1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

آينده بهشت زهرا(س) چه می شود؟

شروع موضوع توسط Sara skelet ‏Jul 10, 2012 در انجمن اخبار اجتماعی

 1. تهران‌امروز: سال 88 بود كه مديرعامل وقت سازمان بهشت‌زهرا(س) اعلام كرد كه اين مكان تنها براي هفت سال ديگر جا براي تدفين دارد و اكنون از آن زمان 3 سال گذشته و با اين حساب بهشت زهرا (س) تنها براي 4 سال ديگر جا براي تدفين دارد. چند سال پيش، محمود رضائيان اعلام كرده بود: «با وجود راه‌اندازی قطعات جدید عمومی و خصوصی در طرح توسعه بهشت‌زهرا(س) در تهران در زمینی 50 هکتاری بافرض دفن روزانه 150 متوفی در این گورستان ظرفیت بهشت زهرا (س) تا هفت سال دیگر تکمیل می‌شود.» با اعلام اين هشدار يكي از مهم‌ترين برنامه‌هاي مديريت شهري توسعه بهشت‌زهرا(س)و ايجاد آرامستان‌هاي جديد در چهار گوشه شهر تهران است. به رغم تهيه لايحه افزايش آرامستان‌هاي شهر تهران و همچنين توسعه بهشت‌زهرا (س)، مجتبي عبداللهي، معاون خدمات شهري شهرداري تهران به روزنامه تهران امروز مي‌گويد: «اجرايي شدن اين لايحه هم احتياج به زمان دارد و هم نياز به همكاري سازمان‌هاي متولي.» آن‌طور كه معاون خدمات شهري شهرداري تهران توضيح مي‌دهد،جانمايي مكان‌هاي جديدي در شمال، جنوب، شرق و غرب تهران براي ايجاد آرامستان‌هاي منطقه‌اي نياز به مطالعات اجتماعي دارد كه هم‌‌اكنون مكان‌هايي در اين خصوص در نظر گرفته شده، اما راه حل ديگري نيز در دست مطالعه است كه مجتبي عبداللهي در مورد آن به روزنامه تهران امروز مي‌گويد: «احياي قطعه‌هاي قديمي بهشت زهرا(س) يكي ديگر از برنامه‌هايي است كه هم‌‌اكنون در حال پيگيري و انجام مطالعات است.»

  به رغم آنكه جانمايي مكاني مناسب براي توسعه آرامستان‌هاي شهر تهران كار آساني نيست اما محمدرضا محمودي، معاون عمراني استاندار تهران خبر مي‌دهد كه شايد گورستان دوم پايتخت در حسن‌آباد واقع در جنوب كهريزك ايجاد ‌شود. محمودي در اين باره توضيح مي‌دهد: «زمین مورد نظر در کش‌و‌قوس منابع طبیعی و سازمان بهشت زهراست و در حال طی کردن مراحل است.» به گفته معاون عمراني استاندار تهران در حال حاضر در خواست شهرداری و بهشت زهرا (س) 600 هکتار زمین از اراضی منابع طبیعی است که این درخواست در حال رسیدگی است.

  به اعتقاد محمودي به رغم آنكه سازمان بهشت زهرا (س) نیاز به توسعه دارد، اما امكان ايجاد آرامستان جديد در منطقه شمال تهران به لحاظ ارزشمند بدون زمین و عدم صدور مجوز برای توسعه شهر و ساخت و ساز در ارتفاعات بالای 1800 متر امکان ایجاد گورستان وجود ندارد و عملا غیرممکن است.

  در كنار بهسازي قطعه‌هاي قديمي واقع در بهشت زهرا(س) كه در دست مطالعه است، سه طبقه كردن قبور بهشت زهرا(س) نيز يكي ديگر از برنامه‌هايي بود كه شهرداري تهران در حال پيگيري و اجراي آن است. مجتبي عبداللهي، معاون خدمات شهري در اينباره نيز به روزنامه تهران امروز مي‌گويد: «در حال حاضر براي افزايش ظرفيت، قبور را 3 طبقه كرده‌ايم.»


  اجراي مصوبه آرامستان‌ها در انتظار همكاري مسئولان

  سال 1345 بود كه 314هكتار از اراضی بهشت زهرا (س) به طور رسمی وقانونی و با حضوركارشناس دادگستری برای دفن اموات خریداری شد و در سال 76 بيش از 115 هكتار دیگر نیز به آن اضافه شد. اما با احتساب اين مسئله كه روزانه پايتخت 150 تا 160 متوفي دارد، اين ميزان افزايش نيز نمي‌توانست مشكل مردم اين كلانشهر را رفع كند. اين در حالي بود كه از 7 سال پيش مديران سازمان بهشت‌زهرا(س) هشدارهاي لازم را نسبت به كمبود فضا داده بودند. اين در حالي بود كه در شوراي دوم شهر تهران مصوب شد تا بهشت زهرا(س) از شمال 300 هكتار و از شرق نیز 700 هكتار توسعه پیدا كند. همچنين در اين زمان مطرح شد كه تمام متوفيان تهراني نبايد در يك مكان دفن شوند، در نتيجه بخش شهرسازي شهرداري تهران موظف بود تا به این مسئله رسیدگی كند، اما در زمانی كه محموداحمدی نژاد، در شهرداری تهران حضور داشت، پیگیری و ادامه این كارها به مسئولان بهشت‌زهرا(س) واگذار شد. نتيجه مطالعات طولاني مشاوران اين بود كه آنها دو بخش را در تهران انتخاب كردند كه در قالب لایحه توسعه بهشت‌زهرا(س) از جانب شهرداری برای مصوب شدن به شورای شهر ارایه شد. در واقع براساس این مطالعات، شمال شرق تهران در انتهای جاده بابایی در اولویت شماره یك قرار گرفت و انتخاب شد و به مسئولان نیز اعلام شد كه احداث یك گورستان مجهز، در این مكان حداقل به سه سال زمان نیاز دارد. اين در حالي بود كه 160 هكتار از اراضی باقر شهر نیز قبل از اینكه این منطقه تبدیل به شهر شود و مردم در آنجا ساكن شوند، از سوی شهرداری تهران برای دفن اموات و توسعه بهشت زهرا(س) خریداری شد.


  ارتقاي كيفيت مراسم تدفين با ساخت مجموعه عروجيان

  با وجود تلاش‌هاي صورت گرفته و از همه مهم‌تر زمانبر بودن اجراي اين طرح،‌يكي از مهم‌ترين اقدامات مديريت شهري براي بهبود كمي و كيفي خدمات تدفين و تطهير به شهروندان تهراني ساخت مجموعه عروجيان در بهشت زهرا(س) است. مجتبي عبداللهي، معاون خدمات شهري شهرداري تهران در اين باره به روزنامه تهران امروز مي‌گويد: «مجموعه جديد عروجيان در بيش از 7 هكتار و به عبارتي در 9800 متر مربع احداث شده است.» معاون شهردار تهران ادامه مي‌دهد: «با الهام‌گیری از مبانی معماری اسلامی - ایرانی ساختمان جدید مجموعه عروجیان طراحی، احداث و تجهیز شده است تا بتواند در زمینه تکریم ارباب رجوع، خدمت‌رسانی کامل، منطقی و جامعی را نه تنها به شهروندان، بلکه به تمامی نقاط کشور با چشم‌انداز 30 ساله ارائه كند.»

  در ساختمان جدید، سعی شده به فاکتورهای اصلی در احداث سالن تطهیر و پذیرش متوفی توجه خاص شود. از جمله مسائل بهداشتی و ایمنی، دسترسی منطقی و آسان به کلیه خدمات موردنیاز برای پذیرش متوفی و انجام تشریفات مرتبط با تکفین، تلقین و در نهایت تدفین متوفی مهیا و قابل ارائه باشد. طراحی و ساخت مجموعه جدید متوفیات در محدوده جنوب شرقی بخش توسعه قدیم و حد فاصل توسعه قدیم و جدید در زمینی به مساحت 6/5 هکتار با هدف پاسخگویی به نیازهای کنونی و چشم‌انداز 30 ساله طراحی و اجرا شده است.

  مجتبي عبداللهي، معاون خدمات شهري شهرداري تهران در خصوص ويژگي‌هاي اين مجموعه به روزنامه تهران امروز مي‌گويد: «مجموعه عروجيان جديد داراي 4 ساختمان است. ساختمان چهار ایوانی به مساحت9760 مترمربع با الهام از مبانی معماری اسلامی – ایرانی و به کارگیری الگوهای تاریخی و هویت‌مند این سرزمین (چهار ایوانی، حیاط مرکزی، گنبد و طاق‌های پیرامونی با هندسه قوسی) و با تکنولوژی پیشرفته بتن مسلح طراحی و اجرا شده است.این مکان برای اجتماعات، اقامه نماز میت و انجام فریضه دعا و مناجات در نظر گرفته شده است.همچنين در قسمت شمالی چهار ایوانی یک باب مسجد جهت انجام فرایض دینی و برگزاری مراسم طراحی و اجرا شده است.» عبداللهي ادامه مي‌دهد: «ساختمان اداري مجموعه عروجيان جديد نيز دارای دو طبقه به مساحت 2850 متر مربع با هدف تسهیل در ارائه خدماتی متمرکز، به صورت مجموعه‌ای خدمات ثبت احوال، خدمات بانکی، خدمات انفورماتیک و... در فضایی یکپارچه و پیوسته طراحی شده است.» براساس توضيحاتي كه معاون خدمات شهري شهرداري تهران ارائه مي‌دهد، سالن‌های تطهیر به مساحت 3670 مترمربع با ظرفیت 32 نفر شست‌وشوی میت در ساعت و مجموع 224 نفر شست‌وشوی میت طی یک روز کاری با تفکیک فضای زنانه و مردانه و فضای شست‌وشوی اضطراری و همچنین سردخانه‌های مجزا و رزرو، فضای لازم برای استراحت افراد شاغل در این سالن‌ها و همچنین اتاق‌های بازدید بستگان با رعایت موارد شرعی، مذهبی و فرهنگی طراحی و اجرا شده است. در این مرکز که به عنوان یک مجتمع خدماتی، اداری و رفاهی متمرکز طراحی شده است تمامی پیش‌بینی‌های لازم و احتیاجات مراجعان و خانواده‌های داغدار از جمله بانک، ثبت احوال، اورژانس، غرفه‌های خدماتی و رفاهی، مسجد و غیره پیش‌بینی شده است.همچنین در ساخت این مرکز، از آخرین استانداردهای زیست محیطی، بهداشتی و خدماتی استفاده شده است. این مرکز مجهز به سالن‌های شست‌وشوی اضطراری، سالن شست‌وشوی تبرعی، سردخانه‌های موردنیاز در مواقع بحران، کوره زباله‌سوز فاقد دود و خاکستر و بسیاری از تجهیزات لازم است. معاون خدمات شهري شهرداري تهران يادآور مي‌شود: «این مرکز مجهز به آخرین تکنولوژی انفورماتیک و دیتاسنتر ذخیره اطلاعات و سیستم‌های نمایشگر لحظه به لحظه خدمات متوفی در سالن‌های انتظار و همچنین ال.‌سی.‌دی‌های بزرگ جهت رفاه حال مردم می‌باشد و به گونه‌ای طراحی شده است كه بتواند به کل کشور خدمت‌رسانی نماید و از حیث آمار متوفی نیز به صورت سراسری و کشوري تجمیع شد.»
   
  Admin و ghandeasal از این پست تشکر کرده اند.