1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

اخبار دنیای کتاب

شروع موضوع توسط MahD!ye ‏Feb 16, 2014 در انجمن سایر

 1. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  نگاهی به مجالس جهانگیری در شماره جدید «نقد و بررسی کتاب»
  [​IMG]


  شماره چهلم فصلنامۀ اطلاع رسانی، تحلیلی نقد و بررسی کتاب ویژۀ پاییز 92 منتشر شد. در این شماره نقدی بر کتاب مجالس جهانگیری به چاپ رسیده است.


  از کمدی تا رمان انتقادی – اجتماعی نوشتۀ دکتر یحیی آذرنوش، مضمون ها از هاشم جاوید، تحلیل روان شناختی نویسندگان بزرگ نگاشتۀ دکتر اکبر پویانفر و تاریچه گل نبشته های باروی تخت جمشید به قلم سیما فولادپور عناوین مقالات نقد و بررسی کتاب است.
  در بخش کندوکاو هم خلیل ملکی از نگاه همایون کاتوزیان و ماجرای تعطیل شدن مجلۀ «علم و زندگی» به قلم منوچهر رسا منتشر شده است.
  آیینۀ عبرت این شماره از مجلۀ نقد و بررسی کتاب به حکایت سلطان محمود غزنوی و پسرش مسعود نگاشتۀ دکتر سیروس پرهام اختصاص دارد.
  تاریخ قدرت در دنیای معاصر، بزرگداشت حماسی مردمان معمولی، نازی ها در پاریس، تاریخ قدرت جدید، سکه ای پرتوان و آمریکا جهان سومی می شود عناوین مطالبی است که در بخش کتابهای خارجی شمارۀ 40 فصلنامۀ نقد و بررسی کتاب به چشم می خورد.
  در بخش کتابهای داخلی نیز مطالبی مانند هایکو، خسروانی، عاشقانه نقدی نوشتۀ عبدالعلی دستغیب، «چنین کنند بزرگان» دیگر! از جمشید ارجمند، و اما دنبالۀ طنز، ایرانیان ایرانیان از ناصر تکمیل همایون، داستانی از زمینه های سنتی و اجتماعی ایران از رضا اغنمی، جهانگیر امپراطور گورکانی و فرهنگ ایران از مسعود رفیع و بالاخره یک انسان پیدا کردم پیش روی خوانندگان قرار گرفته است.
  کتاب مجالس جهانگیری که در این شماره از این فصلنامه مورد بررسی قرار گرفته است نوشتۀ عبدالستار بن قاسم لاهوری است که با تصحیح، مقدمه و تعلیقات دکتر عارف نوشاهی و معین نظامی در سال 1385 از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب منتشر شده است.
  مسعود رفیع در بخشی از معرفی خود بر این کتاب که با عنوان «جهانگیر امپراطور گورکانی و فرهنگ ایران» به چاپ رسیده است، می نویسد: «کتاب مجالس جهانگیری که شامل گزارش یکصد و بیست و دو نشست شبانه امپراطوری گورکانی هند است، سند تاریخی مهم و جدیدی است که پرده از بسیاری شایعات و کژفهمی دربارۀ احوال شخصی جهانگیر بر می دارد. دربارۀ شخصیت و سیرت و اندیشۀ امپراطوری است که هم از لحاظ پادشاه بیگم [ملکه] ایرانی خود نور جهان که در حکومت با وی شریک بود و هم به خاطر شیفتگی اش به فرهنگ ایران زمین باید بینش از اینها مورد توجه ایرانیان قرار گرفت.

  مؤلف کتاب، عبدالستار بن قاسم لاهوری، از نزدیکان دربار جهانگیر است. با اینکه شرح او از این مجالس خالی از مداهنه و تملقات رایج آن زمان نیست، در عین حال، او فرد فرهیخته ای است و سخن به ایجاز می گوید و فارسی نویسی او روان و عاری از تصنعات و مغلق گویی است. متن خطی این کتاب اخیراً به طور تصادفی در کتابخانۀ شخصی مرحوم خلیل الرحمان داودی در لاهور پاکستان کشف شد و با تصحیح و تعلیقات عالمانۀ عارف نوشاهی و معین نظامی در ایران به زیور طبع آراسته گردید. دربارۀ جهانگیر در کتب مختلفی چون توزک جهانگیری (خاطرات)، جهانگیرنامه، اقبال نامه جهانگیری و مآثر جهانگیری که بیشتر حاوی جریانات سیاسی دوران سلطنت اوست، اطلاعات عمده در دسترس است. اما کتاب حاضر در برگیرندۀ احوال شخصی و بیان خلوت اوست که شخصیت متضاد او را که سال هاست مورد بحث شرق شناسان و محققان است روشن می کند.»

  فصلنامۀ نقد و بررسی کتاب به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی هرمز همایون پور منتشر می شود.
   
 2. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  دوشنبه, 20 آبان 1392
  نگاهی نو به فلسفه و فرهنگ
  [​IMG]


  این میزگردها در مدت نزدیک به 15 سال سردبیری دکتر رضا داوری اردکانی در مجله نامه فرهنگ، زیر نظر ایشان اداره شده است.  مجموعه گفتگوها و مباحث میزگردها اخیراً به همت انتشارات سخن در 3 مجلد منتشر و به خوانندگان عرضه شده است.
  دکتر داوری اردکانی در مقدمه کتاب آورده است: «وقتی در اوایل دهه هفتاد سردبیری مجله نامه فرهنگ به من پیشنهاد شد و پس از مدتی تردید و تأمل آن را با اندکی اکراه پذیرفتم، هشت شماره از مجله منتشر شده بود. رسم خوب مجله این بود که پرسشهایی درباره یک مسئله و موضوع خاص برای مطلعان می فرستادند و پاسخ آنها را می گرفتند و چاپ می کردند. من این رویه را با اندکی تغییر ادامه دادم. یعنی به جای اینکه پرسشها را برای اهل نظر بفرستم، از آنها دعوت می کردم که تشریف بیاورند و درباره مسئله ای که عمده صفحات مجله به آن اختصاص می یافت، بحث کنند. برای انتخاب مطلب اصلی هر شماره هم با مطلعان و صاحبان تجربه مشورت می کردم. غرض این بود که حتی المقدور مهمترین مسائل مهم جهانی و ملی در نسبتشان با فرهنگ فارغ از ملاحظات غیر علمی و غیر فلسفی مورد بحث قرار گیرد. در طی مدتی قریب به 13 سال درباره حدود 50 موضوع با حضور دانشمندان و محققان گفتگو شد.»
  شاید بتوان این مجموعه را یک دائرة المعارف کوچک فرهنگ زمان دانست. مزیت این دائرةالمعارف این است که در آن آرای گوناگون و احیاناً مخالف در هر باب بیان شده و غالباً به تعدیل نظرها و تفاهم انجامیده است.
  جلد اول این مجموعه با نام «نگاهی نو به فلسفه و فرهنگ» علاوه بر مقدمه، شامل مشروح مباحث مطرح شده در 17 جلسه میزگرد است که عناوین میزگردها و اسامی شرکت کنندگان بدین شرح است:[​IMG]

  بحران هویت، باطن بحرانهای معاصر؛ شماره 9، بهار 1372؛ (شهید سید مرتضی آوینی، مسعود ترقی جاه، محمدعلی شعاعی، دکتر سید جواد طباطبایی، دکتر علی محمد کاردان، دکتر کریم مجتهدی و دکتر رضا داوری اردکانی)
  عدالت و آزادی؛ شماره 10 و 11، تابستان و پاییز 1372؛ (دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، دکتر حسین بشیریه، دکتر محمد مجتهد شبستری، دکتر محمدرضا جوزی و دکتر رضا داوری اردکانی)
  علم و دین؛ شماره 13، بهار 1373؛ (دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر نصرالله پورجوادی، دکتر محمود سریع القلم، دکتر مهدی گلشنی و دکتر رضا داوری اردکانی)
  فرهنگ اسلامی و فرهنگ ملی؛ شماره 25، بهار 1376؛ (دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، آیت الله سید محمد خامنه ای، دکتر محمود سریع القلم، دکتر مهدی محقق، دکتر فتح اله مضطرزاده و دکتر رضا داوری اردکانی)
  وضع علم در ایران؛ شماره 30، تابستان 1377؛ (دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر فرامرز رفیع پور، شجاعی، دکتر علی شریعتمداری، محمدعلی شعاعی، دکتر فتح اله مضطرزاده، دکتر رضا مکنون، دکتر محمدرضا هاشمی گلپایگانی و دکتر رضا داوری اردکانی)
  فلسفه اسلامی؛ شماره 31، بهار 1378؛ (دکتر شاپور اعتماد، دکتر غلامرضا اعوانی، آیت الله سید محمد خامنه ای، دکتر علی آبادی و دکتر رضا داوری اردکانی)
  درباره مدرنیته، سوابق و مسائل آن؛ شماره 36، تابستان 1379؛ (دکتر سید محمدرضا بهشتی، دکتر محسن خلیجی، دکتر محمدرضا ریخته گران، دکتر مجتبی صدریا و دکتر رضا داوری اردکانی)
  علم و آزادی؛ شماره 37، پاییز 1379؛ (دکتر شاپور اعتماد، دکتر محمد توکل و دکتر رضا داوری اردکانی)
  نقد ادبی؛ شماره 38، زمستان 1379؛ (دکتر بهرام مقدادی و دکتر رضا داوری اردکانی)
  زبان و ادبیات؛ شماره 39، بهار 1380؛ (دکتر احمد تمیم داری، دکتر حسینعلی قبادی، دکتر نعمت الله ایران زاده و دکتر رضا داوری اردکانی)
  شرق شناسی؛ شماره 41، پاییز 1380 (دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر شهرام پازوکی، دکتر محسن خلیجی، محمدعلی شعاعی، دکتر شعبانی، دکتر کریم مجتهدی و دکتر رضا داوری اردکانی)
  فلسفه معاصر؛ شماره 42، زمستان 1380؛ (دکتر نصرالله پورجوادی، دکتر محمدرضا ریخته گران، دکتر محمد ضیمران، دکتر کریم مجتهدی و دکتر رضا داوری اردکانی)
  سنت و تجدد؛ شماره 49، پاییز 1382؛ (دکتر مسعود پدرام، دکتر پرویز ضیاءشهابی، دکتر علی اکبر فرهنگی و دکتر رضا داوری اردکانی)
  پیوستگی و گسیختگی فرهنگی؛ شماره 52، تابستان 1383؛ (دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، دکتر محمد ایلخانی، دکتر کریم مجتهدی، دکتر سید مصطفی محقق داماد و دکتر رضا داوری اردکانی)
  فلسفه و اخلاق؛ شماره 53، پاییز 1383؛ (دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر محمدرضا ریخته گران، دکتر عباس منوچهری و دکتر رضا داوری اردکانی)
  تجدد و سکولاریسم؛ شماره 54، زمستان 1383؛ (دکتر فرزین بانکی، دکتر احمدعلی حیدری، دکتر حسین کلباسی، دکتر کریم مجتهدی، دکتر علی اصغر مصلح، دکتر عباس منوچهری و دکتر رضا داوری اردکانی)
  هرمنوتیک؛ شماره 58، زمستان 1384؛ (دکتر احمدعلی حیدری، دکتر محمدرضا ریخته گران، دکتر پرویز ضیاءشهابی، دکتر علی اصغر مصلح، حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد واعظی و دکتر رضا داوری اردکانی)
  «نگاهی نو به فلسفه و فرهنگ» زیر نظر دکتر رضا داوری اردکانی، در 816 صفحه از سوی انتشارات سخن در تهران منتشر شده است.
  این کتاب با شماره ثبت 495903 در کتابخانه شماره یک مجلس شورای اسلامی موجود است.
   
 3. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  دوشنبه, 20 آبان 1392
  تراژدی در اساطیر ایران و جهان
  [​IMG]


  تراژدی در اساطیر ایران و جهان تلاشی است برای نشان دادن شمه‌ای از عظمت گذشته‌ی باستانی ایران بزرگ.  در فرهنگ‌ها و ملل مختلف تراژدی‌هایی یافت می‌شوند که اگر چه «بومی» و مربوط به همان منطقه هستند ولی مشابه آن‌ها با روایتی متفاوت در بین ملت‌های دیگر هم یافت می‌شود.
  اساطیر از همسانی و تضاد لبریزند؛ همسانی‌ها به دلیل آمیختگی اساطیر اقوام مختلف با یکدیگر و تأثیرپذیری آن‌ها از هم می‌باشد. یا به دلیل این‌که از خانواده‌ی اساطیر آریایی و هند و اروپایی هستند. تضاد نیز در اسطوره و حماسه شگفت است از آن‌جایی که ایران باستان، سرزمین بسیار گسترده و پهناوری بوده طبیعتاً همسایگی با ملل همجوار و داد و ستد فرهنگی و تجاری اثرهای بسیاری در تمدن و فرهنگ ایران بر جای گذاشته است. لذا بدیهی است که با بررسی تطبیقی اساطیر و اقوام کهن به شباهت یا تضاد برسیم.
  اساطیر ایران نه تنها کمتر از اساطیر یونان و روم و جهان نیستند حتی در اغلب موارد، بر آن‌ها ارجحیت دارند. زیرا همیشه در اساطیر ایران، مسائل اخلاقی و ملی جایگاه خاصی دارند و حرف اول را می‌زنند و در حالی که اگر از این دیدگاه به اساطیر یونان و روم و جهان بنگریم در خیلی از موارد ضد اخلاق محسوب می‌شوند.
  در این کتاب ابتدا تراژدی‌ ایران یا هر کشور دیگری توضیح داده شده و سپس با شخصیت مشابه به صورت تطبیقی بررسی گردیده است.
  در این کتاب تراژدی‌ها به ۹ دسته تقسیم شده‌اند و هر دسته یک فصل از کتاب را تشکیل می‌دهد. این فصل‌ها به ترتیب عبارتند از:
  تراژدی فرزندکشی
  اسطوره گیاهان
  تراژدی‌های کودکان رها شده
  تراژدی درد و رنج فراوان
  تراژدی رویین‌تنی (مرگ سرانجام آدمی)
  تراژدی پدرکشی
  تراژدی برادر کشی
  تراژدی غرور
  تراژدی همسرکشی
  در پایان نیز یادداشت‌ها، منابع و ماخذ کتاب‌ها شامل نشریات و منابع خارجی آمده است.
  «تراژدی در اساطیر ایران و جهان» نوشته دکتر آسیه ذبیح‌نیا عمران و دکتر منوچهر اکبری در 600 صفحه است.
  این کتاب را انتشارات سخن در سال 92 منتشر نموده است که با شماره ثبت 497330 در کتابخانه شماره یک مجلس شورای اسلامی موجود است.
   
 4. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  دوشنبه, 20 آبان 1392
  تلخیص و تحلیلی از خسرو و شیرین نظامی در «یادگار گنبد دوّار»
  [​IMG]


  اثر حاضر پس از تلخیص داستان خسرو و شیرین اثر نظامی خواننده را در جریان تحلیلی از شخصیت های قصه، حاشیه متن و انتقاد بر برخی موارد قرار می دهد.  برای داستان عشق و دلدادگی، تاریخی نمی توان معین کرد. نه مختص جغرافیایی است و نه از آن ملیت ویژه ای و نه ربطی به متمدن و غیر متمدن یا فقیر و غنی دارد. چنانکه در طول تاریخ در همۀ مکان ها و زمان ها و در بین همۀ اقوام و طوایف اتفاق افتاده است. داستان زال و رودابه و بیژن و منیژه که آغازگر نطفه بستن داستان عاشقانۀ ضبط شده در ادب فارسی است، نشان می دهد که ماجرای عاشقانه از چه تاریخی طولانی و قدیمی برخوردار است، زیرا اتفاق در دوران اساطیری می افتد و ما هرگز تاریخ معینی بر آن نمی توانیم تعیین کنیم.
  داستان خسرو و شیرین، قصۀ عشق و دلدادگی است و یکی از معروف ترین آثار نظامی. موضوعی دلپذیر که در طول تاریخ در همۀ مکان ها و زمان ها بارها رخ داده است.
  اثر حاضر پس از تلخیص داستان خسرو و شیرین اثر نظامی خواننده را در جریان تحلیلی از شخصیت های قصه، حاشیه متن و انتقاد بر برخی موارد قرار می دهد.
  انسان در طول تاریخ دو وجه از حیات را همیشه پیش رو داشته است. حیات نخستین جنبه ای عمومی و اجتماعی دارد که در کشاکش زندگی مادی از قبیل تعیین مکان زیست و حراست از محدودۀ آن در جهت تأمین معاش کوشیده است. کوشش در پیدا کردن آب و خاک مناسب و آغاز به پرورش دام و گیاه و نگهبانی از منابع به دست آمده همگی در راه تأمین خورد و خوراک و حفظ وجود بوده است.
  کتاب در پنج فصل زیر نگاشته شده است:
  مقلدان خسرو و شیرین
  خلاصه ای از داستان خسرو و شیرین
  بررسی شخصیت های داستان خسرو و شیرین
  حاشیه پردازی‌های نظامی
  انتقاد بر داستان خسرو شیرین
  در پایان این کتاب نیز افزوده‌ها، فهرست اعلام و فهرست منابع مورد استفاده آمده است.

  یادگار گنبد دوار (تلخیص و تحلیلی از خسرو شیرین نظامی) به کوشش دکتر منصور ثروت در 190 صفحه نگاشته شده است.

  این کتاب از سوی انتشارات علمی منتشر شده است که با شماره ثبت 499458 در کتابخانه شماره یک مجلس شورای اسلامی موجود است.
   
 5. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  دوشنبه, 20 آبان 1392
  واکاوی زبان و نثر صوفیه در انجمن نقد ادبی
  [​IMG]
  دوشنبه, 20 آبان 1392
  واکاوی زبان و نثر صوفیه در انجمن نقد ادبی
  [​IMG]


  انجمن علمی نقد ادبی ایران، نشست تخصصی زبان نثر صوفیه و کارگاه آموزشی نظریه و نقد تطبیقی برگزار می‌کند.


  انجمن علمی نقد ادبی ایران با همکاری مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی،‌ انجمن استادان زبان و ادبیات فارسی و انجمن ایران زبان و ادبیات عربی نشست تخصصی زبان نثر صوفیه را برگزار می‌کند.
  در این نشست تخصصی، زبان نثر صوفیه توسط مریم حسینی، محمد غلامرضایی، مهدی محبتی و علیرضا فولادی بررسی می‌شود.
  این نشست روز سه‌شنبه 28 آبان از ساعت 15:30 تا 17:30 در سالن علامه جعفری دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.
  انجمن علمی نقد ادبی ایران همچنین ششمین دوره تخصصی نقد ادبی خود را با هدف افزایش دانش نقد ادبی و در قالب کارگاه آموزشی نظریه و نقد تطبیقی با حضور علیرضا انوشیروانی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌کند.
  استادان، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند تا 18 دیماه 1392 و از ساعت 8 تا 12 برای شرکت در این کارگاه ثبت‌نام کنند.

  علاقه‌مندان برای شرکت در دوره، فرم ثبت‌نام را از تارنمای انجمن به نشانی

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  دریافت و به رایانامه انجمن ارسال کنند.  انجمن علمی نقد ادبی ایران، نشست تخصصی زبان نثر صوفیه و کارگاه آموزشی نظریه و نقد تطبیقی برگزار می‌کند.


  انجمن علمی نقد ادبی ایران با همکاری مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی،‌ انجمن استادان زبان و ادبیات فارسی و انجمن ایران زبان و ادبیات عربی نشست تخصصی زبان نثر صوفیه را برگزار می‌کند.
  در این نشست تخصصی، زبان نثر صوفیه توسط مریم حسینی، محمد غلامرضایی، مهدی محبتی و علیرضا فولادی بررسی می‌شود.
  این نشست روز سه‌شنبه 28 آبان از ساعت 15:30 تا 17:30 در سالن علامه جعفری دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌شود.
  انجمن علمی نقد ادبی ایران همچنین ششمین دوره تخصصی نقد ادبی خود را با هدف افزایش دانش نقد ادبی و در قالب کارگاه آموزشی نظریه و نقد تطبیقی با حضور علیرضا انوشیروانی در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می‌کند.
  استادان، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری می‌توانند تا 18 دیماه 1392 و از ساعت 8 تا 12 برای شرکت در این کارگاه ثبت‌نام کنند.

  علاقه‌مندان برای شرکت در دوره، فرم ثبت‌نام را از تارنمای انجمن به نشانی

  برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

  دریافت و به رایانامه انجمن ارسال کنند.
   
 6. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  چاپ تازه و ترجمه کتاب‌های فریبا وفی

  فریبا وفی از بازنشر چهار کتاب خود خبر داد.

  این داستان‌نویس به خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: از میان کتاب‌های من، رمان «رویای تبت» به چاپ نهم رسیده و رمان «ماه کامل می‌شود» برای سومین‌بار چاپ شده است. همچنین رمان «رازی در کوچه‌ها» به چاپ پنجم و مجموعه داستان «حتی وقتی می‌خندیم» به چاپ هشتم رسیده است. این چهار کتاب در نشر مرکز منتشر شده‌اند.


  او همچنین با اشاره به ترجمه آثارش گفت: رمان «پرنده من» به انگلیسی، ایتالیایی و کردی ترجمه شده و در نشر روت بوخ آلمان هم این رمان به آلمانی منتشر شده است. رمان «رازی در کوچه‌ها» هم در نشر زولما به فرانسوی ترجمه شده است. همچنین قرار است در صورت توافق با ناشر، این رمان به نروژی هم ترجمه شود.
   
 7. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  سه شنبه, 21 آبان 1392
  انتخاب آثار برگزیده و شایسته تقدیر جایزه جلال در شنبه آینده
  [​IMG]


  مجید حمیدزاده، دبیر علمی ششمین دوره جایزه جلال آل‌احمد از انتخاب فهرست نهایی آثار تقدیر شده و شایسته تقدیر در شنبه هفته آینده (25 آذرماه ) خبر داد.


  حمیدزاده درباره تشکیل جلسه هیات علمی جایزه جلال برای انتخاب آثار برگزیده و شایسته تقدیر ششمین دوره جایزه جلال آل‌احمد گفت: هفته گذشته این جلسه تشکیل شد اما در برخی حوزه‌ها به جمع‌بندی نرسیدیم و قرار شد شنبه (25 آذر) جلسه نهایی تشکیل شود و پس از انتخاب آثار، گزارش نهایی به اطلاع معاون امور فرهنگی برسد.
  وی درباه زمان برگزاری جایزه جلال آل‌احمد گفت: بر اساس هماهنگی‌ها مراسم اختتامیه جایزه جلال آل‌احمد ساعت 15 تا 17 شنبه دوم آذر ماه، همزمان با نودمین سالروز تولد جلال آل‌احمد، در پژوهشگاه فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی برگزار خواهد شد.

  وی افزود: در آخرین مرحله ارزیابی آثار جایزه جلال آل‌احمد، 38 اثر به دوره نهایی راه یافتند و پس از داوری، آثار تقدیر شده و شایسته تقدیر اعلام خواهند شد.
   
 8. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  سه شنبه, 21 آبان 1392
  نگاه منتقدان به شعر گرمارودی در «در بوته نقد»
  [​IMG]


  این اثر مجموعه نقدها و نظرهای تنی چند از ادیبان و منتقدان ایرانی، افغان و تاجیک درباره اشعار دکتر علی موسوی گرمارودی است.  در کتاب حاضر، برخی از نقدهایی که به تفاریق و در طول حدود بیست سال درباره شعر گرمارودی، از قلم صاحب نظران تراوش کرده است، می‌خوانید. هر یک از این نقدها قبلا در روزنامه یا ماهنامه یا کتابی چاپ شده بوده است و هر یک با ذکر دقیق مرجع بدون کلمه‌ای تغییر و با امانت کامل در این کتاب گردآمده است.
  این مقالات عبارتند از:
  شعر استاد گرمارودی/ احمد مهدوی دامغانی
  نخبه شعر و شعر نخبه گرمارودی/ بهاالدین خرمشاهی
  شعری که به سراغ شاعر آمده است/ محمد جان شکوری
  چکامه‌های موسوی گرمارودی/ حجت‌الله بهمنی مطلق
  از آن سوی دیدنی‌ها/ خدایی شریف اف
  در غیاب من/ حمیدرضا شکارسری
  حریر و حماسه/ محمد یزدان پرست
  باستان گرایی در اشعار موسوی گرمارودی/ فاطمه حیدری، آرش مشفقی
  اقیانوس بیکران شعر/ نورالدین خاکی
  شاعری جامع الاطراف/ محمدکاظم کاظمی
  شاعر عشق و اندیشه/ صفر عبدالله
  قلم اندازِ شاعر و دانشمند ممتاز/ میرزا ملا احمد
  سیری در باغ معنا/ عمر صفر
  سروهای بلند اندیشه/ محمدعلی عجمی
  رسالتی در راستای خلاقیت شعر/ دارا نجات
  نقد و تحلیل شعر خطّ خون/ منوچهر اکبری
  من از باغ معنا می‌آیم/ مرضیه اسماعیل زاده
  در آینه روزگار/ غلامحسین عمرانی
  پی نگاشت/ زندگینامه گرمارودی
  نمونه‌هایی از شعر گرمارودی
  فهرست آثار
  نمایه[​IMG]

  موسوی گرمارودی در بخشی از پیشگفتار خود بر این کتاب نوشته است: «توزیع نقد نسبت به شاعران (جز چند نام بسیار مشهور) هیچگاه در کشور ما عادلانه نبوده است. محیط‌های نقد ادبی ما، در چهار پنج دهه اخیر، محیط بسیار خاصی بوده است. محیط بسیار ویژه‌ای که خود نیاز به نقد و بررسی جدی دارد. محیطی که بوی سیاست، بوی رفاقت، بوی ودکا، بوی هم‌حزبی و بوی انتقام و تلافی و گاهی حتی بوی دشنام و فحاشی می‌داد و می‌دهد...»
  «در بوته نقد: نگاه منتقدان به شعر گرمارودی، جمع‌آورد شاعر» به گردآوری سید علی موسوی گرمارودی در 372 صفحه منتشر شده است.
  این کتاب که از سوی خانه کتاب منتشر شده است و با شماره ثبت 499067 در کتابخانه شماره یک مجلس شورای اسلامی موجود است.
   
 9. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  چهارشنبه, 22 آبان 1392 ساعت 09:12
  شماره 74 «کتاب ماه فلسفه» منتشر شد
  [​IMG]


  «کتاب ماه فلسفه» در شماره 74 خود به هشت مبحث فلسفی پرداخته است که مهمترین آن‌ها به معرفی حیات علمی و فعالیت‌های استاد احمد احمدی و نگاهی تحلیلی به دایرة المعارف فلسفی شفای بوعلی سینا و معرفی تحلیلی کتاب "سوبژ کتیویته" اختصاص دارد.


  این ماهنامه که ششمین سال انتشار خود را تجربه می‌کند با سردبیری علی اوجبی در هشت بخش با عنوان‌های "پرونده"، "معرفی تحلیلی"،"نقد و بررسی"، "نقد نقد"، "در آستانه نشر"، "جستار"، "فیلسوف ماه" و "گزارش ماه" تدوین و منتشر شده است.
  صفحه‌های آغازین این شماره "کتاب ماه فلسفه" در بخش پرونده به معرفی کوتاه حیات علمی و فعالیت‌های "استاد احمد احمدی" اختصاص پیدا کرده است. وی در سال 1312 در یکی از روستاهای ملایر به دنیا آمد و درحوزه علمیه بروجرد و قم تحصیل کرد. وی دروس تفسیر و فلسفه اسلامی را در محضر علامه طباطبایی(ره)، درس فقه و اصول را در محضر آیات عظام بروجردی، سلطانی، مشکینی، محقق داماد، نجفی مرعشی و امام خمینی(ره) فرا گرفت و همزمان دکترای فلسفه غرب را از دانشگاه تهران دریافت کرد. از این استاد تاکنون52 عنوان کتاب منتشر شده است.
  در پرونده‌ای که به دکتر احمد احمدی اختصاص دارد،مطالبی با عنوان‌های "آموزش فلسفه در گفت‌وگو با دکتر احمد احمدی"، "پادزهری در دفع نظریه انکار نزول وحی"، "نگاهی به تعلیقات و ترجمه تاملات در فلسفه اولی"، "گذری بر نقد تفکر فلسفی غرب و لایه‌ای از بن‌لایه‌های شناخت" نگاشته شده است.
  معرفی تحلیلی این ماهنامه با عنوان "نگاهی دوباره به بزرگترین و بی‌بدیل ترین دایرة المعارف فلسفه اسلامی" دایرة المعارف فلسفی شفای بوعلی سینا را از نگاه "علی اوجبی" مورد بررسی قرار می‌دهد.
  مقاله "سوبژ کتیویته" معرفی تحلیلی کتاب "سوبژ کتیویته" اثر دونالد ایوجین هال است که درصدد پرسش چیستی گذار اندیشه غرب درباره مفهوم "خود" برآمده و حیدر معافی نگارش این مقاله را بر عهده داشته است.
  در بخش "نقد نقد" کتاب ماه فلسفه نیز مطلبی با عنوان "هدف درست، شیوه غلط: ملاحظاتی درباره نوشته آقای ثبوت" توسط سیدحسن اسلامی نوشته شده است. وی در این نقد مقاله اکبر ثبوت با عنوان "کاستی در شیوه‌های منتقدان صدرا" را که در کتاب ماه فلسفه شماره 71 مرداد ماه سال 1392 درج شد و طی19 صفحه به دفاع از صدرا و نقد مخالفان و منتقدانش پرداخت را نقد می‌کند.
  بخش"در آستانه نشر" این ماهنامه نیز به "عون اخوان الصفاء علی فهم کتاب شفاء" و "تحلیلی در باب معرفت"، نگارش ت. سورا با ترجمه همایون همتی اختصاص دارد. در بخش "جستار" هم "مطالعه تطبیقی تاثیر تجربه‌گرایی و ریاضیات در تحول روش‌شناختی فلسفه کلاسیک در غرب و تمدن اسلامی به قلم آزاده سادات سجادی آمده است.
  بخش "فیلسوف ماه" این ماهنامه به معرفی "گئورگ زیمل" از زمره صاحب‌نظران کلاسیک جامعه‌شناسی می‌پردازد که با بررسی رابطه متقابل میان فرد و جامعه، جامعه‌شناسی اشکال را بنیانگذاری کرد. در این نوشتار مازیار جفرودی ضمن مرور شرح حال وی به معرفی آرا و اندیشه‌ها و آثار وی پرداخته است.
  "گزارش ماه" این شماره نیز با عنوان "بازکاوی وضعیت فلسفه در ایران، روز جهانی فلسفه" به گزارش تفصیلی از روزهای 23 و 24 آبان ماه سال 1391 مصادف با روز جهانی فلسفه اختصاص یافته است که در رابطه با این موضوع موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه در سال 1391 سلسله نشست‌هایی را با محوریت وضعیت فلسفه در ایران برگزار کرد.
  کتاب ماه فلسفه ماهنامه تخصصی در حوزه اطلاع‌رسانی، بررسی و نقد آثار فلسفی است که با هدف رونق بازار نقد، بالا بردن سطح کیفی کتاب‌های فلسفی، پیشبرد فرهنگ کتابخوانی و ایجاد پیوند خلاق میان ناشران، پدیدآورندگان و خوانندگان حوزه فلسفه منتشر می‌شود و با تحلیل وضعیت نشر آثار فلسفی، دست اندرکاران این حوزه را یاری می‌کند.

  بر اساس اعلام روابط عمومی موسسه خانه کتاب، شماره 74 "کتاب ماه فلسفه" در 103 صفحه و بهای 2 هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.
   
 10. MahD!ye

  MahD!ye مدیربخش زنگ تفریح

  15,130
  17,126
  1,531
  شنبه, 25 آبان 1392
  این کوزه‌گر دهر
  [​IMG]  گزیده‌ی رباعیات از ابتدای سرایش رباعی در حوزه زبان فارسی تا به امروز در «این کوزه‌گر دهر» آمده است.  این کوزه گر دهر با گزینش و پژوهش و دیباچه مرتضی کاخی از سوی انتشارات سخن در 352 صفحه منتشر شده است.
  رودکی سمرقندی، ابوسعید ابوالخیر، قطران تبریزی، خواجه عبدالله انصاری، محمد غزالی، مسعود سعد سلمان، عطار نیشابوری، مختاری غزنوی، خیام، سنائی، مولوی، خواجه نصیر طوسی، کلیم کاشانی، وحشی بافقی، میرزاده عشقی و ... از جمله رباعی سرایانی هستند که اشعارشان در این کتاب آمده است.
  دیباچه تقریباً مفصل کتاب شامل توضیحاتی درباره رباعی، نام آن، قالب رباعی، خاستگاه و زمان تولد آن در شعر فارسی، سیر تحول آن، جایگاه رباعی در شعر فارسی، زبان رباعی، رباعی ‌های سرگردان و غیره است.
  پشت جلد کتاب آمده است: یک رباعی استوار و تاثیرگذار معمولاً چند ویژگی خاص را در بردارد. نخست و در درجه اول، نمونه رباعیات خیام است که بعضی از شاعران معاصر هم، نام مجموعه چند رباعی خود را خیامی یا از لحظه‌های تلخ‌تر از خیام نهاده‌اند. خصوصیات این‌گونه رباعیات عموماً متوجه نقطه‌نظر دیالکتیکی بیان رباعی، یا صغری و کبری و نتیجه یک قضیه منطقی است. یعنی رباعی‌سرا در مصراع اول طرح موضوع می‌کند، در مصراع دوم به تبیین و توسع کبری‌یِ موضوع مطرح شده در مصراع اول می‌پردازد. مصراع سوم محصول دو مصراع اول و دوم رباعی را که همان صغری و کبری باشد، به جانبِ نتیجه می‌کشاند. در مصراع چهارم به پایان رباعی و تشکیلِ قضیه‌ی دیالکتیکی می‌رسد. البته این قاعده عمومی نیست، ولی رباعیات اندیشمندانه و ماندگار از نوع خیامی در این عرصه حرکت می‌کند.
  رباعی از آن نوع شعرهاس که با وجود لظ عربی‌اش –برخلاف قصیده و قطعه- شعری کاملاً فارسی و زاده‌ی نخستین حرکت‌های شعری در زبان نخستین شاعران فارسی زبان پس از اسلام از جمله رودکی است.
  نام اصلی و نخستین رباعی چهارگانی بوده که بر اثر جریان یافتن کلمات عربی در زبان فارسی و بالعکس، صورت رباعی پذیرفته ولی نام اصلی آن همان چهارگانی است.
  نام کتابی که در دست دارید از یک رباعی خیام گرفته شده که در بخش رباعیات خیام این کتاب آمده است.

  گزیده‌ی رباعیات این مجموعه از ابتدای سُرایش رباعی در حوزه زبان فارسی تا به امروز را در بر می‌گیرد.
  این کتاب با شماره ثبت 495906 در کتابخانه شماره یک مجلس شورای اسلامی موجود است.