1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

اجساد شهدای کربلا پس از چند روز و توسط چه کسانی دفن شدند؟

شروع موضوع توسط sina1221 ‏Nov 2, 2014 در انجمن مذهبی

1. شهادت امام حسین(ع) و اصحابش در دهم محرم سال 61(ه. ق)، بوده است و دفن بدن مطهر آنحضرت(ع) و اجساد مطهر شهدای کربلاء در پایان روز دوازدهم (شب سیزدهم) محرم توسط گروهی از مردان قبیله بنی اسد[1] که درنزدیکی کربلا چادر زده و سکونت داشتند انجام شده است.

وقتی لشکر عبیدالله زیاد به سوی کوفه حرکت کرد بدنهای پاک و مطهر امام حسین (ع) و اصحاب یاران باوفایش به صورت بسیار جگر خراشی روی زمین باقی مانده بود و کسی جرأت نمی کرد آنها را دفن کند، تا این که زنان قبیله بنی اسد مردان خود را مورد شماتت قرار دادند و آنان را به انجام دفن این عزیزان ترغیب نمودند. به دنبال آن مردان قبیله بنی اسد برای دفن آمدند ولی چون بدن ها پاره پاره بود بدنها را نمی شناختند و در حالت تحیر و تردید باقی ماندند در این هنگام امام سجاد (ع) بصورت ناشناس در جمع آنان حاضر و یکی یکی بدنها را به بنی اسد معرفی کرده و آنها بدنها را دفن می کردند. پس از دفن شهدا حضرت امام سجاد(ع) خود را به آنان معرفی کردند.[2]

[1]در«دایرة المعارف تشیع‏»آمده است:

«بنی اسد،نام تیره‏ای از قبایل عرب،از فرزندان اسد بن خزیمه بن مدرکه...این قبیله‏توفیق و افتخار دفن پیکر مطهر حضرت سید الشهدا و انصار آن حضرت را پس از واقعه‏کربلا در سال 61 ق.داشتند.جمعی از اصحاب،علما،شعرا و زعمای امامیه از این قبیله‏برخاسته‏اند.برخی از همسران پیامبر اکرم‏«ص‏»نیز از همین قبیله بوده‏اند.این قبیله درسال 19 هجری از بلاد حجاز به عراق رفته،در کوفه و غاضریه از نواحی کربلا سکونت‏کردند.از قبایل سلحشور عرب محسوب می‏گردند.هنگام بنای کوفه،این قبیله محله‏خاصی را در جنوب مسجد کوفه به خویش اختصاص دادند.در سال 36 هجری در جنگ‏جمل،با علی‏«ع‏»بیعت کردند و در کنار آن حضرت جنگیدند.در قیام عاشورا در سال 61به سه دسته تقسیم شدند:موافق با حضرت و مخالف و بی‏طرف.حبیب بن مظاهر،انس‏بن حرث،مسلم بن عوسجه،قیس بن مسهر،موقع بن ثمامه و عمرو بن خالد صیداوی ازسران موافق بودند و حرملة بن کاهل اسدی،قاتل طفل شیر خوار،از سران مخالف بود.

گروهی از دسته سوم(بی‏طرفها)پس از شهادت حسین،زنانشان بر میدان جنگ گذر کرده‏و اجساد را دیدند و تحت تاثیر قرار گرفتند و به سرزمین خود رفته،مردان را جهت دفن‏اجساد، خبر کردند.ابتدا زنان بیل و کلنگ به دست گرفته به طرف کربلا روان شدند.پس ازمدتی وجدان مردان بنی اسد بیدار گشت و به خود آمدند و به دنبال زنان راه افتاده به دفن‏اجساد امام و یارانش پرداختند.این فداکاری سبب شهرت آنان شد و از آن پس شیعیان به‏نظر احترام و محبت به قبیله بنی اسد می‏نگرند». نک: دایرة المعارف تشیع،ج 3،ص 340؛ محدثی، جواد، فرهنگ عاشورا، واژه بنی اسد.

[2] نک: عبداالرزاق الموسوی المقرم ، مقتلالحسین، ص 414؛محمد باقر ملبوبی،الوقایع و الحوادث، ج 4، صص 59 ـ 60 ـ 61 ؛ مروج الذهب،ج 3،ص 63؛ فرهنگ عاشورا، واژه بنی اسد.

ShekaMu º³¹، diamondpower، alireza1377 و 7 نفر دیگر از این ارسال تشکر کرده اند.
  2. saeidbiotech

saeidbiotech Saeid

238
    2,334
    7,979
    مچکر

diamondpower از این پست تشکر کرده است.
  3. saeidbiotech

saeidbiotech Saeid

238
    2,334
    7,979
    یه سوال مگر اما سجاد رو اسیر نکردن؟

4. سلام. درسته خوب شد گفتی خودم دقت به اونش نکرده بودم . معتبر نیست به احتمال زیاد چون امام سجاد(ع) موقع عاشورا بیمار بود و مورخین میگن 12 یا 17 به کوفه رسیدن

ShekaMu º³¹، diamondpower و saeidbiotech از این ارسال تشکر کرده اند.
  5. ولی اون اولیه رو مطمئن هستم معتبر هستش

6. saeidbiotech

saeidbiotech Saeid

238
    2,334
    7,979
    آره اون قبیله فکر کنم درست باشه.
    من این سوالو مطرح کردم که یک نکترو بگم اینجا
    اونم اینه متاسفانه خیلی از مطالبی که ما میخونیم در روز تو اینترنت سر و ته نداره و توسط افرادی نوشته میشه که واقعا بی سوادن.
    روی صحبتم به شما دوست عزیزم نیست،میدونم شما هم از جایی برداشت کردین.
    منظور اینه نباید هرچیزیرو قبول کرد.

7. من خودم مطمئن نباشم برنمیدارم این جایی که ازش برداشتم جای معتبری بود حالا بازم از خودشون میپرسم ببینم چی جواب میدن

ShekaMu º³¹ و diamondpower از این پست تشکر کرده اند.
  8. saeidbiotech

saeidbiotech Saeid

238
    2,334
    7,979
    مچکرم واسه پیگیریت

9. قبیله بنی اسد رو منم هم شنیدم، درسته، البته کتاب مقتلم رو گم کردم وگرنه مطمئن میگفتم. در رابطه با امام سجاد هم ایشون اسیر بودن و و قتی بنی اسد برای دفن شهدا اومدن اصلا قابل شناسایی نبودن، اصلا موقع دفن، بر بدن امام فقط امام باید نماز بخونه، فردی از دور که صورتش رو پوسونده بود سوار بر اسب میاد و همه پیکر هارو شناسایی میکنه حتی میگه که علی اصغر روی سینه و علی اکبر پایین پا. نماز روهم میخونه وقتی ازش نامش رو میپرسن خودش رو علی ابن الحسین معرفی میکنه، یعنی امام سجاد همزمان با اینکه اسیر بودن به اذن خدا حضور پیدا کردن و اجساد روشناسایی کردن (امام باقر هم اون موقع 4 و نیم سالشون بوده) همونطور که زمان شهادت امام رضا پسرش جواد در مدینه بود ولی لحظات آخر در ایران کنار امام رضا بودف امام سجاد هم همینطور بودن، اگر اشتباه میکنم بگید تا برم بیشتر تحقیق کنم

ShekaMu º³¹، saeidbiotech و sina1221 از این ارسال تشکر کرده اند.
  10. منم تحقیق کردم امروز و این حدیث تا حدود زیادی هم با تاریخ سازگار هستش و امام سجاد
    در
    زندان کوفه بودند
    که آمدن به طی الارض
    همان کاری که در سوره نمل هم هست که
    یکی از یاران حضرت سلیمان انجام داد و شهدا را معرفی کرد و الا آنها از کجا می خواهند این اجساد بی سر را تشخیص بدهند که کدام به کدام است
    بعد هم امام روی قبر امام حسین نوشتند
    هذا قبر حسین بن علی بن ابی طالب الذی قتلوه عطشانا