1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

اخبار دنیای کتاب

شروع موضوع توسط MahD!ye ‏Feb 16, 2014 در انجمن سایر

 1. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  مژده دقیقی از ترجمه آخرین کتاب آلیس مونرو خبر داد

  مژده دقیقی از ترجمه آخرین کتاب آلیس مونرو - برنده جایزه نوبل ادبیات در سال 2013 - خبر داد.


  این مترجم که پیش‌تر مجموعه داستان «فرار» مونرو را ترجمه کرده است، با اشاره به ترجمه کتاب «زندگی شیرین» این نویسنده، به خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: این مجموعه داستان آخرین کتاب آلیس مونروست که در سال 2012 منتشر شده است و شامل 14 داستان می‌شود.


  او درباره داستان‌های این کتاب اظهار کرد: داستان‌های این مجموعه هم مانند داستان‌های پیشین مونروست و چند داستان این مجموعه را جدا کرده است. این داستان‌ها بیش‌تر حالت زندگی‌نامه دارند و درباره زندگی و خانواده او هستند. شاید این آخرین مجموعه داستان مونرو بماند، چون او گفته دیگر نمی‌خواهد بنویسد، اگرچه جایزه نوبل او را به نوشتن ترغیب کرده است.

  دقیقی درباره اعطای جایزه نوبل به آلیس مونرو گفت: امیدوارم این جایزه به داستان کوتاه کمک کند، وضعیت داستان کوتاه در ایران خوب است، اما در کشورهای انگلیسی‌زبان، خیلی داستان کوتاه دیده نمی‌شود.

  مجموعه داستان «زندگی شیرین» قرار است در نشر ماهی منتشر شود.
   
 2. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  ترجمه «من قاتل پسرتان هستم» احمد دهقان

  جموعه داستان «من قاتل پسرتان هستم» نوشته احمد دهقان به انگلیسی ترجمه می‌شود.
  به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته ناشر، این کتاب قرار است از سوی مؤسسه انتشاراتی شمع و مه توسط یکی از مترجمان به زبان انگلیسی برگردانده و در نمایشگاه سه‌روزه لندن عرضه شود.

  «من قاتل پسرتان هستم» کتابی است در حوزه ادبیات پایداری که 10 داستان کوتاه را شامل می‌شود. این اثر مجموعه‌ای است که به تأثیرات جنگ می‌پردازد و در عین تلخی بخشی از واقعیت‌ها را بیان می‌کند. مازیار میری فیلم «پاداش سکوت» را با نگاه به یکی از داستان‌های این مجموعه ساخته است.

  نشر شمع و مه بنا دارد در نمایشگاه کتاب لندن (25 تا 27 فروردین) بخشی از آثار برتر ادبی در حوزه ادبیات پایداری را در معرض دید عموم قرار دهد.
   
 3. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  100 عامل عقب‌ماندگی ایران در یک کتاب

  عزیزالله علیزاده از تدوین کتابی خبر داد که در آن 100 عامل عقب‌ماندگی ایران از جمله پادشاهی شاه عباس اول یک‌ساله بر ایران و ازدواج‌های سیاسی به تفصیل و با آمار و ارقام و مصداق مورد بررسی قرار گرفته است.

  این نویسنده و پژوهشگر درباره تازه‌ترین کتاب پژوهشی خود که آن را با موضوع «علل عقب‌ماندگی ایران» در حال پژوهش و تدوین دارد، به خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: منابع این کتاب از حدود 50 منبع ایرانی و خارجی گرفته شده است. در هر یک از این منابع به زوایای مختلفی از علل عقب‌ماندگی ایران پرداخته شده است، اما ما در این کتاب نظریات نویسندگان این کتاب‌ها را استخراج کرده و سپس به سراغ مصداق‌های آن‌ها رفته‌ایم.

  او با برشمردن برخی از عوامل عقب‌ماندگی ایران در طول تاریخ که در این کتاب به تفصیل به آن‌ها پرداخت شده است، گفت: کتاب در چهار بخش سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و دینی، علل عقب‌ماندگی ایرانیان را مورد بررسی قرار داده است. در بخش سیاسی علاوه بر تعداد جنگ‌ها، عامل دیگر، تعداد زیاد پادشاهان بوده است. تعداد آن‌ها 417 پادشاه در 58 سلسله تا زمان جمهوری اسلامی ایران بوده است، که از این تعداد 188 پادشاه کشته یا عزل شده‌اند و این یعنی چیزی کم‌تر از 50 درصد پادشاهان ایران کشته و از حکومت‌ها عزل شده‌اند. این نشان می‌دهد که در ایران ثبات سیاسی وجود نداشته است.

  او همچنین گفت: موضوع صدراعظم‌کُشی از دیگر موارد این عقب‌ماندگی است. جنگ قدرت در دربار و بین برادرها و عموها هم از دیگر عوامل است.


  علیزاده یکی دیگر از عوامل سیاسی عقب‌ماندگی ایران را کم‌سن‌وسال بودن برخی از پادشاهان ایران عنوان کرد و گفت: تنها در سلسله صفویان سن هفت پادشاه زیر 18 سال بوده است. مثلا شاه‌ عباس سوم یک‌ساله بود که به پادشاهی رسید و شاه عباس بزرگ 18 ساله. این مسائل باعث می‌شد که دست برخی در امور حکومت باز گذاشته می‌شد و آن‌ها هر کاری دل‌شان می‌خواست، انجام می‌دادند، مثلا محمدرضا شاه پهلوی زمانی که به پادشاهی رسید، 22 ساله بود، اما سال 32 عملا حکومت را به دست گرفت. در فاصله بین این سال‌ها که برخی از آن به آزادی تعبیر می‌کنند، هرج و مرج زیادی در کشور رواج پیدا کرده بود.

  این نویسنده ادامه داد: دخالت درباریان که گاه به عزل و نصب حاکمان می‌انجامید، از دیگر عوامل عقب‌ماندگی ایرانیان در طول تاریخ است.

  او سپس به کتاب «ما چگونه ما شدیم» نوشته صادق زیباکلام که در آن علت عقب‌ماندگی ایران آب‌وهوای خشک و کم‌آبی و به طور کلی منطقه جغرافیایی به عنوان علت اصلی عقب‌ماندگی ذکر شده است، اشاره کرد و گفت: در مقدمه این کتاب به نقد کتاب زیباکلام پرداخته‌ام و در آن‌جا مثال‌هایی از کشورهایی که آب‌وهوای خشک مثل آب‌وهوای کشور ما دارند، آورده‌ام که با این وجود شرایط بسیار بهتری از ما داشته‌اند.

  او در ادامه خوش‌گذرانی پادشاهان را از دیگر عوامل عقب‌ماندگی ایران برشمرد و گفت: کثرت همسران پادشاهان یکی دیگر از این علت‌ها بوده است. به طور مثال احمد پناهی سمنانی در کتابش با عنوان «فتحعلی‌شاه» نوشته است، این پادشاه 158 زن رسمی، 400 زن غیررسمی و حدود 800 فرزند و نوه داشته و حتا روزی عاشق یکی از دخترانش شده، چون او را نمی‌شناخته است. این موضوع قبل از اسلام هم بوده و در کتاب‌های تاریخ ذکر شده که خسروپرویز در کنار 3000 زن زندگی می‌کرده است. عامل دیگر عقب‌ماندگی ایرانیان، ازدواج‌های سیاسی پادشاهان با خارجی‌ها بوده است. در این زمینه طبق بررسی‌ها مشخص شده پس از این ازدواج‌های سیاسی، دخالت‌های خارجی در امور حکومت زیاد شده است.


  علیزاده با نام بردن از برخی از این ازدواج‌های سیاسی و سرنوشت آن‌ها اظهار کرد: در حال حاضر نیز اطلاعات رسمی و غیررسمی نشان می‌دهد فرزندان 3000 نفر از مسؤولان فعلی ایران در کشورهای اروپایی هستند که این خود می‌تواند در آینده پیامد‌های سیاسی زیادی داشته باشد، چون زمانی که آن‌ها در آن‌جا زندگی می‌کنند، در آینده به نوعی مدافع فرهنگ آن‌جا خواهند شد.

  او سپس به ازدواج‌های سیاسی اشاره کرد و در این‌باره توضیح داد: در طول تاریخ 67 پادشاه یا ولی‌عهد ایران ازدواج سیاسی داشته‌اند. همچنین نهضت‌ها و جنبش‌های مردمی از دیگر عواملی است که باعث عقب‌ماندگی ایران شده است. به طور مثال در زمان رضاخان در چهار گوشه ایران کشمکش بود که تنها یکی از آن‌ها میرزاکوچک‌خان بود که او را دوست داریم، اما اگر کمی از حس بومی‌گری خود کاهش دهیم، خواهیم پذیرفت که کاش هر کس یک گوشه از مملکت را به سمتی نمی‌کشید.


  او در ادامه به تشریح برخی از عوامل فرهنگی عقب‌ماندگی ایرانیان در طول تاریخ پرداخت و گفت: یکی از عوامل فرهنگی عقب‌ماندگی ایران این بوده که همیشه مراکز علمی به دولت وابسته بودند، بنابراین ما هیچ‌گاه مراکز علمی مستقلی نداشته‌ایم و هرگاه شخصی مثلا مثل خواجه ‌نظام‌الملک و امیرکبیر، نظامیه‌ها یا دارالفنون‌ها را تأسیس می‌کردند، با عزل یا برکناری‌شان این مراکز هم به نوعی تعطیل می‌شدند و یا از هدف اصلی‌شان دور می‌شدند. الآن هم دانشگاه‌ها و مدارس ما همین‌گونه است و چون وابسته به دولت هستند، بنابراین با تغییر دولت‌ها سیاست‌های‌شان تغییر می‌کند که نشان می‌دهد ثبات مدیریتی در مراکز علمی وجود ندارد.

  این پژوهشگر با بیان این‌که در این کتاب قصدمان این بوده که با اعداد و ارقام نشان دهیم آسیب‌هایی که باعث عقب‌ماندگی ایران شده است، چیست، ادامه داد: موضوع سانسور نیز از دیگر مواردی بوده که از علل مهم عقب‌ماندگی ایران بوده است.

  او در این‌باره افزود: با این‌که معتقدم هر حکومتی لازم است کارهای نویسندگان را بررسی کند و در دنیا هم همین‌گونه است، با این حال سانسورهای سلیقه‌یی باعث شده همیشه حرف‌های اصلی گفته نشود. همین الآن هم این وضع وجود دارد و گاه کتاب‌هایی سانسور می‌شود، اما می‌بینیم پس از تغییر دولت دوباره مجوز می‌گیرد و یا برعکس.

  او سپس به موضوع فرار مغزها اشاره کرد و گفت: در طول تاریخ بسیاری از استادان مهم ایران به دلیل شرایط خاص از کشور خارج شدند. مثلا این‌که مولوی به قونیه رفت و یا این‌که بعد از حمله مغولان بسیاری از علما به عراق و ترکیه رفتند و مثلا غزالی به سوریه رفت، از موارد فرار مغزها بوده است. الآن هم وضعیت همین‌گونه است، چون وقتی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم بسیاری از استادان بزرگ مراکز علمی جهان ایرانی هستند، ولی در خارج از کشور مشغول تدریس هستند، این در حالی است که ما در کشورمان به شدت به آن‌ها نیازمندیم.

  این پژوهشگر موضوع نخبه‌کُشی را از دیگر عوامل عقب‌ماندگی ایرانیان ذکر کرد و در ادامه به برخی موارد مواجهه با مذهب در طول تاریخ اشاره کرد.

  به گفته‌ی علیزاده، پژوهش و تدوین این کتاب هنوز به پایان نرسیده، اما تلاش خواهد شد تا زمان نمایشگاه کتاب به چاپ برسد.
   
 4. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  «شرلوک هلمز به نظریه‌ اجتماعی وارد می‌شود»

  ترجمه رمان «دورکیم مرده است» با عنوان فرعی «شرلوک هلمز به نظریه اجتماعی وارد می‌شود» منتشر شد.

  به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) کتاب «دورکیم مرده است» نوشته‌ی آرتور آسابرگر با ترجمه‌ شهناز مسمی‌پرست و شهرزاد قانونی در نشر آگاه منتشر شده است.


  در معرفی این کتاب آمده است: «دورکیم مرده است» با عنوان فرعی «شرلوک هلمز به نظریه اجتماعی وارد می‌شود» یک رمان پلیسی است. نقش اصلی را در این رمان کارآگاه بزرگ شرلوک هلمز و همکار مورد اعتماد او دکتر جان واتسن به عهده دارند، اما این رمان مانند بسیاری از داستان‌های پلیسی نیست، بلکه داستانی درباره‌ اندیشه‌هاست و اندیشه‌هایی که در این داستان با آن‌ها مواجه می‌شویم، متعلق به برخی از مهم‌ترین جامعه‌شناسان و اندیشمندان اجتماعی قرن نوزدهم و بیستم مانند دوبوآ، امیل دورکیم، فروید، زیمل، ماکس وبر، لنین و بئاتریس وب است.

  شرلوک هلمز نام یک کارآگاه خصوصی و شخصیتی داستانی است؛ شخصیت داستانی شرلوک هلمز نخستین‌بار در سال ۱۸۸۷ میلادی توسط نویسنده و پزشک اسکاتلندی سر آرتور کانن دویل ساخته و پرداخته و در کتاب‌ها مطرح شد.
   
 5. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  دومین مجموعه‌ شعر قربان بهاری منتشر می‌شود

  قربان بهاری از انتشار دومین مجموعه‌ شعرش خبر داد.

  به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به گفته‌ شاعر، این مجموعه که برگزیده ششمین جشنواره شعر فجر نیز بوده است، با نام «اتفاق روی پل» در دو بخش «صندلی‌های کنار پنجره» شامل 34 شعر و «شعرهای کوتاه بهاری» شامل 62 شعر کوتاه آماده عرضه به مخاطبان شعر امروز شده است.

  «اتفاق روی پل» از سوی انتشارات هنر رسانه اردیبهشت در 100 صفحه و شمارگان 1500 جلد منتشر خواهد شد.

  پیش‌تر مجموعه‌ شعر «توصیف ساده لبخند و سکوت» و «بادبانهای برافراشته – آنتولوژی الکترونیکی شعر معاصر -» از قربان بهاری منتشر شده است.
   
 6. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  دوشنبه, 27 آبان 1392
  اهدای کتابخانه عباس حری به حسینیه ارشاد
  کتابخانه شخصی زنده‌یاد عباس حری محقق و فعال عرصه علوم کتابداری به کتابخانه عمومی حسینیه ارشاد اهدا شد.


  در حال حاضر نیز تمامی منابع در بخش خدمات فنی کتابخانه در حال سازماندهی و وارد شدن به سیستم نرم افزاری کتابخانه است.
  منابع موجود در این مجموعه، 360 جلد نشریه و 268 جلد کتاب است، که اغلب در حوزه کتابدرای و اطلاع رسانی است.

  عباس حرّی، پژوهشگر حوزه علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی و استاد دانشگاه تهران پانزدهم اسفند سال 1315 در مشهد چشم به جهان گشود و روز هفتم اردیبهشت امسال، در سن 77 سالگی دار فانی را وداع گفت
   
 7. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  دوشنبه, 27 آبان 1392 ساعت 12:00
  زندگی و اندیشه میرزا یوسف خان مستشارالدوله
  [​IMG]


  میرزا یوسف خان مستشارالدوله از اندیشمندان ایران قرن سیزدهم هجری است که به مدت سیزده سال در شهرهای مختلف روسیه به عنوان مأمور وزارت امورخارجه خدمت کرد و سپس به فرانسه رفت.  وی بعد از بازگشت به ایران مدتی را در خدمت وزارت عدلیه سپری نمود تا اینکه مجدد به وزارت امورخارجه بازگشت. در شهرهای تبریز و مشهد در مصدر کارهای مهم دولتی قرار گرفت و مدتی هم به بمبئی ماموریت یافت.
  بارها به خاطر اقدامات و اندیشه‌هایش مورد آزاد و اذیت قرار گرفت و سال‌ها تبعید و زندان را تحمل کرد اما هیچ‌وقت از ابراز علاقه نسبت به سرنوشت وطن خودداری نکرد.
  تبیین جایگاه مستشارالدوله در میان اندیشمندان عصر خود، نگاه او به شریعت و مبانی نظری حکومت، تفسیرهای او از مبانی تمدن غرب و حکومت غربی و مناسبات آن با اصول دین اسلام، الزامات ترقی وطن و نحوه اجرای آن الزامات در جامعه قاجاری، تأثیر و تأثرش نسبت به اندیشمندان آن زمان همه از مسائلی است که می‌تواند تصویر درستی از زندگی این اندیشمند و جایگاه او در میان اندیشمندان ایران قرن نوزدهم، ارائه نماید و یاری رسان درکی روشن از افق فکریِ جامعه ایران قاجاری شود.
  «در جستجوی قانون» در فصل‌های زیر نگاشته شده است:
  در قلمرو تزار
  ولایت آزادی
  تلاش برای قانون‌گذاری
  بازگشت به وزارت امورخارجه
  تبعید به مشهد
  اندیشه اصلاح خط و تربیت ملت
  مأموریت بمبئی
  واپسین تلاش‌ها
  یاران و همراهان
  نتیجه
  ضمائم
  کتاب‌نامه
  در جستجوی قانون: زندگی و اندیشه میرزا یوسف خان مستشارالدوله، نگاشته غلامعلی پاشازاده در 226 صفحه است که توسط نشر علم منتشر شده است.

  این کتاب با شماره ثبت 499029 در کتابخانه شماره یک مجلس شورای اسلامی موجود است.
   
 8. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  دوشنبه, 27 آبان 1392 ساعت 11:26
  فردا سیزدهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی برگزار می‌شود
  [​IMG]


  سیزدهمین آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی فردا سه شنبه 28 آبان ماه 92 در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار می شود.  در این آیین از برگزیدگان در رشته های مختلف اعم از مجلات تخصصی در حوزه نسخ خطی، مقالات نقد و معرفی متون و نسخه‌شناسی، نسخ خطی تصحیح شده، پایان‌نامه‌های دانشجویی در زمینه تصحیح متون و نسخه شناسی و تولیدات رادیویی و تلویزیونی تقدیر خواهد شد.
  هم چنین از مرحوم آیت الله فقید سید عبدالعزیز طباطبایی یزدی و دکتر محمد دبیر سیاقی نیز تجلیل می شود.

  گفتنی است این همایش ساعت 9 صبح الی 12 ظهر در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار می شود.
   
 9. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  دوشنبه, 27 آبان 1392 ساعت 10:30
  نقد کارنامه تاریخ‌نگاری دکتر شیرین بیانی
  [​IMG]


  گروه روش‌شناسی و تاریخ‌نگاری در ادامه سلسله نشست‌های «نقد تاریخ‌نگاری ایرانی» این بار به نقد تاریخ‌نگاری دکتر شیرین بیانی خواهد پرداخت.  دکتر شیرین بیانی، همسر محمدعلی اسلامی ندوشن، متولد سال 1317 و از استادان مقدم دانشگاه تهران است. وی رشته ادبی را در دبیرستان‌های ژاندارک و انوشیروان دادگر تحصیل کرد و کارشناسی خود را در تاریخ از دانشگاه تهران گرفت و دوره دکترایش را در دانشگاه سوربن (۱۳۴۱) فرانسه گذرانید. او در ایران در رشته‌های تاریخ سیاسی، فرهنگی و اجتماعی پیش از اسلام و تاریخ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مغول - ایلخانی با عنوان استادی در دانشگاه تهران تدریس می‌کند.
  دکتر بیانی علاوه بر تدریس، به سفرهایی در قاره‌های آسیا،‌ اروپا و آمریکا رفته و ماحصل این سفرها با تألیف کتاب‌های تاریخ‌شناسی گردآوری شده است.
  این استاد گرانمایه متخصص تاریخ مغول است، و مهم‌ترین اثرش، کتاب سه‌جلدی «دین و دولت در ایران عهد مغول» برنده جایزه کتاب سال در سال 1370 شده است. بیانی معتقد است پیوستگی دین و دولت در دوران‌های گوناگون تاریخ ایران به چشم می خورد. این پیوستگی که ریشه در قبل از اسلام دارد، با ورود اسلام و به ویژه در دورۀ صفوی به اوج خود رسیده، در نتیجه دین آمیخته شده با فرهنگ ملی، مجموع معتقدات ایران را در برمی گرفت. از این رو، مغولان در هجوم به ایران و فتح آن با معتقدات مردم روبه رو بوده‌اند که می‌بایست یا آن را ریشه‌کن کنند یا با آن کنار آیند و این نبردی بود که تا زمان اسلام آوردن حکومت مغولی مستقر در ایران، همچنان ادامه داشت.
  از دیگر آثار این استاد می‌توان به تألیف کتاب‌های دین ودولت در عهد ساسانی؛ ایران از ورود آریایی‌ها تا سقوط هخامنشیان؛ مغولان و حکومت ایلخانی در ایران؛ تاریخ آل جلایر؛ زن در ایران عصر مغول؛ هشت مقاله در زمینه تاریخ؛ ایران در برخورد با مغول؛ شامگاه اشکانیان و بامداد ساسانیان؛ تیسفون و بغداد در گذر زمان و دمساز دوصد کیش: دربارة مولانا جلال‌الدین و همچنین ترجمه نظام اجتماعی مغولان ـ فئودالیسم خانه بدوشی؛ تاریخ عیلام؛ تاریخ سِّری مغولان و چنگیزخان اشاره کرد.
  نقد تاریخ‌نگاری دکتر شیرین بیانی، روز چهارشنبه 29 آبان ماه از ساعت 16:30 تا 19 با حضور دکتر شیرین بیانی، دکتر اسماعیل حسن‌زاده، دکتر نعمت‌الله فاضلی و استاد جمشید کیان‌فر در محل پژوهشکده تاریخ اسلام برگزار خواهد شد.
   
 10. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  احمدرضا احمدی‌ به جمع رمان‌نویس‌ها پیوست

  احمدرضا احمدی با انتشار رمان «آپارتمان، دریا»، به جمع رمان‌نویس‌ها پیوست.


  به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، احمدرضا احمدیِ شاعر در حوزه‌ی شعر و داستان کودک و نوجوان قلم زده بود، همچنین نمایش‌نامه‌هایی نوشته بود، اما به خلق رمان برای بزرگسالان نپرداخته بود، که با تازه‌ترین اثرش، این اتفاق نیز رخ‌ داد.


  او در پاسخ به این‌که داستان رمان‌تان چیست، گفت: بروید بخوانید. من کتاب را نوشته‌ام و کارم تمام شده و دیگر کار شما مخاطب‌هاست.

  رمان «آپارتمان، دریا» در نشر کتاب نیکا منتشر شده است.

  احمدرضا احمدی متولد سال 1319 در کرمان است. «روزی برای تو خواهم گفت»، «چای در غروب جمعه روی میز سرد می‌شود»، «ساعت 10 صبح بود»، «عزیز من»، «یک منظومه‌ی دیریاب در برف و باران یافت شد»، «عاشقی بود که صبحگاه دیر به مسافرخانه آمده بود»، «از نگاه تو زیر آسمان لاجوردی»، «ویرانه‌های دل را به باد می‌سپارم»، «لکه‌ای از عمر بر دیوار بود»، «قافیه در باد گم می‌شود»، «هزار پله به دریا مانده ‌است»، «نثرهای یومیه»، «ما روی زمین هستیم»، «من فقط سفیدی اسب را گریستم»، «وقت خوب مصائب»، «روزنامه‌ی شیشه‌ای»، «طرح»، «روی دریا فقط یک قایق کاغذی مانده است» و «دفتر‌های واپسین» از جمله مجموعه‌ها‌ی شعر این شاعرند.