1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

ازدواج آدم‌ها را عوض مي‌کند؟

شروع موضوع توسط lady taylor ‏Nov 1, 2013 در انجمن خواستگاری و ازدواج

1. lady taylor

lady taylor مـــــلکـــــــــه (جدید)انــــجــــمـــن ^_^

3,666
    11,050
    1,481
    مشاور خانواده/ دكتر حامد محمدي‌كنگراني/روان‌پزشك و مشاور خانواده، عضو كميته روان‌درماني و رسانه انجمن روان‌پزشكان
    ازدواج آدم‌ها را عوض مي‌کند؟

«شوهرم 30 ساله است و 3 سال است كه ازدواج کرده‌ايم. مشکلات زيادي با او دارم. هر2 تحصيلکرده و شاغليم. مشکل اصلي من خودخواه بودن شوهرم و تلاش مداومش براي تغيير دادن من است...

با اينکه از ابتدا مي‌دانست شخصيت مستقلي دارم، سعي مي‌کند من را به خودش وابسته نگه دارد. او مي‌گويد من برايت همه چيز هستم، هم پدر، هم مادر، هم دوست و... حتي براي خريدن کوچک‌ترين وسيله مي‌گويد بايد با مشورت من باشد. حتي معتقد است بايد ارتباط با صميمي‌ترين دوستم را قطع کنم. البته اخيرا به سختي به تفاهم رسيده‌ايم سالي 2 تا 3 بار بدون حضور همسرم دوستم را ببينم. اين را هم بگويم که اوايل آشنايي‌مان اصلا اين رفتارها را نداشت و بعد از عقد مشكلاتمان شروع شد. انگار امر به او مشتبه شده که مالک من است. چندماه بعد از ازدواج پيش مشاور رفتم که گفت همسرم هم بايد حتما بيايد، اما به هيچ طريقي نتوانستم راضي‌اش کنم. مي‌گويد مشکلي ندارم و تو مشکل داري. به او گفتم حداقل براي کمک به من بيا! اما قبول نکرد...

ديدگاه برخي افراد نسبت به ازدواج در دو حالت خلاصه مي‌شود؛ اينكه طرف مقابل را تحمل كنند يعني «فرهنگ تحمل» پيشه كنند كه اصلا تفكر درستي نيست يا اينكه درصدد تغيير طرف مقابل هستند. بارها شنيده‌ايم كه مرد مي‌گويد رفتار زنم اين‌گونه است اما مادرم مي‌گويد بعد از ازدواج مي‌تواني او را در مشت خود بگيري و رفتار و ديدگاهش را درست ‌كني يا برعكس، خانمي مي‌گويد اطرافيان و خانواده به من مي‌گويند نگاه نكن كه الان داد و بيداد مي‌كند بعد از ازدواج درست مي‌شود، زن خوب كسي است كه همسرش را اصلاح كند! درحالي كه زن و مرد نبايد براي تغيير يکديگر تلاش کنند و زوج‌ بايد يکديگر را همان گونه که هستند، بپذيرند. چيزي به نام تغيير پس از ازدواج وجود ندارد. گفته‌ايد قبل از عقد همسرتان اين‌گونه نبوده. آيا قبل از ازدواج شناخت كافي نسبت به هم داشته‌ايد و با او درباره برخي مسائل صحبت كرده‌ايد؟ گاهي برخي افراد قبل از ازدواج درخصوص مواردي با همسرشان به توافق مي‌رسند و قول‌هايي هم مي‌دهند اما پس از ازدواج بعد از اينكه شناخت بيشتري از هم پيدا مي‌كنند، به اين نتيجه مي‌رسند كه نمي‌توانند به قولشان پايبند بمانند. توجه داشته باشيد كه در اين صورت همسرتان به شما دروغي نگفته بلكه حالا مي‌بيند نمي‌تواند به قولش پايبند باشد. بايد حواستان را جمع مي‌كرديد كه ببينيد قول‌هايي كه مي‌دهد، عملي هستند يا نه. به همين دليل تاكيد مي‌شود قبل از ازدواج دو طرف به شناخت بيشتري از هم برسند، تمام توافق‌ها بينشان انجام گيرد و يكديگر را با همان خصوصياتي كه دارند، بپذيرند نه اينكه تحمل كنند. اگر بپذيريد همسرتان روابط اجتماعي شما را محدود و به قطع رابطه با دوستان مجبور ‌كند، درحقيقت او را به‌عنوان مالك خود پذيرفته‌ايد و اين حس را هم در همسرتان القا خواهيد كرد. پس نمي‌توانيد بعد از مدتي پشيمان شويد و اعتراض كنيد چون قطعا همسرتان خواهد گفت كه چرا در اين چند سال چيزي نمي‌گفتي و حالا مخالفت مي‌كني! درست است كه زندگي مشترك بر پايه قول‌وقرارهايي كه زن و مرد به هم مي‌دهند، بنا و شروع مي‌شود ولي اگر يكي از طرفين به حرف‌هايش عمل نكرد، طرف ديگر نبايد بگويد: «خب اين‌بار كوتاه مي‌آيم يا آن را ناديده مي‌گيرم و...» چون به‌تدريج با ادامه اين رفتار، فرد ذات اصلي خود را نشان مي‌دهد. اگر بر اين باور هستيد كه اجازه داريد دوستانتان را ببينيد و همسرتان نيز با دوستان خود در ارتباط است، بايد روي خواسته‌تان پافشاري كنيد البته نه با دعوا و جروبحث ولي اگر به قيمت حفظ زندگي‌تان اين خصوصيت رفتاري همسرتان را مي‌پذيريد، اجازه نداريد چند سال ديگر بگوييد زندگي‌ام را تباه كردم. اين مشكلي است كه همين الان بايد يكبار براي هميشه حل شود. اگر مي‌توانيد اين مساله را بپذيريد كه هيچ، در غيراين صورت همين الان بهتر است تكليف خود را مشخص كنيد و واقع‌بينانه به اين مشكل بنگريد. اگر قضايا به همين شدتي است كه مي‌گوييد و نمي‌توانيد اين رفتار را تحمل كنيد، همسرتان را راضي كنيد كه هر دو به مشاور مراجعه كنيد. اين مساله، بسيار جدي است و متاسفانه قبول هم دارم كه بيشتر آقايان خود را بدون مشكل مي‌دانند و ادعا مي‌كنند مشكلي ندارند. اگر باز هم همسرتان قبول نكند كه با شما به مشاوره بيايد، خودتان تصميم نهايي را بگيريد كه مي‌توانيد به زندگي مشتركتان به اين صورت كه هست، ادامه دهيد يا اينكه به تغييراتي نياز است.​

A2-Mr.NOBody از این پست تشکر کرده است.
  2. اوه کی حوصله داره این همه رو بخونه :biggrin:

3. ممممنوم مفید بود