1. این پایگاه به ثبت ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران رسیده است.

    مهمان عزیز سپاس بابت بازدید شما از تالار گفتگوی دهه هفتادی ها.

    عضویت در انجمن رایگان بوده و برای عموم باز میباشد . با صرف 30 ثانیه یکی از اعضای دهه هفتادی ها شوید .

لیلیت همسر اول آدم , قبل از حوا

منتشر شده توسط hanieh 7812 در وبلاگ hanieh 7812. بازدید: 211

هیچ می دانستید كه در اسطوره های مسیحیت، "آدم" قبل از "حوّا" همسر دیگری داشته به اسم "لیلیت"؟

البته می گویند اسطوره ی لیلیت چندان معتبر نیست و بر اساس تفسیری بر یكی از انجیل ها جعل شده اما به هر حال داستان جالبی دارد:

بنا بر روایتی لیلیت هم زمان با آدم و از جنس او- خاك- آفریده شد، روایتی دیگر می گوید از آتش، هرچه بود با آدم توافق اخلاقی نداشت، چرا كه هر دو از منشأ یكسانی خلق شده بودند، و حاضر نبود برتری مرد را بر خود بپذیرد و به او تواضع كند. القصه، لیلیت كه بوی "آدم" را خوش نداشت به شكل ماری به همراه اولین و آخرین غریبه ی محل، یعنی شیطان، از بهشت گریخت! آدم تنها شد و به درگاه خداوند دعا كرد و گفت زنی كه به من داده بودی گریخت، آن وقت خداوند حوّا را از دنده ی چپ آدم آفرید كه مونس و همدم او باشد و بماند؛ گرچه آدم، حوّا را دوست داشت اما روح او همیشه در یاد و حسرت لیلیت باقی ماند.

داستان جالبی است، به این ترتیب لیلیت اولین زن، اولین معترض، اولین خیانتكار و شاید اولین فمینیست تاریخ بشر است.
و همچنین بهتر است بدانید کلمه لالایی از ریشه ی لیلیت امده است که والدین هنگامی که قبل از خواب کودکان ان را برایشان میخوانند درواقع به کودک خود ارامش میدهند که باعث میشود کودک احساس امنیت کند و به خواب رود.
در گذشته های دور شاهان برای امنیت فرزندان نوزاد یا کوچک خود دعایی روی دیوار بالای سر تخت او مینوشتند تا کودک را از شر لیلیت خلاص کنند.

مدتی است كه شب ها دقایقی را به طراحی از "آدم و لیلیت" می گذرانم. طرح ها را روی مقواهای بزرگ و با قلم فلزی نوك پهن و مركب مشكی كشیده ام. بدون پیش طرح و بدون آن كه از قبل برای چیزی كه می كشم تصمیمی گرفته باشم قلم را در جوهر می زنم و طراحی می كنم. خیلی تلاش كرده ام كه پرسوناژها، با این كه پوشیده نیستند، موردی نداشته باشند، كار دشواری است كه گاهی نتیجه اش كشیدن دو جفت چشم پشت یك عالم برگ و درختچه است و گاهی دو سایه ی سیاه در زمینه ای سیاه ...


اثر

برای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شویدبرای مشاهده لینک ها لطفا ثبت نام کنید و یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید

sepideh.S از این پست تشکر کرده است.
شما برای ارسال نظر باید وارد شوید