1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

  مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

  عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

آشنایی با ویروس ها و آزار افزارهای اینترنتی | قسمت دوم

شروع موضوع توسط saeid-ha ‏Jul 1, 2013 در انجمن هک و امنیت

 1. saeid-ha

  saeid-ha belong to autumn !...

  3,098
  12,010
  1,966
  آشنایی با ویروس ها و آزار افزارهای اینترنتی | قسمت دوم
  اسب تروا ” Trojan Horses “
  یک اسب تروا در اصطلاح کامپیوتری برنامه ای است که بی ضرر به نظر می رسد ( مانند یک فایل پیوست شده به یک ایمیل ) اما پس از ان که از شبکه یا اینترنت دریافت شود ،کد مخرب و زیان باری را که به Payload مشهور است در کامپیوتر جاسازی میکند ،دقت کنید که اسب تروا به دلیل آنکه نمی تواند خودش را تکثیر کند،ویروس به حساب نمی آید ! اما میتواند یک ویروس ، پایش افزار و کرم را به عنوان بخش زیان بار خود در کامپیوتر جاسازی کند.

  پایش افزار ” Spyware “
  هر برنامه ای که فعالیت های کامپیوتر شما را بدون اگهی شما ردیابی کند پایش افزار یا برنامه ی جاسوسی نام دارد. پایش افزار معمولا طوری طراحی نمیشود که به کامپیوتر شما ضرر برساند ، بلکه اطلاعات خصوصی شما را گردآوری میکند ،فعالیت اینترنتی شما را زیر نظر میگیرد و اگهی های ناخواسته را برای شما چاپ میکند . میتواند به روش های مختلفی وارد سیستم شما شود به عنوان مثال همراه برنامه ای که قرار است نصب شود ، باشد . وقتی شما آن برنامه را نصب میکنید در سیستم شما جای میگیرد . اسب های تروا هم میتوانند پایش افزار را در سیستم شما جای دهند. یا ممکن است یک فایل پایش افزار را از اینترنت یا شبکه به طور تصادفی دریافت کنید .

  اگهی افزار ” Adware “
  اگهی افزارها همراه با برنامه های کاربردی وارد کامپیوتر شما میشوند ، و اغلب کوکی ها و کلید های ریجستری ای را نصب میکنند ، که رفتار گشت زنی در وب شما را ردیابی میکنند، سپس اگهی های هدفمند را برای کامپیوتر شما به نمایش در می آورند.ردیابی به شرکت های تبلیغاتی اجازه میدهد که که فقط آگهی های تبلیغاتی را برای شما به نمایش در بیاورند که مورد علاقه ی شماست و حال جالب است که وقتی برنامه ای را که آگهی افزار با آن امده است را حذف کنید،کوکیها وکلید های ریجستری تغییر یافته باقی می مانند.بعضی از مردم فکر میکنند که پایش افزار و اگهی افزار هر دو یکی هستند .اختلاف اصلی بین این دو در آن است که با فعالیت آگهی افزار مجبورید موافقت کنید،در حالی که پایش افزار به طور پنهانی در سیستم شما جای میگیرد.هرگاه اگهی افزار از یک خط ویژه عبور کند می تواند به یک پایش افزار تبدیل شود،مثلا وقتی که بدون اجازه ی شما بکار برود و یا اطلاعات خصوصی شما را بدزدد.

  روت کیت ” Rootkit “
  نرم افزار یا مجموعه ای از نرم افزار هاست که کنترل یک سیستم را بدون اگهی صاحب سیستم در اختیار میگیرد.در اصل روت کیت به یک هکر اجازه میدهد،که مدیر کامپیوتر تحت سلطه ی روت کیت شود. در نتیجه هکر این امکان را دارد که که تنظیمات شما را تغییر بدهد ، یا از کامپیوتر شما همان طور بهره بگیرد که یک مدیر بهره میگیرد.

  هرزنامه ” Spam “
  هرزنامه ها همچون حمله ی دسته جمعی ملخ ها همه روزه صندوق های پستی ما را پر میکنند.جلوگیری از ایمیل های فله ای – معادل ایمیل های اشغالی – بسیار دشوار است.معمولا هرزنامه ها در یک زمان معین به تعداد زیادی از ایمیل ها ارسال میشود ، که عموما دارای مطالب تبلیغاتی هستند و خواننده را وادار به خرید یک محصول میکند. با این که بسیار از هرزنامه ها بی بخار هستند ، اما برخی از آنها نیز میتواند مخرب باشد.