1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

از اين پس خودتان را با ديگران مقايسه نكنيد!!!!

شروع موضوع توسط MHK1372 ‏Sep 11, 2012 در انجمن روانشناسی عمومی

 1. MHK1372

  MHK1372 I,R.I.B

  4,286
  5,987
  1,099
  همه ما با اینکه با هم متفاوت هستیم اما میل زیادی به مقایسه خود با دیگران داریم. این طبیعت و ذات انسان است و با اینکه یاد گرفتن از دیگران بخش مهمی از تصمیم گیریهای انتقادی است، مقایسه اگر برای تقویت یک تصویر بدن منفی یا غیر واقعبینانه استفاده شود، میتواند عادتی بسیار ناسالم باشد.

  در زیر راه هایی برای خلاصی از این عادت ناسالم آورده شده است:

  ۱- تشخیص دهید که مقایسه کردن خودتان با دیگران عادت بدی است

  جامعه گاهی اوقات پوستهای بی عیب، چشمهای درشت، لبهای قلوه ای، بینی کوچک، دندان های سفید و مرتب، موهای براق و نرم، اندام زیبا و متناسب و لباس های فوقالعاده را برای خانم ها نشان می دهد و آنها را شاد معرفی میکند. همچنین مردها را قدبلند، با پوستهای خوب، شکم عضلانی و لباسهایی با طراحی های عالی نشان داده و این را بعنوان تعریفی از مرد شاد قلمداد میکند.

  جامعه شدیداَ در شستشوی مغزی مردم برای باور اینکه باید ظاهری خاص داشته باشند، رفتاری خاص از خود نشان دهند، آدمی خاص باشند بسیار موفق است درحالیکه در واقعیت هر کدام است ما کاملاَ متفاوت هستیم. کاری که جامعه انجام میدهد دسته بندی کردن آدمهاست و میخواهد که باور کنید چون سبک زندگیتان ایدآل نیست، حق کمتری برای شاد بودن دارید. به همین دلیل است که زنان و مردان زیادی به جراحی پلاستیک روی می آورند، از جامعه خود را دور نگه میدارند، یا با این تصور بزرگ می شوند که ایرادی دارند. مقایسه کردن خودتان با دیگران، مخصوصاَ هنرپیشه ها، راهی عالی برای تخریب اعتمادبه نفستان است. درآخر این به آرزوی همیشگی تان تبدیل میشود که فردی دیگر در موقعیتی دیگر می بودید. این چیزها شما را به هیچ کجا نمیرساند، زمان زیادی را از شما هدر میدهد و شما را از نظر روانی بر هم میریزد.

  ۲- تشخیص دهید که هر فرد متفاوت است

  هیچکس نمیتواند بدون اینکه خودتان بخواهید، باعث شود احساس حقارت کنید.

  آدمها زاده شده اند که متفاوت باشند؛ هیچ دو نفر از ما نیستند که دقیقاَ شبیه هم باشند. ما دیدگاه های متفاوتی داریم، درمورد مسائل متفاوت فکر میکنیم، تجربه های متفاوتی داریم و عواطف متفاوتی را حس میکنیم. حتی دوقلوهای همسان هم با هم تفاوت دارند. همه ما همیشه جای پیشرفت داریم؛ هیچکس بی عیب نیست، چه درونی و چه بیرونی. بااینکه خیلی ها میخواهند خلاف این فکر کنند اما انسان کامل وجود ندارد. بهتر است اجازه ندهید آدمها به مغزتان نفوذ کنند و خودتان هم نسبت به آنچه در حق دیگران انجام میدهید هوشیار باشید.

  ۳- از اینکه خودتان باشید نترسید

  هر سایز، رنگ، مذهب، جنسیت، نژاد یا گرایش جنسی که داشته باشید، از اینکه خودتان باشید نترسید. هیچکس جز خودتان اجازه این را ندارد که به شما بگوید چه بکنید و چه نکنید، چطور فکر کنید و چه اعتقاداتی داشته باشید. فقط یک نسخه از شما وجود دارد. هیچکس حق بیشتری نسبت به دیگری برای زندگی ندارد. همه آدمها یکسان وارد دنیا میشوند؛ همه ما پیر میشویم، احساس میکنیم، تحلیل میکنیم، و بالاخره میمیریم، پس هیچکس خاص تر از دیگری نیست. اگر فراموش کرده اید که که هستید، دوباره خودتان را پیدا کنید.

  ۴- ببخشید و درس بگیرید

  یاد بگیرید که تشخیص دهید کینه به دل گرفتن فقط شما را از چیزی که از زندگی میخواهید دور خواهد کرد. باید بتوانید کینه هایتان را دور انداخته و خودتان را آزاد کنید. تحلیل کرده و بفهمید که چه چیزی موجب آزارتان بوده است و دیگر اجازه ندهید در زندگیتان اتفاق بیفتد.

  ۵- درک کنید که همه چیز ممکن نیست

  شاید این را شنیده باشید که میگویند غیرممکن وجود ندارد. در واقعیت این فقط نوعی انکار، امید واهی است. شما قادر به پریدن، تغییر آب و هوا، سفر در زمان، تغییر گذشته، زندگی جاودانی، تغییر دیگران مگر به خواست خودشان، سازگاری و کنار آمدن با همه آدمها یا تبدیل شدن به فردی دیگر نیستید. چیزهای بسیار دیگری نیز وجود دارند که در واقعیت ممکن نیست اتفاق بیفتند. پس خودتان باشید و قدردان باشید.

  ۶- یاد بگیرید با تغییر کنار بیایید و آن را بپذیرید

  هرچه که موجب شادی شما شود، برایتان خوب است. اگر احساس میکنید که نیاز به پیشرفت دارید و برای خودتان هدفی دست یافتنی تعیین کرده اید، به دنبالش بروید. اگر باور دارید که واقعاَ نیاز به تغییر دارید، همین الان دست به کار شوید. از انجام آن مطمئن باشید چون چیزی است که موجب شادی خودتان خواهد شد نه اینکه دیگران را تحت تاثیر قرار دهید. مثلاَ اگر قسم نخوردن باعث میشود احساس بهتری پیدا کنید، دیگر قسم نخورید. مدیتیشن را یاد بگیرید. به دیگران کمک کنید. یک مهارت تازه یاد بگیرید. سرعت خواندنتان را بالا ببرید. یاد بگیرید چطور ادبی بنویسید، با دیگران مهربانتر باشید، بیشتر تفریح کنید، سریعتر بدوید، بهتر آرایش کنید، لباسهایی را پیدا کنید که برای اندامتان متناسبتر باشند، برای ترفیع رتبه در محل کار بیشتر تلاش کنید، زمانتان را بهتر مدیریت کنید، از ایده آل گرایی دست بردارید و … این کارها را به این دلیل انجام دهید که احساس بهتری پیدا میکنید نه اینکه احساس بدی به خودتان دارید. این زندگی شماست.

  نکات

  ۱- از اولویت دادن به خودتان نترسید. شما هم نیازهایی دارید. از خودتان مراقبت کنید. اگر عادت دارید همیشه تمایلات دیگران را برآورده کنید، یاد بگیرید که چطور این عادت را کار بگذارید.

  ۲- چند دوست مشترک پیدا کنید.

  ۳- اینکه خودِ واقعیتان باشید بهتر است از کپی فردی دیگر بودن.

  ۴- یاد بگیرید صبور باشید و دیگران را بپذیرید. این تمرین زیادی میخواهد اما در طولانی مدت به نفع همه خواهد بود.

  ۵- درک کنید که خیلی روشها برای خیلیها خوب است اما نه برای شما. وقتی این اتفاق میافتد، دست نکشید. باز تلاش کنید.

  ۶- از تجربیاتتان درس بگیرید.

  ۷- اگر هنوز راهی برای خالی کردن عصبانیتها و خستگیها، ناامیدیها و نگرانیهایتان ندارید، راهی پیدا کنید–مثل نوشتن خاطرات، ورزش، موسیقی، حرف زدن با کسی که به او اعتماد دارید.

  ۸- بهتر است الان انجامش دهید تااینکه در آینده فکر کنید و از خودتان بپرسید، «اگر میشد؟». بهتر است آسیب ببینید تا اینکه بعدها بفهمید که زندگی یکنواخت و بیهودهای داشتهاید.

  ۹- برای خیالپردازی هیچوقت دیر نیست و برای رسیدن به آرزوهایتان هم همینطور.

  ۱۰- خیلی چیزها میتوانند یک شبه انجام شوند یا تغییر کنند؛ خیلی چیزها هم نمیتوانند. مثلاَ ترک بعضی عادتها ممکن است فوقالعاده سخت باشند. اما نباید ناامید شوید. مقایسه کردن خودتان با دیگران عادت بسیار بدی است که خیلیها دارند. تغییر آن به زمان زیادی نیاز دارد اما نباید دلسرد شوید.

  ۱۱- اگر تابحال به دست کشیدن از زندگی فکر کردهاید اما فکر آن را از سر بیرون کرده اید، دلیل آن این است که درونتان امید وجود دارد. به همان امید بسنده کنید. همیشه در هر کاری که انجام میدهید، امید داشته باشید.

  هشدارها

  ۱- جنگیدن با خودتان فقط اتلاف وقت، انرژی و اعتماد به نفس است.

  ۲- اجازه ندهید دیگران شما را با کسی دیگر مقایسه کنند.

  ۳- فشار بیهوده به خودتان وارد نکنید. بگذارید بقیه هم سهمشان را انجام دهند. اگر اینکار را نکردند، مجبورشان کنید. اگر باز هم نکردند، فراموششان کنید. اگر مسئولیتهای زیادی دارید، ممکن است نتوانید کارهایی که واقعاَ دوست دارید یا میخواهید را انجام دهید.

  ۴- همیشه روحیهای قوی داشته باشید که کمکتان کند به جای مقایسه کردن خودتان با دیگران و ناامید شدن در زندگی، برای ادامه راه امید داشته باشید.
   
  saber، marzieh و nanaz asali از این ارسال تشکر کرده اند.
 2. saber

  saber

  145
  107
  241
  واقعا جالب بودthumbsup
   
  MHK1372 از این پست تشکر کرده است.