود.
  در سال ??? ميلادي روميان پس از محاصره بيزاتيون بر اين شهر مسلط شده و شهر رو به خرابي نهاد به خصوص آنکه روميان پايتخت جديد خود را به نيکومديا منتقل نموده بودند. در اين سال‌ها گروههاي بزرگي از روميان به استانبول مهاجرت کردند. موقعيت استراتژيک استانبول امپراتور کنستانتين بزرگ را وا داشت تا در سال ??? رم جديد را در محل بيزانتيوم بعنوان پايتخت امپراطوري روم شرقي بنا نهد که پس از مرگ وي اين شهر قسطنطنيه يا کنستانتينوپوليس ناميده شد و نام روم جديد به فراموشي سپرده شد.
  در اواسط هزاره دوم ميلادي امپراطوري بيزانس رو به ضعف نهاد و سرزمين‌هاي بسياري را در نبرد با ترکان عثماني واگذار کردند. پيروزي ترکان عثماني تا بدانجا پيش رفت که در سال 1453 به دروازه‌هاي قسطنطنيه در آن سوي بوسفر رسيدند و شهر توسط سلطان محمود دوم محاصره شد.
  در ?? ماه مه سال ???? سلطان محمود دوم (که پس از فتح قسطنطنيه به سلطان محمد فاتح ملقب شد) بعد از ?? روز محاصره در حالي وارد قسطنطنيه شد که توپ او يک حفره بسيار عظيم و بزرگي را در ديوارهاي قسطنطنيه ايجاد کرد.
  محل اين حفره امروزه به توپکاپي (دروازه توپ)معروف است. سلطان محمد فاتح پس از فتح استانبول آن را به عنوان سومين پايتخت امپراطوري عثماني اعلام نمود. پس از فتح استانبول سلطان محمد فاتح کاخ توپکاپي و بازار استانبول را بنا مي‌نهد و مدارس ، حمام‌ها و بناهاي زيادي در شهر ايجاد مي‌کند. نقش معمار سينان در خلق آثار معماري اين دوره برجسته بوده‌است.
  [Broken External Image]:

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید


  زماني که جمهوري ترکيه در سال ???? تشکيل شد پايتخت آن از استانبول به آنکارا تغيير پيدا کرد. اما استانبول محوريت خود بعنوان مرکز تجاري ،صنعتي ترکيه را حفظ کرد و هم اکنون نيز بزرگترين شهر ترکيه ميحسوب مي‌شود.
  موقعيت جغرافيايي
  استانبول در شمال غربي منطقه مرمره ترکيه واقع شده است. اين شهر در دو سمت تنگه بوسفور قرار گرفته که يخش غربي آن در طرف اروپايي و بخش شرقي در طرف آسيايي تنگه بوسفور قرار گرفته است.
  مساحت استانبول 1.830.92 کيلومتر مربع معادل 707 مايل مربع و استان استانبول نيز داراي 6.220 کيلومتر مربع معادل 2.402 مايل است.استان استانبول که استانبول بزرگ نيز ناميده مي‌شود 32 منطقه دارد که 27 منطقه از اين مناطق در محدوده شهري قرار دارند.
  جمعيت
  جمعيت کلانشهر استانبول طي 25 سال و در فاصله سال‌هاي 1980 تا 2005 3 برابر شده است. حدود 70 درصد از ساکنان اين شهر در بخش اروپايي و 30 درصد از آن‌ها در بخش اسيايي زندگي مي‌کنند.
  برمبناي آمار سال 2007 استانبول با 11.372.613 نفر جمعيت يکي از بزرگرترين شهرهاي دنيا در عصر حاضر محسوب مي‌شود. نرخ رشد جمعيت در استانبول نيز 3.45 درصد در سال است. اين ميزان رشد بيشتر به خاطر مهاجرت مردم از مناطق روستايي اطراف به استانبول است.
  حمل و نقل
  حمل و نقل شهري در استانبول بيشتر از طريق مترو، تراموا و خودرو انجام مي‌گيرد.
  مترو: ساخت شبکه زير زميني متروي استانبول در سال 1992 آغاز شد. اولين خط مدرن مترو نيز ميان ميدان تقسيم و منطقه اقتصادي لونت به طول 8.5 کيلومتر و 6 ايستگاه در 16 سپتامبر 2000 مورد بهرهبرداري قرار گرفت.
  يک خط ديگر نيز از خيابان چهارم لونت تا آيازاگا(منطقه اقتصادي مالاسک) بدر سال 2009 به بهره برداري رسيد.بخش جنوبي متروي استانبول از ميدان تقسيم تا يني کاپي نيز قرار است به طول 5.4 کيلومتر با 4 ايستگاه به طور کامل تا پايان سال 2009 افتتاح شود.
  فرودگاه: استانبول ? فرودگاه بين المللي دارد، بزرگ‌ترين فرودگاه، فرودگاه بين المللي آتاتورک پيشتر در يسيلکوي، ?? کيلومتري مرکز شهر واقع شده بود اما در حال حاضر و با گسترش محدوده استانبول فرودگاه درون شهر قرار گرفته است، فرودگاه جديد، فرودگاه سابيها جوکين در ?? کيلومتري شرقي از طرف آسيايي و ?? کيلومتري شرقي اروپايي مرکز شهر قرار گرفته‌است.
  ديدني‌هاي استانبول
  مساجد: مناره هاي بيش از 500 مسجد که از تپه هاي شهر سر به فلک کشيده است جوي فوق العاده خلق کرده است. در اين چشم انداز انسان خود را در روياي شيرين بين گذشته و حال حس مي‌کند.
  [Broken External Image]:

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید


  يکي از اين مساجد مسجد معروف سلطان احمد را با شش مناره که به واسطه کاشيکاري‌هاي آبي رنگ خود به مسجد آبي مشهور شده و سمبل استانبول است. اين مسجد طي سالهاي ???? تا ???? به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همين دليل پس از مرگ وي مسجد را مسجد سلطان احمد ناميدند. وي در همين مسجد دفن شده‌است. اين مسجد در قديمي ترين بخش استانبول واقع شده که اين منطقه در قبل از سال‌هاي ???? (ميلادي) مرکز قسطنطنيه، پايتخت امپراطوري بيزانس، محسوب مي‌شده‌است. اين مسجد در نزديکي هيپودروم قسطنطنيه واقع شده‌است
  در مقابل اين مسجد نيز مسجد ايا صوفيه که در دوره امپراتور ژوستينين و به عنوان کليسا ساخته شده بود، قرار دارد . اين اثر تاريخي که اوج هنر معماري است با تابلوهاي موزائيک نفيس تزيين يافته است . بنا با کار ?? هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر ??? استاد باشي تکميل شد و به تاريخ ?? آراليک ??? افتتاح شد. اين کليسا نخست کليساي بزرگ نام‌ گرفت. پس از فتح استانبول، سلطان محمد دوم دستور داد کليساي اياصوفيه را به مسجد تبديل کنند.
  مسجد سليمانيه نيز که اين دو مسجد عظيم را از روي تپه ديگري نظاره مي‌کند ، از شاهکار‌هاي هنر معماري امپراتوري عثماني است. اين مسجد با دستور سلطان سليمان قانوني و توسط معمار سينان ساخته شده است.
  کاخ موزه توپکاپي: موزه توپکاپي که حدود 400 سال ميزبان سلاطين عثماني و مرکز سياسي آنها بود، بر تپه‌اي مشرف بر تنگه و درياي مرمره، قرار دارد . در موزه توپکاپي کلکسيوني از چيني‌هاي ساخت کشور چين، تخت‌هاي بسيار ارزشمند طلاکوب شده، لباسهاي سلاطين، جواهرات رويايي، کتاب‌هاي دست نويس کمياب و حرمسراهاي سلاطين را مي‌توان مشاهده کرد.
  ساختمان جديد کاخ توپکاپي از سال 1466 شروع و پيش از فوت سلطان محمد فاتح در سال 1478 ساخته شده است . ساختمان اين کاخ بر خلاف کاخ‌هاي اروپايي يک ساختمان نبوده از مجموعه کاخ‌ها و واحدها تشکيل شده است . کاخ چيني که اولين کاخ ساخته شده در سال 1472 به پايان رسيده است . در طبقه معماري آسياي ميانه و اين کاخ دو طبقه در سال 1875 بعنوان موزه باستان شناسي و در سال 1908 نيز به موزه آثار اسلامي - ترک تبديل شده است . اين کاخ در سال 1953 بعنوان موزه آثار فاتح براي بازديد علاقمندان باز شده است.
  کاخ دولما باغچه : قسمت بيروني اين کاخ توسط سلطان عبدالمجيد اول در اواسط قرن 19 ميلادي ساخته شد. اين کاخ 600 متري در ساحل اروپايي تنگه بوسفور قرار گرفته است.
  وجود سالن بزرگ در اين کاخ با 56 ستون داخل آن و چلچراغ شکيل و 5/4 تني آن با 750 لامپ موجود در آن چشم هر بيننده‌اي را خيره مي‌کند. در زمانهاي گذشته جهت خوشايند ساکنين اين کاخ که سلاطين عثماني بوده اند پرندگان مختلف از اقساط نقاط جهان گردآوري و نگهداري ميشده است. موءسس جمهوري ترکيه آتاتورک در اين کاخ در تاريخ 10 نوامبر 1938 ديده از جهان فرو بست.
   
  ghandeasal از این پست تشکر کرده است.